hotel-booking-plugin - en to hu_HU translation catalogue (1162 entries)

note: Description of the plugin
en: Manage your hotel booking services. Perfect for hotels, villas, guest houses, hostels, and apartments of all sizes.
hu_HU: Kezelje a szállásfoglalási szolgáltatásait.

[ctx: Post Status]
en: New
hu_HU: Új

[ctx: Post Status]
en: Auto Draft
hu_HU: Auto-tervezet

[ctx: Zero price]
en: Free
hu_HU: Ingyenes

[ctx: Ex: $99 for 2 nights]
en: per night | for %d nights
hu_HU[0]: egy éjszaka
hu_HU[1]: %d éjszaka

en: Error
hu_HU: Hiba

en: Created on:
hu_HU: Létrehozva:

en: Reserved Accommodations
hu_HU: Foglalt szállások

en: Update Booking
hu_HU: Foglalás frissítése

en: Logs
hu_HU: Naplók

en: Delete Permanently
hu_HU: Végleges törlés

en: Move to Trash
hu_HU: Áthelyezés a Kukába

en: Create Booking
hu_HU: Szállásfoglalás

en: Date:
hu_HU: Dátum:

en: Author:
hu_HU: Szerző:

en: Auto
hu_HU: Automatikus

en: Message:
hu_HU: Üzenet:

en: Coupon code
hu_HU: Kupon kód

en: Update Payment
hu_HU: Fizetőeszköz frissítése

en: Modified on:
hu_HU: Módosítva:

en: Create Payment
hu_HU: Fizetés létrehozása

en: Season Prices
hu_HU: Évszak árak

en: Update Rate
hu_HU: Értékelés frissitése

en: Active
hu_HU: Aktív

en: Disabled
hu_HU: Ki van kapcsolva

en: Create Rate
hu_HU: Értékelés létrehozása

en: Duplicate Rate
hu_HU: Értékelés duplikálása

en: Generate Accommodations
hu_HU: Szálláshelyek generálása

en: Number of Accommodations:
hu_HU: Szálláshelyek száma:

en: Count of real accommodations of this type in your hotel.
hu_HU: Az adott típusú szálláshelyek száma.

en: Total Accommodations:
hu_HU: Szálláshelyek:

en: Show Accommodations
hu_HU: Szálláshelyek megjelenítése

en: Active Accommodations:
hu_HU: Aktív szálláshelyek:

en: Add
hu_HU: Hozzáadás

en: Delete
hu_HU: Törlés

en: Actions
hu_HU: Cselekvések

en: Default
hu_HU: Alapértelmezett beállítások

en: — Select —
hu_HU: — Választ —

en: Add gallery
hu_HU: Galéria hozzáadása

en: Remove gallery
hu_HU: Galéria törlése

en: Date
hu_HU: Dátum

en: Author
hu_HU: Szerző

en: Edit
hu_HU: Módosítás

en: Done
hu_HU: Kész

en: All
hu_HU: Összes

en: None
hu_HU: Nincs

en: Recalculate Total Price
hu_HU: Teljes ár újraszámolása

en: Remove
hu_HU: Törlés

en: Adults
hu_HU: Felnőttek

en: Children
hu_HU: Gyermekek

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.
hu_HU: Annak érdekében, hogy Ön automatikus bővítmény frissítéseket és támogatást tudjon kapni, egy licenc kulcsra lesz szüksége. Ön a licenc kulcsát a személyes fiókjában kezelheti. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.

en: License Key
hu_HU: Licenc kulcs

en: Status
hu_HU: Állapot

en: Inactive
hu_HU: Inaktív

en: Valid until
hu_HU: Eddig érvényes

en: Valid (Lifetime)
hu_HU: Érvényes (Élettartam)

en: Expired
hu_HU: Lejárt

en: Invalid
hu_HU: Érvénytelen

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
hu_HU: Az Ön licenc kulcsa nem egyezik a feltelepített bővítménnyel. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>

en: Product ID is not valid
hu_HU: A termék ID nem érvényes

en: Action
hu_HU: Cselekvés

en: Activate License
hu_HU: Licenc aktiválása

en: Deactivate License
hu_HU: Licenc deaktiválása

en: Renew License
hu_HU: Licenc megújítása

en: New Booking
hu_HU: Új foglalás

en: Check-in / Check-out
hu_HU: Bejelentkezés / kijelentkezés

en: Guests
hu_HU: Vendégek

en: Customer Info
hu_HU: Ügyféladatok

en: Price
hu_HU: Ár

en: Accommodation
hu_HU: Szálláshely

en: Booking #%s
hu_HU: Foglalás #%s

en: Expire %s
hu_HU: Lejár %s

en: Adults:
hu_HU: Felnőtt:

en: Children:
hu_HU: Gyerek:

en: %s night | %s nights
hu_HU[0]: %s északa
hu_HU[1]: %s északa

en: Paid: %s
hu_HU: Befizetett: %s

en: Set to %s
hu_HU: Beállítás %s

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
hu_HU[0]: Szállásfoglalás állapota megváltozott.
hu_HU[1]:  %s szállásfoglalás állapota megváltozott.

en: Customer
hu_HU: Vevő

en: Amount
hu_HU: Mennyíség

en: Booking
hu_HU: Szállásfoglalás

en: Gateway
hu_HU: Bejárat

en: Transaction ID
hu_HU: Tranzakció ID

en: Created/Modified Date
hu_HU: Létrehozott/Módosított dátum

en: Payment #%s
hu_HU: Fizetés #%s

en: Created on:
hu_HU: Létrehozva:

en: Modified on:
hu_HU: Módosítva:

en: Rates are used to offer different prices of the same accommodation type depending on extra conditions. E.g. Double room with breakfast included; double room with no breakfast. Guests will choose the preferable rate when submitting a booking request.
hu_HU: A díjakra azért van szükség, hogy különböző árakat lehessen kínálni az extra feltételektől függően. Például: kétágyas szoba reggelivel, kétágyas szoba reggeli nélkül. A vendégek a foglaláskor kiválaszthatják a megfelelő díjatt.

en: Accommodation Type
hu_HU: Szálláshely típus

en: Season &#8212; Price
hu_HU: Évszak &#8212; ár

en: Duplicate
hu_HU: Másolás

en: Rate was duplicated.
hu_HU: A díj másolva volt.

en: These are real accommodations like rooms, apartments, houses, villas, beds (for hostels) etc.
hu_HU: Ezek valódi szálláshelyek, mint például szobák, apartmanok, házak, villák, ágyak (szállók) stb.

en: All Accommodation Types
hu_HU: Összes szálláshely típus

en: These are not physical accommodations, but their types. E.g. standard double room. To specify the real number of existing accommodations, you'll need to use Generate Accommodations menu.
hu_HU: Ezek nem valódi szálláshelyek, hanem a típusai. Például kétágyas szoba. A meglévő szálláshelyek tényleges számának a megadásához a szálláshelyek generálása menüt kell választani.

en: Capacity
hu_HU: Kapacitás

en: Bed Type
hu_HU: Ágy típus

en: Accommodations
hu_HU: Szálláshelyek

en: Total:
hu_HU: Összesen:

en: Adults:
hu_HU: Felnőtt:

en: Children:
hu_HU: Gyermek:

en: Size:
hu_HU: Méret:

en: Active:
hu_HU: Aktív:

en: Seasons are real periods of time, dates or days that come with different prices for accommodations. E.g. Winter 2018 ($120 per night), Christmas ($150 per night).
hu_HU: Az évszakok valóságos időszakok, dátumok vagy napok, amelyek különböző szálláslehetőségi árral rendelkeznek. Például Tél 2018 (120 dollár/éjszaka), Karácsony (150 dollár/éjszaka).

en: Start
hu_HU: Kezdet

en: End
hu_HU: Vég

en: Days
hu_HU: Nap

en: Services are extra offers that you can sell or give for free. E.g. Thai massage, transfer, babysitting. Guests can pre-order them when placing a booking.
hu_HU: A szolgáltatások extra ajánlatok, amelyeket pénzért vagy ingyen kínál. Például thai masszázs, transzfer, gyermekfelügyelet. Az ajánlatok a foglaláskor igénybevehetők.

en: Periodicity
hu_HU: Időszakosság

en: Charge
hu_HU: Díj

en: Per Day
hu_HU: Naponta

en: Once
hu_HU: Egyszer

en: Per Guest
hu_HU: Fejenként

en: Per Accommodation
hu_HU: Szálláshelyként

en: These are accommodation amenities, generally free ones. E.g. air-conditioning, wifi.
hu_HU: Ezek szálláslehetőségek, amelyek általában ingyenesek. Például légkondicionálás, wifi.

en: Booking Rules
hu_HU: Foglalási szabályok

en: Check-in days
hu_HU: Bejelentkezési napok

en: Seasons
hu_HU: Évszakok

en: Check-out days
hu_HU: Kijelentkezési napok

en: From
hu_HU: Érkezés

en: Not check-in
hu_HU: Nem bejelentkezés

en: Not check-out
hu_HU: Nem kijelentkezés

en: Not stay-in
hu_HU: Nem tartózkodás

en: Booking Calendar
hu_HU: Foglalási naptár

en: Calendar
hu_HU: Naptár

en: Add New Booking
hu_HU: Új foglalás hozzáadása

en: Unable to create booking. Please try again.
hu_HU: A foglalás nem lehet sikerült. Kérjük, próbálja újra.

en: Booking is blocked due to maintenance reason. Please try again later.
hu_HU: A foglalás karbantartási okokból blokkolva van. Kérjük, próbálja újra később.

en: There are no accommodations selected for reservation.
hu_HU: A szálláshely nincs kiválasztva.

en: Accommodation Type is not valid.
hu_HU: A szállástípus nem érvényes.

en: Rate is not valid.
hu_HU: Az ár nem érvényes.

en: Adults number is not valid.
hu_HU: Felnőttek száma nem érvényes.

en: Children number is not valid.
hu_HU: Gyermekek száma nem érvényes.

en: There are no rates for requested dates.
hu_HU: Nincs elérhető szállás az adott dátumokon.

en: Search Results
hu_HU: Keresési eredmények

en: Check-in date is not valid.
hu_HU: A bejelentkezési dátum nem érvényes.

en: Check-in date cannot be earlier than today.
hu_HU: A bejelentkezési dátum a mai napnál nem lehet hamarabb.

en: Check-out date is not valid.
hu_HU: A kijelentkezési dátum nem érvényes.

en: Cancel
hu_HU: Mégse

en: Back
hu_HU: Vissza

en: Edit Booking
hu_HU: Foglalás módosítása

en: Request does not pass security verification. Please refresh the page and try one more time.
hu_HU: A kérés nem engedte át a biztonsági ellenőrzés. Kérjük, frissítse az oldalt, és próbálja meg még egyszer.

en: Available
hu_HU: Elérhető

en: Abort Process
hu_HU: Megszakítási folyamat

en: Aborting...
hu_HU: Megszakítás...

en: Import Calendar
hu_HU: Naptár importálása

en: Accommodation: %s
hu_HU: Szálláshely: %s

en: Accommodation Type: %s
hu_HU: Szálláshely típus: %s

en: Please be patient while the calendars are imported. You will be notified via this page when the process is completed.
hu_HU: Kérjük, legyen türelmes a naptárak importálása közben. Ezen az oldalon fogjuk értesítetni a folyamat befelyezését illetően.

en: Accommodation updated.
hu_HU: Szálláshelyek frissítve.

en: Sync, Import and Export Calendars
hu_HU: Naptárak szinkronizálása, importálása és exportálása

note: translators: %s - room name. Example: "Comfort Triple 1"
en: Edit External Calendars of "%s"
hu_HU: "%s" Külső naptárai módosítása

en: Sync All External Calendars
hu_HU: Összes külső naptár szinkronizálása

en: Sync your bookings across all online channels like Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar file format.
hu_HU: Szinkronizálja foglalásait az olyan oldalakon, mint a Booking.com, TripAdvisor, Airbnb stb. a iCalendar fájlformátummal.

en: Update
hu_HU: Frissítés

en: Calendar URL
hu_HU: Naptár URL

en: Add New Calendar
hu_HU: Új naptár hozzáadása

en: Sync Calendars
hu_HU: Naptárak szinkronizálása

en: Delete All Logs
hu_HU: Összes napló törlése

en: Deleting...
hu_HU: Törlés...

en: %d item
hu_HU: %d tétel

en: %d items
hu_HU: %d tétel

en: Calendars Synchronization Status
hu_HU: Naptárak szinkronizálási állapota

en: Here you can see synchronization status of your external calendars.
hu_HU: Itt Ön láthatja a külső naptárak szinkronizálási állapotát.

en: Calendars Sync Status
hu_HU: Naptárak szinkronizálási állapota

en: Display calendars synchronization status.
hu_HU: A naptárak szinkronizálási állapotának megjelenítése.

en: Language Guide
hu_HU: Nyelvi útmutató

en: Default language
hu_HU: Alapértelmezett nyelv

en: This plugin will display all system messages, labels, buttons in the language set in <em>General > Settings > Site Language</em>. If the plugin is not available in your language, you may <a href="%s">contribute your translation</a>.
hu_HU: Ez a bővítmény az összes rendszer üzenetet, címkét, gombot a <em>Általános> Beállítások>Oldal nyelv</em> menüben beállított nyelvben jeleníti meg. Ha a bővítmény az Ön nyelvében nem elérhető, hozzáadhatja a <a href="%s">saját fordítását</a> is.

en: Custom translations and edits
hu_HU: Egyedi fordítások és módosítások

en: You may customize plugin translation by editing the needed texts or adding your translation following these steps:
hu_HU: Ön módosíthatja a bővítmény fordítást a szükséges szövegek szerkesztésével vagy az Ön saját fordítása hozzáadásával, ha a következő lépéseket követi:

en: Take the source file for your translations %s or needed translated locale.
hu_HU: Töltse le a fordításai forrásfájlját %s vagy a szükséges lefordított lokalizációt.

en: Translate texts with any translation program like Poedit, Loco, Pootle etc.
hu_HU: A szövegek fordítása olyan alkalmazásokkal lehetséges, mint a Poedit, Loco, Pootle stb.

en: Put created .mo file with your translations into the folder %s. Where {lang} is ISO-639 language code and {country} is ISO-3166 country code. Example: Brazilian Portuguese file would be called motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.
hu_HU: Helyezze be a fordítást tartalmazó létrehozott .mo fájlt a %s mappába. Ahol a {lang} ISO-639 kódú és a {country} ISO-3166 ország kódú. Például: a portugál brazil fájlnak motopress-hotel-booking-pt_BR.mo lenne a neve.

en: Multilingual content
hu_HU: Többnyelvű tartalom

en: If your site is multilingual, you may use additional plugins to translate your added content into multiple languages allowing the site visitors to switch them.
hu_HU: Ha az Ön honlapja többnyelvű, további bővítmények használását javasoljuk ahhoz, hogy több nyelvre tudja lefordítani a weboldalhoz hozzáadott tartalmat, hogy a látogatók a nyelvek között tudjanak váltani.

en: Language
hu_HU: Nyelv

en: Number of accommodations
hu_HU: Szálláshelyek száma

en: Title
hu_HU: Cím

en: Leave empty to use accommodation type title.
hu_HU: Hagyja üresen a szállástípus név használatához.

en: Generate
hu_HU: Generálás

en: Accommodation generated. | %s accommodations generated.
hu_HU[0]: Generált szálláshely.
hu_HU[1]: %s generált szálláshely.

en: View
hu_HU: Nézet

en: General
hu_HU: Általános

en: Pages
hu_HU: Oldalak

en: Search Results Page
hu_HU: Keresési eredmények oldala

en: Select page to display search results. Use search results shortcode on this page.
hu_HU: Válassza ki az oldalt a keresési eredmények megjelenítéséhez. Használja a keresési eredmények rövidkódot ezen az oldalon.

en: Checkout Page
hu_HU: Fizetési oldal

en: Select page user will be redirected to complete booking.
hu_HU: Válassza ki az oldalt, amely a befejezett foglaláshoz fog vezetni

en: Terms & Conditions
hu_HU: Felhasználási feltételek

en: Misc
hu_HU: Egyéb

en: Square Units
hu_HU: Négyzetméter

en: Currency
hu_HU: Pénznem

en: Currency Position
hu_HU: Pénznem pozíció

en: Datepicker Date Format
hu_HU: Datepicker dátum formátum

en: Check-out Time
hu_HU: Kijelentkezés ideje

en: Check-in Time
hu_HU: Bejelentkezés ideje

en: Bed Types
hu_HU: Ágy típusok

en: Type
hu_HU: Típus

en: Add Bed Type
hu_HU: Ágy típus hozzáadása

en: Show Lowest Price for
hu_HU: Legalacsonyabb ár megjelenítése -

en: days
hu_HU: napok

en: Lowest price of accommodation for selected number of days if check-in and check-out dates are not set. Example: set 0 to display today's lowest price, set 7 to display the lowest price for the next week.
hu_HU: A kiválasztott napok mennyiségének a legalacsonyabb ára, ha a bejelentkezési és kijelentkezési dátumok nem lettek beállítva. Például: válassza ki a 0 a mai legalacsonyabb ár megjelenítéséhez, válassza ki a 7 a következő hét legalacsonyabb árjának a megjelenítéséhez.

en: Enable search form to recommend the best set of accommodations according to a number of guests.
hu_HU: Engedélyezze a keresési űrlapot, hogy a vendégek száma szerint ajánljon szálláshelyet.

en: Enable the use of coupons.
hu_HU: Kupon használat engedélyezése.

en: Disable Booking
hu_HU: Szállásfoglalás kikapcsolása

en: Hide reservation forms and buttons
hu_HU: Foglalás formák és gombok elrejtése

en: Text instead of reservation form while booking is disabled
hu_HU: A foglalási űrlap helyett megjelenő szöveg ki van kapcsolva

en: Booking Confirmation
hu_HU: Foglalás megerősítése

en: Confirmation Mode
hu_HU: Megerősítési mód

en: By customer via email
hu_HU: Ügyfél által e-mailen keresztül

en: By admin manually
hu_HU: Admin által kézileg

en: Confirmation upon payment
hu_HU: Megerősítés a fizetés után

en: Approval Time for User
hu_HU: Jóváhagyási idő a felhasználó számára

en: Period of time in minutes the user is given to confirm booking via email. Unconfirmed bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
hu_HU: A rendelkezésre álló időtartam az e-mailen keresztüli foglalás megerősítésére. A nem megerősített foglalások Elhagyatottak lesznek, és a szálláshely státusz Elérhető lesz.

en: Country of residence field is required for reservation.
hu_HU: A  foglaláshoz kötelező a tartózkodási hely országának a begépelése.

en: Full address fields are required for reservation.
hu_HU: A foglaláshoz kötelező a cím mezők begépelése.

en: Price Breakdown
hu_HU: Árösszetevők

en: Booking Cancellation
hu_HU: Foglalás lemondása

en: User can cancel booking via link provided inside email.
hu_HU: A felhasználó az e-mailben megtalálható linken keresztül törölheti a foglalást.

en: Search Options
hu_HU: Keresési opciók

en: Maximum accommodation occupancy available in the Search Form.
hu_HU: Maximum elérhető szállásfoglaltság a keresési formában.

en: Max Adults
hu_HU: Max. felnőtt

en: Max Children
hu_HU: Max. gyermek

en: Display Options
hu_HU: Megjelenítési opciók

en: Display gallery images of accommodation page in lightbox.
hu_HU: A szálláshely oldal galéria képeinek megjelenítése a lightboxban.

en: Calendar Theme
hu_HU: Naptár téma

en: Select theme for an availability calendar.
hu_HU: Válasszon ki egy témát az elérhetőség naptárnak.

en: Template Mode
hu_HU: Sablon mód

en: Developer Mode
hu_HU: Fejlesztői mód

en: Theme Mode
hu_HU: Téma mód

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme. Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
hu_HU: Válassza ki a Téma módot az Ön által kiválasztott stílusok megjelenítéséhez. Válassza ki a fejlesztői módot az egyedi sablon oldalak, gombok és szűrők kezeléséhez. Ez az opció nem módosítható, ha az Ön témája a bővítménybe már be van építve.

en: Month
hu_HU: Hónap

en: Quarter
hu_HU: Negyedév

en: Accommodation Types
hu_HU: Szállástípusok

en: Services
hu_HU: Szolgáltatások

en: Admin Emails
hu_HU: Admin e-mailek

en: Customer Emails
hu_HU: Ügyfél e-mailek

en: Cancellation Details Template
hu_HU: Lemondási Részletek sablon

en: Used for %cancellation_details% tag.
hu_HU: A %cancellation_details% címkéhez volt használva.

en: Email Settings
hu_HU: E-mail beállítások

en: Email Sender
hu_HU: E-mail Feladó

en: From Email
hu_HU: E-mailtől

en: From Name
hu_HU: Névtől

en: Logo URL
hu_HU: Logó URL

en: Footer Text
hu_HU: Lábléc szöveg

en: Reserved Accommodation Details Template
hu_HU: Fenntartott szálláshely részletek sablon

en: Used for %reserved_rooms_details% tag.
hu_HU:  A %reserved_rooms_details% címkéhez volt használva.

en: Styles
hu_HU: Stílusok

en: Base Color
hu_HU: Alapszín

en: Background Color
hu_HU: Háttér szín

en: Body Background Color
hu_HU: Váz háttér szín

en: Body Text Color
hu_HU: Váz szöveg szín

en: Payment Gateways
hu_HU: Fizetési kapu

en: General Settings
hu_HU: Általános beállítások

en: User Pays
hu_HU: Felhasználói fizetések

en: Full Amount
hu_HU: Teljes összeg

en: Deposit
hu_HU: Letét

en: Deposit Type
hu_HU: Letét típus

en: Fixed
hu_HU: Rögzített

en: Percent
hu_HU: Százalék

en: Deposit Amount
hu_HU: Letéti összeg

en: Force Secure Checkout
hu_HU: Biztonságos fizetés kényszerítése

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages. You must have an SSL certificate installed to use this option.
hu_HU: SLL (HTTPS) kényszerítése a fizetési oldalakon. Az opció használásához Önnek egy SLL bizonyítványra lesz szüksége.

en: Failed Transaction Page
hu_HU: Sikertelen tranzakció oldal

en: Default Gateway
hu_HU: Alapértelmezett átjáró

en: Pending Payment Time
hu_HU: Függő fizetés ideje

en: Period of time in minutes the user is given to complete payment. Unpaid bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
hu_HU: A rendelkezésre álló időtartam a foglalás kifizetésére. A nem kifizetett foglalások Elhagyatottak lesznek, és a szálláshely státusz Elérhető lesz.

en: License
hu_HU: Licenc

en: Settings saved.
hu_HU: Beállítások elmentve.

en: Settings
hu_HU: Beállítások

en: Availability Search Form
hu_HU: Elérhetőség keresési űrlap

en: Display search form.
hu_HU: Keresési űrlap megjelenítése.

en: The number of adults presetted in the search form.
hu_HU: A keresési űrlapban található felnőttek alapértelmezett száma.

en: The number of children presetted in the search form.
hu_HU: A keresési űrlapban található gyermekek alapértelmezett száma.

en: Check-in date presetted in the search form.
hu_HU: A keresési formában található alapértelmezett bejelentkezési dátum.

en: date in format %s
hu_HU: Dátumformátum %s

en: Check-out date presetted in the search form.
hu_HU: A keresési formában található alapértelmezett kijelentkezési dátum.

en: Custom CSS class for shortcode wrapper
hu_HU: Egyéni CSS kategória a rövidkód átalakító számára

en: whitespace separated css classes
hu_HU: szóközzel elválasztott css kategóriák

en: Accommodation Type ID
hu_HU: Szállástípus azonosító

en: ID of Accommodation Type to check availability.
hu_HU: Szállástípus azonosító az elérhetőség ellenőrzéséhez.

en: integer number
hu_HU: egész szám

en: Availability Search Results
hu_HU: Elérhetőség keresési eredményei

en: Display listing of accommodation types that meet the search criteria.
hu_HU: Keresési feltételeknek megfelelő szállástípusok megjelenítése.

en: Whether to display title of the accommodation type.
hu_HU: Szállástípus cím megjelenítése.

en: Whether to display featured image of the accommodation type.
hu_HU: Szállástípust ábrázoló kép megjelenítése.

en: Whether to display gallery of the accommodation type.
hu_HU: Szállástípus galéria megjelenítése.

en: Whether to display excerpt (short description) of the accommodation type.
hu_HU: Szállástípus leírás megjelenítése.

en: Whether to display details of the accommodation type.
hu_HU: Szállástípus részletek megjelenítése.

en: Whether to display price of the accommodation type.
hu_HU: Szállástípus árak megjelenítése.

en: Show View Details button
hu_HU: Bővebben gomb megjelenítése

en: Whether to display "View Details" button with the link to accommodation type.
hu_HU: Szállástípushoz vezető "Bővebben" gomb megjelenítése.

en: Sort by.
hu_HU: Rendezés.

en: empty string
hu_HU: üres karakterlánc:

en: Show Book button
hu_HU: A Foglal gombot jeleníti meg

en: Whether to display Book button.
hu_HU: Foglal gomb megjelenítése.

en: NOTE:
hu_HU: FIGYELEM:

en: Use only on page that you set as Search Results Page in <a href="%s">Settings</a>
hu_HU: Csak a <a href="%s">Beállítások</a> menüben megtalálható Keresési eredmények oldalként kiválasztott oldalon használható

en: Accommodation Types Listing
hu_HU: Szállástípusok felsorolása

en: Count per page
hu_HU: Számlálás oldalanként

en: Comma-separated IDs.
hu_HU: Vesszővel elválasztott azonosítók.

en: Services Listing
hu_HU: Szolgáltatások felsorolása

en: IDs
hu_HU: Azonosítók

en: IDs of services that will be shown.
hu_HU: A szolgáltatás azonosító számok meg lesznek jelenítve.

en: Show All Services
hu_HU: Összes szolgáltatás megjelenítése

en: ID of accommodation type to display.
hu_HU: Szállástípus azonosító megjelenítése.

en: Display accommodation type with title and image.
hu_HU: Szállástípus megjelenítése képekkel és címmel együtt.

en: Checkout Form
hu_HU: Fizetési űrlap

en: Display checkout form.
hu_HU: Fizetési űrlap megjelenítése.

en: Use only on page that you set as Checkout Page in <a href="%s">Settings</a>
hu_HU: Csak a <a href="%s">Beállítások</a> menüben megtalálható Fizetési oldalként kiválasztott oldalon használható.

en: Booking Form
hu_HU: Foglalási űrlap

en: Show Booking Form for Accommodation Type with id 777
hu_HU: A 777 azonosítószámú Szállástípus Foglalási űrlapnak a megjelenítése

en: Accommodation Rates List
hu_HU: Szállási árak listája

en: ID of accommodation type.
hu_HU: Szállástípus azonosítószám.

en: Show Accommodation Rates List for accommodation type with id 777
hu_HU: A 777 azonosítószámú Szállástípus Szállási árak megjelenítése.

en: Shortcodes
hu_HU: Rövidkódok

en: Shortcode
hu_HU: Rövidkód

en: Parameters
hu_HU: Paraméterek

en: Example
hu_HU: Példa

en: Deprecated since %s
hu_HU: Elavult %s óta

en: Values:
hu_HU: Értékek:

en: Default:
hu_HU: Alapértelmezett:

en: Optional.
hu_HU: Nem kötelező.

en: Required
hu_HU: Kötelező

en: Bookings
hu_HU: Foglalások

en: External Calendars
hu_HU: Külső naptárak

en: Sync External Calendars
hu_HU: Külső naptárak szinkronizálása

[ctx: Placeholder for empty accommodation title]
en: (no title)
hu_HU: (nincs cím)

en: Download Calendar
hu_HU: Naptár letöltése

en: Message
hu_HU: Üzenet

en: Waiting
hu_HU: Várakozás

en: Processing
hu_HU: Feldolgozás alatt

[ctx: Total number of processed bookings]
en: Total
hu_HU: Összesen

en: Succeed
hu_HU: Sikeres

en: Skipped
hu_HU: Kihagyva

en: Failed
hu_HU: Sikertelen

en: Description
hu_HU: Leírás

en: An error has occurred
hu_HU: Hiba történt

en: Please complete all required fields and try again.
hu_HU: Kérjük, töltse ki az összes kötelező mezőt.

en: An error has occurred, please try again later.
hu_HU: Hiba történt. Kérjük, próbálja meg újra később.

en: An error has occurred. Please try again later.
hu_HU: Hiba történt. Kérjük, próbálja meg újra később.

en: Chosen payment method is not available. Please refresh the page and try one more time.
hu_HU: A kiválasztott fizetési módszer nem elérhető. Kérjük, frissítse az oldalt, és próbálja meg még egyszer.

en: Coupon applied successfully.
hu_HU: A kupon sikeresen alkalmazva volt.

en: Coupon is not valid.
hu_HU: A kupon nem érvényes.

en: Booking Information
hu_HU: Foglalási információ

en: Check-in Date
hu_HU: Bejelentkezési dátum

en: Check-out Date
hu_HU: Kijelentkezési dátum

en: Customer Information
hu_HU: Ügyfél információ

en: First Name
hu_HU: Keresztnév

en: Last Name
hu_HU: Vezetéknév

en: Email
hu_HU: E-mail

en: Phone
hu_HU: Telefonszám

en: Country
hu_HU: Ország

en: Address
hu_HU: Cím

en: City
hu_HU: Város

en: Postcode
hu_HU: Irányítószám

en: Customer Note
hu_HU: Ügyfél megjegyzése

en: Additional Information
hu_HU: További információ

en: Coupon
hu_HU: Kupon

en: Total Booking Price
hu_HU: Teljes foglalási ár

en: Notes
hu_HU: Megjegyzések

en: Based on your search parameters
hu_HU: Az Ön keresési paraméterei szerint

en: Year
hu_HU: Év

en: Custom
hu_HU: Egyedi

[ctx: Booking status]
en: Confirmed
hu_HU: Megerősített

en: Show
hu_HU: Megjelenítés

en: Search
hu_HU: Keresés

en: Booked
hu_HU: Foglalt

en: Pending
hu_HU: Függő

en: Search results for accommodations that have bookings with status "%s" from %s until %s
hu_HU: Keresési eredmények a következő állapotú foglalásokra "%s"  %s -tól %s -ig

en: Free
hu_HU: Ingyenes

en: Until
hu_HU: Távozás

en: Period:
hu_HU: Időszak:

en: &lt; Prev
hu_HU: &lt; előző

en: Next &gt;
hu_HU: Következő &gt;

en: No accommodations found.
hu_HU: Nem találtunk szálláshelyet.

en: Check-out #%d
hu_HU: Kijelentkezés #%d

en: Check-in #%d
hu_HU: Bejelentkezés #%d

en: Booking #%d
hu_HU: Foglalás #%d

[ctx: Availability]
en: Free
hu_HU: szabad

en: Adults: %s
hu_HU: Felnőttek: %s

en: Children: %s
hu_HU: Gyermekek: %s

en: Afghanistan
hu_HU: Afganisztán

en: &#197;land Islands
hu_HU: Åland

en: Albania
hu_HU: Albánia

en: Algeria
hu_HU: Algéria

en: American Samoa
hu_HU: Amerikai Szamoa

en: Antarctica
hu_HU: Antarktisz

en: Antigua and Barbuda
hu_HU: Antigua és Barbuda

en: Argentina
hu_HU: Argentína

en: Armenia
hu_HU: Örményország

en: Australia
hu_HU: Ausztrália

en: Austria
hu_HU: Ausztria

en: Azerbaijan
hu_HU: Azerbajdzsán

en: Bahamas
hu_HU: Bahamák

en: Bahrain
hu_HU: Bahrein

en: Bangladesh
hu_HU: Banglades

en: Belarus
hu_HU: Fehéroroszország

en: Bhutan
hu_HU: Bhután

en: Bolivia
hu_HU: Bolívia

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
hu_HU: Karibi Hollandia

en: Bosnia and Herzegovina
hu_HU: Bosznia-Hercegovina

en: Bouvet Island
hu_HU: Bouvet-sziget

en: Brazil
hu_HU: Brazília

en: British Indian Ocean Territory
hu_HU: Brit Indiai-óceáni Terület

en: British Virgin Islands
hu_HU: Brit Virgin szigetek

en: Bulgaria
hu_HU: Bulgária

en: Cambodia
hu_HU: Kambodzsa

en: Cameroon
hu_HU: Kamerun

en: Canada
hu_HU: Kanada

en: Cape Verde
hu_HU: Zöld-foki Köztársaság

en: Cayman Islands
hu_HU: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu_HU: Közép-afrikai Köztársaság

en: Chad
hu_HU: Csád

en: China
hu_HU: Kína

en: Christmas Island
hu_HU: Karácsony-sziget

en: Cocos (Keeling) Islands
hu_HU: Kókusz (Keeling)-szigetek

en: Colombia
hu_HU: Kolumbia

en: Comoros
hu_HU: Comore-szigetek

en: Congo (Brazzaville)
hu_HU: Kongó (Brazzaville)

en: Congo (Kinshasa)
hu_HU: Kongó (Kinshasa)

en: Cook Islands
hu_HU: Cook-szigetek

en: Croatia
hu_HU: Horvátország

en: Cuba
hu_HU: Kuba

en: Cura&ccedil;ao
hu_HU: Curaçao ország

en: Cyprus
hu_HU: Ciprus

en: Czech Republic
hu_HU: Csehország

en: Denmark
hu_HU: Dánia

en: Djibouti
hu_HU: Dzsibuti

en: Dominica
hu_HU: Dominikai Közösség

en: Dominican Republic
hu_HU: Dominikai Köztársaság

en: Egypt
hu_HU: Egyiptom

en: Equatorial Guinea
hu_HU: Egyenlítői-Guinea

en: Estonia
hu_HU: Észtország

en: Ethiopia
hu_HU: Etiópia

en: Falkland Islands
hu_HU: Falkland-szigetek

en: Faroe Islands
hu_HU: Faroe Szigetek

en: Fiji
hu_HU: Fidzsi-szigetek

en: Finland
hu_HU: Finnország

en: France
hu_HU: Franciaország

en: French Guiana
hu_HU: Francia Guyana

en: French Polynesia
hu_HU: Francia Polinézia

en: French Southern Territories
hu_HU: Francia déli területek

en: Georgia
hu_HU: Grúzia

en: Germany
hu_HU: Németország

en: Ghana
hu_HU: Ghána

en: Gibraltar
hu_HU: Gibraltár

en: Greece
hu_HU: Görögország

en: Greenland
hu_HU: Grönland

en: Guinea-Bissau
hu_HU: Bissau-Guinea

en: Heard Island and McDonald Islands
hu_HU: Heard-sziget és McDonald-szigetek

en: Hungary
hu_HU: Magyarország

en: Iceland
hu_HU: Izland

en: Indonesia
hu_HU: Indonézia

en: Iran
hu_HU: Irán

en: Iraq
hu_HU: Irak

en: Ireland
hu_HU: Írország

en: Isle of Man
hu_HU: Man

en: Israel
hu_HU: Izrael

en: Italy
hu_HU: Olaszország

en: Ivory Coast
hu_HU: Elefántcsontparti Köztársaság

en: Japan
hu_HU: Japán

en: Jordan
hu_HU: Jordánia

en: Kazakhstan
hu_HU: Kazahsztán

en: Kuwait
hu_HU: Kuvait

en: Kyrgyzstan
hu_HU: Kirgizisztán

en: Laos
hu_HU: Laosz

en: Latvia
hu_HU: Lettország

en: Lebanon
hu_HU: Libanon

en: Liberia
hu_HU: Libéria

en: Libya
hu_HU: Líbia

en: Lithuania
hu_HU: Litvánia

en: Luxembourg
hu_HU: Luxemburg

en: Macao S.A.R., China
hu_HU: Makaó

en: Macedonia
hu_HU: Macedónia

en: Madagascar
hu_HU: Madagaszkár

en: Malaysia
hu_HU: Malajzia

en: Maldives
hu_HU: Maldív-szigetek

en: Malta
hu_HU: Málta

en: Marshall Islands
hu_HU: Marshall-szigetek

en: Mauritania
hu_HU: Mauritánia

en: Mexico
hu_HU: Mexikó

en: Micronesia
hu_HU: Mikronézia

en: Mongolia
hu_HU: Mongólia

en: Montenegro
hu_HU: Montenegró

en: Morocco
hu_HU: Marokkó

en: Mozambique
hu_HU: Mozambik

en: Myanmar
hu_HU: Mianmar

en: Namibia
hu_HU: Namíbia

en: Nepal
hu_HU: Nepál

en: Netherlands
hu_HU: Hollandia

en: New Caledonia
hu_HU: Új-Kaledónia

en: New Zealand
hu_HU: Új Zéland

en: Nigeria
hu_HU: Nigéria

en: Norfolk Island
hu_HU: Norfolk-sziget

en: Northern Mariana Islands
hu_HU: Északi-Mariana-szigetek

en: North Korea
hu_HU: Észak Kórea

en: Norway
hu_HU: Norvégia

en: Oman
hu_HU: Omán

en: Pakistan
hu_HU: Pakisztán

en: Palestinian Territory
hu_HU: Palesztin Autonómia

en: Papua New Guinea
hu_HU: Pápua Új-Guinea

en: Paraguay
hu_HU: Paraguayi Köztársaság

en: Philippines
hu_HU: Fülöp-szigetek

en: Pitcairn
hu_HU: Pitcairn-szigetek

en: Poland
hu_HU: Lengyelország

en: Portugal
hu_HU: Portugália

en: Qatar
hu_HU: Katar

en: Romania
hu_HU: Románia

en: Russia
hu_HU: Oroszország

en: Rwanda
hu_HU: Ruanda

en: Saint Barth&eacute;lemy
hu_HU: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
hu_HU: Szent Ilona

en: Saint Kitts and Nevis
hu_HU: Saint Christopher és Nevis Államszövetség

en: Saint Martin (French part)
hu_HU: Saint-Martin (francia rész)

en: Saint Martin (Dutch part)
hu_HU: Sint Maarten (holland rész)

en: Saint Pierre and Miquelon
hu_HU: Saint-Pierre és Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
hu_HU: Saint Vincent és a Grenadine-szigetek

en: San Marino
hu_HU: San Marino Köztársaság

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
hu_HU: São Tomé és Príncipe-i dobra

en: Saudi Arabia
hu_HU: Szaud-Arábia

en: Senegal
hu_HU: Szenegál

en: Serbia
hu_HU: Szerbia

en: Seychelles
hu_HU: Seychelle-szigetek

en: Singapore
hu_HU: Szingapúr

en: Slovakia
hu_HU: Szlovákia

en: Slovenia
hu_HU: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu_HU: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu_HU: Szomália

en: South Africa
hu_HU: Dél-Afrika

en: South Georgia/Sandwich Islands
hu_HU: Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek

en: South Korea
hu_HU: Dél-Korea

en: South Sudan
hu_HU: Dél Szudán

en: Spain
hu_HU: Spanyolország

en: Sudan
hu_HU: Szudán

en: Svalbard and Jan Mayen
hu_HU: Svalbard és Jan Mayen

en: Swaziland
hu_HU: Szváziföld

en: Sweden
hu_HU: Svédország

en: Switzerland
hu_HU: Svájc

en: Syria
hu_HU: Szíria

en: Taiwan
hu_HU: Kínai Köztársaság (Tajvan)

en: Tajikistan
hu_HU: Tádzsikisztán

en: Tanzania
hu_HU: Tanzánia

en: Thailand
hu_HU: Thaiföld

en: Timor-Leste
hu_HU: Kelet-Timor

en: Tokelau
hu_HU: Tokelau-szigetek

en: Trinidad and Tobago
hu_HU: Trinidad és Tobago

en: Tunisia
hu_HU: Tunézia

en: Turkey
hu_HU: Törökország

en: Turkmenistan
hu_HU: Türkmenisztán

en: Turks and Caicos Islands
hu_HU: Turks- és Caicos-szigetek

en: Ukraine
hu_HU: Ukrajna

en: United Arab Emirates
hu_HU: Egyesült Arab Emírségek

en: United Kingdom (UK)
hu_HU: Egyesült Királyság

en: United States (US)
hu_HU: Amerikai Egyesült Államok

en: United States (US) Minor Outlying Islands
hu_HU: Az Amerikai Egyesült Államok lakatlan külbirtokai

en: United States (US) Virgin Islands
hu_HU: Amerikai Virgin-szigetek

en: Uzbekistan
hu_HU: Üzbegisztán

en: Vatican
hu_HU: Vatikán

en: Wallis and Futuna
hu_HU: Wallis és Futuna

en: Western Sahara
hu_HU: Nyugat-Szahara

en: Samoa
hu_HU: Szamoa

en: Yemen
hu_HU: Jemen

en: Pound sterling
hu_HU: Font sterling

en: United Arab Emirates dirham
hu_HU: Egyesült Arab Emírségek dirham

en: Argentine peso
hu_HU: Argentin peso

en: Australian dollar
hu_HU: Ausztrál dollár

en: Bangladeshi taka
hu_HU: Bangladesi taka

en: Bulgarian lev
hu_HU: Bolgár leva

en: Brazilian real
hu_HU: Brazil real

en: Canadian dollar
hu_HU: Kanadai dollár

en: Swiss franc
hu_HU: Svájci frank

en: Chilean peso
hu_HU: Chilei peso

en: Chinese yuan
hu_HU: Kínai jüan

en: Colombian peso
hu_HU: Kolumbiai peso

en: Czech koruna
hu_HU: Cseh korona

en: Danish krone
hu_HU: Dán korona

en: Dominican peso
hu_HU: Dominikai peso

en: Egyptian pound
hu_HU: Egyiptomi font

en: Hong Kong dollar
hu_HU: Hong Kong-i dollár

en: Croatian kuna
hu_HU: Horvát kuna

en: Hungarian forint
hu_HU: Magyar forint

en: Indonesian rupiah
hu_HU: Indonéz rúpia

en: Indian rupee
hu_HU: Indiai rúpia

en: Japanese yen
hu_HU: Japán jen

en: Kenyan shilling
hu_HU: Kenyai shilling

en: South Korean won
hu_HU: Dél-koreai won

en: Lao kip
hu_HU: Llaoszi Kip

en: Mexican peso
hu_HU: Mexikói peso

en: Malaysian ringgit
hu_HU: Maláj ringgit

en: Nigerian naira
hu_HU: Nigériai naira

en: Norwegian krone
hu_HU: Norvég korona

en: New Zealand dollar
hu_HU: Új-zélandi dollár

en: Philippine peso
hu_HU: Fülöp-szigeteki peso

en: Pakistani rupee
hu_HU: Pakisztáni rúpia

en: Romanian leu
hu_HU: Román lej

en: Russian ruble
hu_HU: Orosz rubel

en: Saudi riyal
hu_HU: Szaúdi riál

en: Swedish krona
hu_HU: Svéd korona

en: Singapore dollar
hu_HU: Szingapúri dollár

en: Thai baht
hu_HU: Thai bát

en: Turkish lira
hu_HU: Török líra

en: Ukrainian hryvnia
hu_HU: Ukrán hrivnya

en: South African rand
hu_HU: Dél-afrikai rand

en: Before
hu_HU: Előtte

en: After
hu_HU: Utána

en: Before with space
hu_HU: Szóközzel előtte

en: After with space
hu_HU: Szóközzel utána

en: First name is required.
hu_HU: A keresztnév feltüntetése kötelező.

en: Last name is required.
hu_HU: A vezetéknév feltüntetése kötelező.

en: Email is required.
hu_HU: Az e-mail cím feltüntetése kötelező.

en: Phone is required.
hu_HU: A telefonszám feltüntetése kötelező.

en: Country of residence
hu_HU: Lakóhely szerinti ország

en: Country is required.
hu_HU: Az ország feltüntetése kötelező.

en: Address is required.
hu_HU: A cím feltüntetése kötelező.

en: City is required.
hu_HU: A város feltüntetése kötelező.

en: State is required.
hu_HU: Az állam feltüntetése kötelező.

en: Postcode is required.
hu_HU: A irányítókód feltüntetése kötelező.

en: Check-in
hu_HU: Bejelentkezés

en: Check-out
hu_HU: Kijelentkezés

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rate
hu_HU: Értékelés

en: Full Guest Name
hu_HU: Vendég teljes neve

en: Total
hu_HU: Összesen

en: Paid
hu_HU: Fizetett

en: Payment Details
hu_HU: Fizetési adatok

en: Square Meter
hu_HU: Négyzetméter

en: Square Foot
hu_HU: Тégyzetláb

en: Square Yard
hu_HU: Négyzet yard

en: User Approval Time setted in Hotel Booking Settings
hu_HU: A felhasználó jóváhagyási idő a Szállásfoglalás beállításokban állítható be.

en: Pending Payment Time set in Hotel Booking Settings
hu_HU: A kifizetésre váró fizetés időtartama a Szállásfoglalás beállításokban állítható be.

en: Disable this email notification
hu_HU: Az adott e-mail értesítés kikapcsolása

en: Subject
hu_HU: Téma

en: Header
hu_HU: Fejléc

en: Email Template
hu_HU: E-mail sablon

en: "%s" email will not be sent: there is no customer email in the booking.
hu_HU: "%s" email nem lesz elküldve: nincs ügyféli email a foglalásban.

en: Deprecated tags in header of %s
hu_HU: Elavult címkék a %s fejlécben

en: Deprecated tags in subject of %s
hu_HU: Elavult címkék a %s témában

en: Deprecated tags in template of %s
hu_HU: Elavult címkék a %s sablonban

en: "%s" mail was sent to admin.
hu_HU: A "%s" e-mail el lett küldve az adminnak,

en: "%s" mail sending to admin is failed.
hu_HU: A "%s" e-mailt nem kapta meg az admin.

en: Booking Cancelled
hu_HU: A foglalást töröltük

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Cancelled
hu_HU: %site_title% - Törölt #%booking_id% Cancelled

en: Email that will be sent to Admin when customer cancels booking.
hu_HU: Az az e-mail, amely az Adminnak lesz elküldve a foglalás törlése után.

en: Cancelled Booking Email
hu_HU: Törölt foglalási e-mail

en: Booking Confirmed
hu_HU: A foglalást megerősítettük

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Confirmed
hu_HU: %site_title% - A #%booking_id% meg van erősítve

en: Email that will be sent to Admin when payment is completed.
hu_HU: Az e-mail, amely az adminnak a befejezett fizetés után lesz elküldve.

en: Approved Booking Email (via payment)
hu_HU: Jóváhagyott foglalási e-mail (fizetés által)

en: Email that will be sent to Admin when customer confirms booking.
hu_HU: Az az e-mail, amely az Adminnak lesz elküldve a foglalás megerősítése után.

en: Approved Booking Email
hu_HU: Jóváhagyott foglalási E-mail

en: Confirm new booking
hu_HU: Új foglalás megerősítése

en: %site_title% - New booking #%booking_id%
hu_HU: %site_title% - Új foglalás #%booking_id%

en: Email that will be sent to administrator after booking is placed.
hu_HU: Az az e-mail, amely az adminisztrátornak lesz elküldve a foglalás után.

en: Pending Booking Email
hu_HU: Függő foglalási e-mail

en: Your booking is approved
hu_HU: Az Ön foglalását elfogadtuk

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is approved
hu_HU: %site_title% - A #%booking_id% foglalást megerősítettük

en: Email that will be sent to customer when booking is approved.
hu_HU: Az az e-mail, amely az ügyfélnek lesz elküldve a foglalás megerősítése után.

en: "%s" mail was sent to customer.
hu_HU: A "%s" e-mail el lett küldve az ügyfélnek.

en: "%s" mail sending is failed.
hu_HU: A "%s"

en: Your booking is cancelled
hu_HU: Az Ön foglalását töröltük.

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is cancelled
hu_HU: %site_title% - A #%booking_id% foglalást töröltük

en: Email that will be sent to customer when booking is cancelled.
hu_HU: Az az e-mail, amely az ügyfélnek lesz elküldve a foglalás törlése után.

en: Confirm your booking
hu_HU: Erősítse meg az ön foglalását

en: %site_title% - Confirm your booking #%booking_id%
hu_HU: %site_title% - Erősítse meg a #%booking_id% foglalást

en: Email that will be sent to customer after booking is placed.
hu_HU: Az az e-mail, amely az ügyfélnek lesz elküldve a foglalás után.

en: New Booking Email (Confirmation by User)
hu_HU: Új foglalás e-mail (Megerősítés a felhasználó által)

en: Your booking is placed
hu_HU: Sikeres foglalás

en: %site_title% - Booking #%booking_id% is placed
hu_HU: %site_title% - Sikeres foglalás: #%booking_id%

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Admin confirmation.
hu_HU: Az e-mail akkor lesz elküldve, ha a "Foglalás megerősítés mód" menüben az Admin megerősítést választja.

en: New Booking Email (Confirmation by Admin)
hu_HU: Új foglalási e-mail (Megerősítés az admin által)

en: Possible tags:
hu_HU: Lehetséges címkék:

en: Deprecated.
hu_HU: Elavult.

en: none
hu_HU: egyik sem

en: User Cancellation Link
hu_HU: Törlési link

en: Site title (set in Settings > General)
hu_HU: Webhely cím (Beállítások > Általános)

en: Booking ID
hu_HU: Foglalás azonosító

en: Booking Edit Link
hu_HU: Foglalás módosítás link

en: Booking Total Price
hu_HU: Teljes foglalási ár

en: Customer First Name
hu_HU: Ügyfél Keresztneve

en: Customer Last Name
hu_HU: Ügyfél vezetékneve

en: Customer Email
hu_HU: Ügyfél e-mail címje

en: Customer Phone
hu_HU: Ügyfél telefonszáma

en: Reserved Accommodations Details
hu_HU: Fenntartott szálláshely részletek

en: Booking Details
hu_HU: Foglalási adatok

en: Confirmation Link
hu_HU: Megerősítési link

en: Confirmation Link Expiration Time ( UTC )
hu_HU: Megerősítési link lejárati ideje

en: Cancellation Details (if enabled)
hu_HU: Lemondási Részletek (ha engedélyezve van)

en: The total price of payment
hu_HU: A fizetés teljes összege

en: The unique ID of payment
hu_HU: A fizetés egyedi azonosítószáma

en: The method of payment
hu_HU: A fizetés módszere

en: Accommodation Type Link
hu_HU: Szállástípus link

en: Accommodation Type Title
hu_HU: Szállástípus cím

en: Accommodation Type Categories
hu_HU: Szállástípus kategóriák

en: Accommodation Type Bed
hu_HU: Szállástípus ágy

en: Accommodation Rate Title
hu_HU: Szállásdíj cím

en: Accommodation Rate Description
hu_HU: Szállásdíj leírás

en: Sequential Number of Accommodation
hu_HU: Szállás sorozatszám

en: This coupon has expired.
hu_HU: A kupon lejárt.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your booking contents.
hu_HU: Sajnáljuk, a kupon nem használható az adott foglalásokhoz.

en: Coupon usage limit has been reached.
hu_HU: Kupon felhasználási korlát elérve.

en:  &#215; %d night |  &#215; %d nights
hu_HU[0]:  &#215; %d este
hu_HU[1]:  &#215; %d este

en: %d adult | %d adults
hu_HU[0]: %d felnőtt
hu_HU[1]: %d felnőtt

en: Maximum execution time is set to %d seconds.
hu_HU: A maximális végrehajtási idő %d másodpercre lett beállítva.

en: %d URL pulled for parsing. | %d URLs pulled for parsing.
hu_HU[0]: %d URL került elemzésre.
hu_HU[1]: %d URL került elemzésre.

en: Skipped. No URLs found for parsing.
hu_HU: Kimarad. Nem található URL az elemzéshez .

en: Cannot read uploaded file
hu_HU: Nem sikerült olvasni a feltöltött fájlt

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: %1$d event found in calendar %2$s | %1$d events found in calendar %2$s
hu_HU[0]: %1$d esemény a naptárban %2$s
hu_HU[1]: %1$d esemény a naptárban %2$s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar source is empty (%s)
hu_HU: A naptár forrása üres (%s)

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar file is not empty, but there are no events in %s
hu_HU: A naptár nem üres, de mégse rendelkezik eseményekkel %s-kor

en: Error while loading calendar (%1$s): %2$s
hu_HU: Hiba történt a naptár betöltése közben (%1$s): %2$s

[ctx: %s - error description]
en: Parse error. %s
hu_HU: Parse hiba. %s

en: Process Information
hu_HU: Információ átdolgozása

en: Total bookings: %s
hu_HU: Összes foglalás: %s

en: Success bookings: %s
hu_HU: Sikeres foglalások: %s

en: Skipped bookings: %s
hu_HU: Átugrott foglalások: %s

en: Failed bookings: %s
hu_HU: Sikertelen foglalások: %s

en: Expand All
hu_HU: Mind kinyitása

en: Collapse All
hu_HU: Minden bezárása

en: All done! %1$d booking was successfully added. | All done! %1$d bookings were successfully added.
hu_HU[0]: Minden kész! %1$d foglalás sikeresen hozzáadva.
hu_HU[1]: Minden kész! %1$d foglalás sikeresen hozzáadva.

en:  There was %2$d failure. |  There were %2$d failures.
hu_HU[0]:  %2$d hiba volt.
hu_HU[1]: %2$d hiba volt.

en: Dismiss
hu_HU: Elvetés

en: Your License Key is not active. Please, <a href='%s'>activate your License Key</a> to get plugin updates
hu_HU: A licenc kulcs nem aktív. Kérjük, <a href='%s'>aktiválja a licenc kulcsot</a> ahhoz, hogy bővítmény frissítéseket tudjon kapni

en: Hotel Booking Plugin
hu_HU: Szálloda foglalási bővítmény

en: Your database is being updated in the background.
hu_HU: Az adatbázis frissítése a háttérben történik.

en: Taking a while? Click here to run it now.
hu_HU: Sok időbe tart? Kattintson ide a futtatáshoz.

en: Skip
hu_HU: Ugrás

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s and a valid expiration date to test a payment.
hu_HU: Használja a %1$s kártya számot a CVC %2$s számmal és egy érvényes lejárati dátumot ahhoz, hogy tesztelje a fizetést.

en: Pay by Card (Beanstream)
hu_HU: Kártyás fizetés (Beanstream)

en: Pay with your credit card via Beanstream.
hu_HU: Fizessen a bankkártyájával a Beanstream-en keresztül

en: %1$s is enabled, but the <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
hu_HU: %1$s engedélyezve van, de a <a href="%2$s">Biztonságos fizetés kényszerítésé</a> le van tiltva. Kérjük, engedélyezze a SSL-t, és győződjön meg róla, hogy egy érvényes SSL tanúsítvánnyal rendelkezik. Ellenkező esetben a %1$s csak teszt üzemmódban működik.

en: The <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
hu_HU: A <a href="%2$s">Biztonságos fizetés kényszerítése</a> opció le van tiltva.  Kérjük, engedélyezze a SSL-t, és győződjön meg róla, hogy egy érvényes SSL tanúsítvánnyal rendelkezik. Ellenkező esetben a %1$s csak teszt üzemmódban működik.

en: Merchant ID
hu_HU: Kereskedő ID

en: Your Merchant ID can be found in the top-right corner of the screen after logging in to the Beanstream Back Office
hu_HU: Az Ön kereskedő ID száma a képernyő jobb felső sarkában található meg, miután bejelentkezett a Beanstream Back Office-ba

en: Payments Passcode
hu_HU: Fizetések jelszava

en: To generate the passcode, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication
hu_HU: A jelszó létrehozásához keresse meg az Adminisztráció > Fiókbeállítások > Megrendelési beállítások oldalt az oldalsávban, majd lépjen a Fizetési átjáró > Biztonság oldalra

en: Beanstream Payment Error: %s
hu_HU: Beanstream fizetési hiba: %s

en: Payment single use token is required.
hu_HU: Kötelező az egyszer használható fizetési token.

en: Webhooks Destination URL: %s
hu_HU: Webhooks Cél URL:%s

en: Pay by Card (Braintree)
hu_HU: Kártyával való fizetés (Braintree)

en: Pay with your credit card via Braintree.
hu_HU: Fizessen a hitelkártyájával a Braintree-n keresztül.

en: Braintree gateway cannot be enabled due to some problems: %s
hu_HU:  Braintree átjáró bizonyos problémák miatt nem engedélyezhető: %s

en: In your Braintree account select Account > My User > View Authorizations.
hu_HU: Az Ön Braintree fiókjában válassza a Fiók > Saját felhasználó> Megtekintési jogosultságok opciót.

en: Public Key
hu_HU: Nyilvános kulcs

en: Private Key
hu_HU: Titkos kulcs

en: Merchant Account ID
hu_HU: Kereskedőfiók ID

en: In case the site currency differs from default currency in your Braintree account, you can set specific merchant account to avoid <a href="%s">complications with currencty conversions</a>. Otherwise leave the field empty.
hu_HU: Abban az esetben, ha a webhely pénzneme különbözik a Braintree számlán alapértelmezettől, egy speciális kereskedői fiókot állíthat be a <a href="%s">a konverzióval járó kellemetlenségek elkerülése</a> érdekében. Ellenkező esetben hagyja üresen a mezőt.

en: Braintree submitted for settlement (Transaction ID: %s)
hu_HU: Braintree elszámolás benyújtva (Tranzakcióazonosító: %s)

en: Braintree Payment Error: %s
hu_HU: Braintree fizetési hiba: %s

en: Payment method nonce is required.
hu_HU: A nonce fizetési módra van szükség.

en: Payment dispute opened
hu_HU: Fizetési vita megnyitva

en: Payment dispute lost
hu_HU: Fizetési vita elvesztve

en: Payment dispute won
hu_HU: Fizetési vita megnyerve

en: Payment refunded in Braintree
hu_HU: A fizetés vissza lett térítve a Braintree-be

en: Braintree transaction voided
hu_HU: Érvénytelen Braintree tranzakció

en: %s is a required field.
hu_HU: %s - kötelező mező.

en: %s is not a valid email address.
hu_HU: A %s egy nem érvényes e-mail cím

en: Test Mode
hu_HU: Teszt mód

en: Enable Sandbox Mode
hu_HU: Sandbox mód engedélyezése

en: Sandbox can be used to test payments.
hu_HU: A Sandbox a fizetések teszteléséhez használható.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
hu_HU: A fizetési mód címe, amely a weboldalon lesz megtekinthető az ügyfél által.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
hu_HU: A fizetési mód leírása, amely a weboldalon lesz megtekinthető az ügyfél által.

en: Accommodation(s) reservation
hu_HU: Szállás(ok) foglalása

en: Manual Payment
hu_HU: Manuális fizetés

en: Pay via PayPal
hu_HU: Fizetés PayPal-al

en: Paypal Business Email
hu_HU: Paypal üzleti e-mail

en: Disable IPN Verification
hu_HU: IPN ellenőrzés letiltása

en: Specify an IPN listener for a specific payment instead of the listeners specified in your PayPal Profile.
hu_HU: Határozza meg az IPN-t a speciális fizetésekhez az Ön PayPal fiókjában megadott helyett.

en: Payment %s via IPN.
hu_HU: %s Fizetés IPN-el

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
hu_HU: A fizetés nem sikerült, mert a PayPal IPN üzleti e-mail érvénytelen.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
hu_HU: A fizetés nem sikerült, mert a PayPal IPN -ben található pénznem érvénytelen.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
hu_HU: A fizetés nem sikerült, mert a PayPal IPN -ben található összeg érvénytelen.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
hu_HU: A fizetés nem sikerült, mert a PayPal IPN -ben elhelyezett vásárlási kulcs érvénytelen.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days.
hu_HU: A fizetés eCheck-en keresztül történt meg, és 5-8 nap kell a feldolgozására.

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal.
hu_HU: A fizetéshez egy megerősített ügyfél címre lesz szüksége, és ezen kívül csak manuálisan elfogadható.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations.
hu_HU: A fizetés a nemzetközi számviteli előírások miatt csak manuálisan fogadható el a PayPal-on keresztül.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal.
hu_HU: A fizetés az üzletben nem meghatározott pénznemben érkezett meg, és csak manuálisan elfogadható a PayPal-on keresztül.

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations.
hu_HU: A fizetés felülvizsgálat alatt áll a PayPal alkalmazottai által, mivel lehetséges, hogy magas kockázatú vagy hatósági előírásokat szegett meg.

en: Payment was sent to unconfirmed or non-registered email address.
hu_HU: A fizetés egy nem jóváhagyott vagy nem regisztrált e-mail címre lett elküldve.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted.
hu_HU: Az adott fizetés nem lesz elfogadva, amig nem frissíti a PayPal fiókját.

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment.
hu_HU: A PayPal fiók nincs megerősítve. Erősítse meg ahhoz, hogy a fizetési mód elfogadható legyen.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance.
hu_HU: A fizetés ismeretlen okokból van függőben. Vegye fel a kapcsolatot a PayPal ügyféltámogatásával.

en: Partial PayPal refund processed: %s
hu_HU: Részleges PayPal visszatérítés feldolgozása:%s

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
hu_HU: A #%s PayPal fizetés visszatérítés oka: %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
hu_HU: PayPal visszatérítési tranzakció ID: %s

en: Pay by Card (Stripe)
hu_HU: Kártyás fizetés (Stripe)

en: Pay with your credit card via Stripe.
hu_HU: Fizessen a bankkártyájával a Stripe-on keresztül

en: Secret Key
hu_HU: Titkos kulcs

en: Checkout Locale
hu_HU: Fizetési nyelv

en: Display Checkout in the user's preferred language, if available.
hu_HU: A fizetési oldal megjelenítése a felhasználó által preferált nyelven, ha az elérhető.

en: Simplified Chinese
hu_HU: Egyszerűsített kínai

en: Danish
hu_HU: Dán

en: Dutch
hu_HU: Holland

en: English
hu_HU: Angol

en: Finnish
hu_HU: Finn

en: French
hu_HU: Francia

en: German
hu_HU: Német

en: Italian
hu_HU: Olasz

en: Japanese
hu_HU: Japán

en: Norwegian
hu_HU: Norvég

en: Spanish
hu_HU: Spanyol

en: Swedish
hu_HU: Svéd

en: Test Payment
hu_HU: Próba fizetés

en: To setup the callback process for 2Checkout to automatically mark payments completed, you will need to
hu_HU: A 2Checkout visszahívási folyamatának a beállításához Önnek szüksége lesz

en: Login to your 2Checkout account and click the Notifications tab
hu_HU: Jelentkezzen be az Ön 2Checkout fiókjába és kattintson az Értesítések mezőre

en: Click Enable All Notifications
hu_HU: Kattintson a Minden Értesítés engedélyezése gombra

en: In the Global URL field, enter the url %s
hu_HU: A Global URL mezőben írja be az URL címet %s

en: Click Apply
hu_HU: Kattintson az Alkalmaz gombra

en: Account Number
hu_HU: Számlaszám

en: Secret Word
hu_HU: Titkos szó

en: 2Checkout "Order Created" notification received.
hu_HU: A 2Checkout "Rendelés létrehozva" értesítés megérkezett.

en: Payment refunded in 2Checkout
hu_HU: A fizetés vissza lett térítve a 2Checkout-ban

en: 2Checkout fraud review passed
hu_HU: A 2Checkout csalás felülvizsgálat sikeres

en: 2Checkout fraud review failed
hu_HU: A 2Checkout csalás felülvizsgálat sikertelen

en: 2Checkout fraud review in progress
hu_HU: A 2Checkout csalás felülvizsgálat folyamatban van

[ctx: Add New Attribute]
en: Add New
hu_HU: Új hozzáadása

en: Name
hu_HU: Név

[ctx: Add New Booking]
en: Add New Booking
hu_HU: Új foglalás hozzáadása

en: View Booking
hu_HU: Foglalás megtekintése

en: Search Booking
hu_HU: Foglalás keresése

en: No bookings found
hu_HU: Nincsenek foglalások

en: No bookings found in Trash
hu_HU: A kukában nincs foglalás

en: All Bookings
hu_HU: Összes foglalás

en: Insert into booking description
hu_HU: Beillesztés a foglalás leírásba

en: Uploaded to this booking
hu_HU: Foglaláshoz feltöltve

[ctx: Booking status]
en: Pending User Confirmation
hu_HU: Függő felhasználó megerősítés

en: Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[0]: Függő felhasználó megerősítés <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[1]: Függő felhasználó megerősítések <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Payment
hu_HU: Függő fizetés

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[0]: Függő fizetés <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[1]: Függő fizetések <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Admin
hu_HU: Függő admin

en: Pending Admin <span class="count">(%s)</span> | Pending Admin <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[0]: Függő admin <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[1]: Függő admin <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Abandoned
hu_HU: Nincs befejezve

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[0]: Befejezetlen <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[1]: Befejezetlenek <span class="count">(%s)</span>

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[0]: Megerősített <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[1]: Megerősített <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Cancelled
hu_HU: Törölt

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[0]: Törölt <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[1]: Töröltek <span class="count">(%s)</span>

en: Status changed from %s to %s.
hu_HU: A státusz megváltozott %s -ól %s -ig.

en: Coupon Information
hu_HU: Kupon információ

en: Expiration Date
hu_HU: Lejárati dátum

en: Check-in After
hu_HU: Bejelentkezés dátuma

en: Check-out Before
hu_HU: Kijelentkezés dátuma

en: Minimum Days
hu_HU: Napok minimális száma

en: Maximum Days
hu_HU: Napok maximális száma

en: Usage Limit
hu_HU: Használati liimit

en: Usage Count
hu_HU: Felhasználási szám

en: Coupons
hu_HU: Kuponok

[ctx: Add New Coupon]
en: Add New
hu_HU: Új hozzáadása

en: Add New Coupon
hu_HU: Új kupon hozzáadása

en: Edit Coupon
hu_HU: Kupon módosítása

en: New Coupon
hu_HU: Új kupon

en: View Coupon
hu_HU: Kupon megtekintése

en: Search Coupon
hu_HU: Kupon keresése

en: No coupons found
hu_HU: Nincs kupon

en: No coupons found in Trash
hu_HU: Nincs kupon a kukában

en: All Coupons
hu_HU: Minden kupon

en: Payment History
hu_HU: Fizetési előzmények

en: Payment
hu_HU: Fizetés

[ctx: Add New Payment]
en: Add New
hu_HU: Új hozzáadása

en: Add New Payment
hu_HU: Új fizetés hozzáadása

en: Edit Payment
hu_HU: Fizetés módosítása

en: New Payment
hu_HU: Új fizetés

en: View Payment
hu_HU: Fizetés megtekintése

en: Search Payment
hu_HU: Fizetés keresése

en: No payments found
hu_HU: Nincsenek fizetések

en: No payments found in Trash
hu_HU: A kukában nincs fizetés

en: Payments
hu_HU: Fizetések

en: Insert into payment description
hu_HU: Beillesztés a fizetés leírásba

en: Uploaded to this payment
hu_HU: Fizetéshez feltöltve

en: Payments.
hu_HU: Fizetések.

en: Gateway Mode
hu_HU: Átjáró mód

en: Live
hu_HU: Élő

en: Fee
hu_HU: Részvételi díj

en: Payment Type
hu_HU: Fizetés típus

en: Billing Info
hu_HU: Számlázási információ

en: Address 1
hu_HU: Cím 1

en: Address 2
hu_HU: Cím 2

en: Postal Code (ZIP)
hu_HU: Irányítószám

[ctx: Payment status]
en: Pending
hu_HU: Függő

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[0]: Fűggő <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[1]: Függők <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Completed
hu_HU: Befejezett

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[0]: Befejezett <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[1]: Befejezettek <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Failed
hu_HU: Sikertelen

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[0]: Sikertelen <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[1]: Sikertelenek <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Abandoned
hu_HU: Elhagyott

[ctx: Payment status]
en: On Hold
hu_HU: Függőben lévő

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[0]: Függőben lévő <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[1]: Függőben lévők <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Refunded
hu_HU: Visszatérített

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[0]: Vissza lett térítve <span class="count">(%s)</span>
hu_HU[1]: Vissza lettek térítve <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Cancelled
hu_HU: Törölt

en: Payment (#%s) for this booking is on hold
hu_HU: A (#%s) fizetés függőben van

en: Rate Info
hu_HU: Díj infó

en: Season
hu_HU: Évszak

en: Move price to top to set higher priority.
hu_HU: Emelje fel az árat a magasabb prioritás beállításához.

en: Add New Season Price
hu_HU: Új évszak ár hozzáadása

en: Will be displayed on the checkout page.
hu_HU: A fizetési oldalon lesz megjelenítve.

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rates
hu_HU: Díjak

[ctx: Add New Rate]
en: Add New
hu_HU: Új hozzáadása

en: Add New Rate
hu_HU: Új díj hozzáadása

en: Edit Rate
hu_HU: Díj módosítása

en: New Rate
hu_HU: Új díj

en: View Rate
hu_HU: Díj megtekintése

en: Search Rate
hu_HU: Díj keresése

en: Reserved Accommodation
hu_HU: Foglalt szállás

[ctx: Add New Accommodation]
en: Add New
hu_HU: Új hozzáadása

en: Add New Accommodation
hu_HU: Új szálláshely hozzáadása

en: Edit Accommodation
hu_HU: Szálláshely módosítása

en: New Accommodation
hu_HU: Új szálláshely

en: View Accommodation
hu_HU: Szálláshely megtekintése

en: Search Accommodation
hu_HU: Szálláshely keresése

en: No accommodations found
hu_HU: Nincs szálláshely

en: No accommodations found in Trash
hu_HU: A kukában nincs szálláshely.

en: Insert into accommodation description
hu_HU: Beillesztés a szálláshely leírásba

en: Uploaded to this accommodation
hu_HU: Szálláshelyhez feltöltve

en: This is where you can add new accommodations to your hotel.
hu_HU: Az új szálláshelyek hozzáadása itt lehetséges.

[ctx: Add New Accommodation Type]
en: Add Accommodation Type
hu_HU: Szállástípus hozzáadása

en: Add New Accommodation Type
hu_HU: Új szállástípus hozzáadása

en: Edit Accommodation Type
hu_HU: Szállástípus módosítása

en: New Accommodation Type
hu_HU: Új szállástípus

en: View Accommodation Type
hu_HU: Szállástípus megtekintése

en: Search Accommodation Type
hu_HU: Szállástípus keresése

en: No Accommodation types found
hu_HU: Nincs szállástípus.

en: No Accommodation types found in Trash
hu_HU: A kukában nincs szállástípus.

en: Insert into accommodation type description
hu_HU: Beillesztés a szállástípus leírásba

en: Uploaded to this accommodation type
hu_HU: Szállástípushoz feltöltve

en: Accommodation Categories
hu_HU: Szálláshely kategóriák

en: Accommodation Category
hu_HU: Szálláshely kategória

en: Search Accommodation Categories
hu_HU: Szálláshely kategóriák keresése

en: Popular Accommodation Categories
hu_HU: Népszerű szálláshely kategóriák

en: All Accommodation Categories
hu_HU: Összes szálláshely kategória

en: Parent Accommodation Category
hu_HU: Felnőtt szálláshely kategória

en: Parent Accommodation Category:
hu_HU: Felnőtt szálláshely kategória:

en: Edit Accommodation Category
hu_HU: Szálláshely kategória módosítása

en: Update Accommodation Category
hu_HU: Szálláshely kategória frissítése

en: Add New Accommodation Category
hu_HU: Új szálláshely kategória hozzáadása

en: New Accommodation Category Name
hu_HU: Új szálláshely kategória név

en: Separate categories with commas
hu_HU: Kategóriák elválasztása vesszőkkel

en: Add or remove categories
hu_HU: Kategória hozzáadása vagy eltávolítása

en: Choose from the most used categories
hu_HU: Válasszon a legtöbbet használt kategóriák közül

en: No categories found.
hu_HU: Nincsenek kategóriák.

en: Categories
hu_HU: Kategóriák

en: Tags
hu_HU: Címkék

en: Amenities
hu_HU: Szolgáltatások

en: Amenity
hu_HU: Szolgáltatás

en: Search Amenities
hu_HU: Szolgáltatások keresése

en: Popular Amenities
hu_HU: Népszerű szolgáltatások

en: All Amenities
hu_HU: Minden szolgáltatás

en: Parent Amenity
hu_HU: Szülői kényelem

en: Parent Amenity:
hu_HU: Szülői kényelem:

en: Edit Amenity
hu_HU: Szolgáltatás módosítása

en: Update Amenity
hu_HU: Szolgáltatás frissítése

en: Add New Amenity
hu_HU: Új szolgáltatás hozzáadása

en: New Amenity Name
hu_HU: Új szolgáltatás neve

en: Separate amenities with commas
hu_HU: Szolgáltatások elválasztása vesszőkkel

en: Add or remove amenities
hu_HU: Szolgáltatások hozzáadása vagy eltávolítása

en: Choose from the most used amenities
hu_HU: Válasszon a leggyakrabban használt szolgáltatások között

en: No amenities found.
hu_HU: Nincsenek szolgáltatások.

en: Size, %s
hu_HU: Méret, %s

en: Other
hu_HU: Egyéb

en: City view, seaside, swimming pool etc.
hu_HU: Városra néző, tengerparti, medence, stb

en: Bed type
hu_HU: Ágy típus

en: Set bed types list in <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.
hu_HU: Az ágy típus lista beállítása a <a href="%link%" target="_blank">beállításokban</a> lehetséges.

en: Photo Gallery
hu_HU: Fényképgaléria

en: Available Services
hu_HU: Elérhető szolgáltatások

en: Season Info
hu_HU: évszak infó

en: Start date
hu_HU: Kezdet dátuma

en: End date
hu_HU: Befejezés dátuma

en: Applied for days
hu_HU: A napokra érvényes

en: Hold Ctrl / Cmd to select multiple.
hu_HU: Több elem kijelöléséhez tartsa a Ctrl / Cmd gombot

[ctx: Add New Season]
en: Add New
hu_HU: Új hozzáadása

en: Add New Season
hu_HU: Új évszak hozzáadása

en: Edit Season
hu_HU: Évszak módosítása

en: New Season
hu_HU: Új évszak

en: View Season
hu_HU: Évszak megtekintése

en: Search Season
hu_HU: Keresési évszak

en: No seasons found
hu_HU: Nincsenek évszakok

en: No seasons found in Trash
hu_HU: A kukában nincsenek évszakok

en: Insert into season description
hu_HU: Beillesztés az évszak leírásba

en: Uploaded to this season
hu_HU: Évszakhoz feltöltve

en: This is where you can add new seasons.
hu_HU: Az új évszakok hozzáadása itt lehetséges.

en: Service
hu_HU: Szolgáltatás

[ctx: Add New Service]
en: Add New
hu_HU: Új hozzáadása

en: Add New Service
hu_HU: Új szolgáltatás hozzáadása

en: Edit Service
hu_HU: Módosítás szolgáltatás

en: New Service
hu_HU: Új szolgáltatás

en: View Service
hu_HU: Nézet szolgáltatás

en: Search Service
hu_HU: Keresési szölgáltatás

en: No services found
hu_HU: Nincs szolgáltatás

en: No services found in Trash
hu_HU: A kukában nincs szolgáltatás.

en: Insert into service description
hu_HU: Beillesztés a szolgáltatás leírásba

en: Uploaded to this service
hu_HU: Szolgáltatáshoz feltöltve

en: How many times the customer will be charged.
hu_HU: A pénzlevonások száma.

en: Apply
hu_HU: Alkalmaz

en: Accommodation Type Gallery
hu_HU: Szállástípus galéria

en: Add Gallery To Accommodation Type
hu_HU: Galéria hozzáadása a szállástípushoz

en: Not available
hu_HU: Nem elérhető

en: Day in the past
hu_HU: Nap a múltban

en: Check-in date
hu_HU: Bejelentkezési dátum

en: Less than min days stay
hu_HU: A minimális tartózkodási időnél kevesebb

en: More than max days stay
hu_HU: A maximális tartózkodási időnél több

en: Later than max date for current check-in date
hu_HU: A megengedett bejelentkezési dátumnál később

en: Rules:
hu_HU: Szabályok:

en: Tokenisation failed: %s
hu_HU: Sikertelen tokenizálás: %s

en: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; has been added to your reservation. | %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; have been added to your reservation.
hu_HU[0]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; hozzá lett adva a rendeléséhez.
hu_HU[1]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; hozzá lett adva a rendeléséhez.

en: %s accommodation selected. | %s accommodations selected.
hu_HU[0]: %s kiválasztott szálláshely.
hu_HU[1]: %s kiválasztott szálláshely.

en: Coupon code is empty.
hu_HU: A kupon kód üres.

en: Dark Blue
hu_HU: Sötétkék

en: Dark Green
hu_HU: Sötétzöld

en: Dark Red
hu_HU: Sötét vörös

en: Grayscale
hu_HU: Szürkeárnyalatos

en: Light Blue
hu_HU: Világoskék

en: Light Coral
hu_HU: Világos korall

en: Light Green
hu_HU: Világoszöld

en: Light Yellow
hu_HU: Halványsárga

en: Minimal Blue
hu_HU: Minimális kék

en: Minimal Orange
hu_HU: Minimális narancssárga

en: Minimal
hu_HU: Minimális

en: Sky Blue
hu_HU: Égszínkék

en: Slate Blue
hu_HU: Palakék

en: Turquoise
hu_HU: Türkiz

en: Payment:
hu_HU: Fizetés:

en: Payment Method:
hu_HU: Fizetési módszer:

en: Status:
hu_HU: Állapot:

en: Payment method is not valid.
hu_HU: A fizetés módszer nem érvényes.

en: Accommodation count is not valid.
hu_HU: A szállástípus nem érvényes.

en: Accommodation is already booked.
hu_HU: A szálláshely már foglalt.

en: Reservation submitted
hu_HU: A foglalás be lett nyújtva

en: Details of your reservation have just been sent to you in a confirmation email. Please check your inbox to complete booking.
hu_HU: A foglalás részleteit elküldtük Önnek a megerősítő e-mailben. A foglalás befejezéséhez, kérjük, ellenőrizze a postaládáját.

en: We received your booking request. Once it is confirmed we will notify you via email.
hu_HU: Megkaptuk az Ön foglalási kérelmét. Amennyiben azt megerősítettük, e-mailben fogjuk Önt értesíteni.

en: Choose dates to see relevant prices
hu_HU: Válassza ki a dátumot az aktuális árak megtekintéséhez

en: Select from available accommodations.
hu_HU: Válasszon a rendelkezésre álló szálláshelyek közül.

en: Confirm Reservation
hu_HU: Foglalás megerősítése

en: Recommended for %d adult | Recommended for %d adults
hu_HU[0]: %d felnőtnek ajánlott
hu_HU[1]: %d felnőtnek ajánlott

en:  and %d child |  and %d children
hu_HU[0]:  és %d gyermek
hu_HU[1]:  és %d gyermek

en: Max occupancy:
hu_HU: Maximális kapacitás:

en: %d child | %d children
hu_HU[0]: %d gyermek
hu_HU[1]: %d gyermek

en: Reserve
hu_HU: Lefoglal

en: of %d accommodation available. | of %d accommodations available.
hu_HU[0]: %d rendelkezésre álló szállásból.
hu_HU[1]: %d rendelkezésre álló szállásból

note: translators: Verb. To book an accommodation.
en: Book
hu_HU: Foglalás

en: Sunday
hu_HU: Vasárnap

en: Monday
hu_HU: Hétfő

en: Tuesday
hu_HU: Kedd

en: Wednesday
hu_HU: Szerda

en: Thursday
hu_HU: Csütörtök

en: Friday
hu_HU: Péntek

en: Saturday
hu_HU: Szombat

en: Adults number is not valid
hu_HU: Felnőttek száma nem érvényes

en: Children number is not valid
hu_HU: Gyermekek száma nem érvényes

en: Expand
hu_HU: Kiterjeszt

en: Rate: %s
hu_HU: Díj %s

en: Dates
hu_HU: Dátumok

en: Dates Subtotal
hu_HU: Dátumok részösszege

en: Accommodation Subtotal
hu_HU: Szálláshely részösszege

en: Details
hu_HU: Részletek

en: Services Subtotal
hu_HU: Szolgáltatások részösszege

en: Fees Subtotal
hu_HU: Adók és egyéb kiadás összege

en: Subtotal
hu_HU: Összesen

en: Coupon: %s
hu_HU: Kupon: %s

en: Coupon Code:
hu_HU: Kupon kód:

en: Accommodation:
hu_HU: Szálláshely:

en: Children %s
hu_HU: Gyermek %s

en: Additional Services
hu_HU: További szolgáltatások

en: Accommodation pagination
hu_HU: Szálláshelyek lapozása

en: Services pagination
hu_HU: Szolgáltatások lapozása

en: Categories:
hu_HU: Kategóriák:

en: Amenities:
hu_HU: Szolgáltatások:

en: Guests:
hu_HU: Vendégek:

en: Bed Type:
hu_HU: Ágy típus:

en: View:
hu_HU: Nézet:

en: Prices start at:
hu_HU: Ár űrlap:

en: Price:
hu_HU: Ár:

en: x %d adult | x %d adults
hu_HU[0]: x %d felnőtt
hu_HU[1]: x %d felnőtt

en: Accommodation #%d
hu_HU: Szálláshely #%d

en: Accommodation Type:
hu_HU: Szállástípus:

en: Choose Rate
hu_HU: Díj kiválasztása

en: Choose Additional Services
hu_HU: További szolgáltatások kiválasztása

en: for
hu_HU: címzett

en: Your Information
hu_HU: Az Ön információja

en: Required fields are followed by %s
hu_HU: A kötelezően kitöltendő mezőket követi a %s

en: Payment Method
hu_HU: Fizetési módszer

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods.
hu_HU: Sajnáljunk, jelenleg nincsenek rendelkezésre álló fizetési módszerek.

en: Total Price:
hu_HU: Teljes ár:

en: Deposit:
hu_HU: Letét:

en: Check-in:
hu_HU: Bejelentkezés:

[ctx: from 10:00 am]
en: from
hu_HU:  kezdet

en: Check-out:
hu_HU: Kijelentkezés:

[ctx: until 10:00 am]
en: until
hu_HU: vége

en: Book Now
hu_HU: Foglalás most

en: Availability
hu_HU: Elérhetőség

en: Reservation Form
hu_HU: Foglalási űrlap

en: Display Accommodation Types
hu_HU: Szálláshelytípus megjelenítése

en: Excerpt (short description)
hu_HU: Kivonat megjelenítése (rövid leírás)

en: Search Availability
hu_HU: Szabad férőhelyeket keresése

en: Search Availability Form
hu_HU: Elérhetőségi űrlap keresése

en: Title:
hu_HU: Cím:

en: Check-in Date:
hu_HU: Bejelentkezési dátum:

[ctx: Date format tip]
en: Preset date. Formatted as %s
hu_HU: Elõre beállított dátum. Formázott %s

en: Check-out Date:
hu_HU: Kijelentkezési dátum:

en: Preset Adults:
hu_HU: Felnőttek:

en: Preset Children:
hu_HU: Gyermekek:

en: Booking Confirmation and Search Results pages are required to handle bookings. Press "Install Pages" button to create and set up these pages. Dismiss this notice if you already installed them.
hu_HU: A foglalások kezeléséhez szükség van a Foglalás megerősítése és Keresési eredmények oldalakra. Nyomja meg az "Oldalak feltelepítése" gombot, és állítsa be azokat. Ha már feltelepítette őket, vesse el az értesítést.

en: Install Pages
hu_HU: Telepítési oldalak

en: View Details
hu_HU: Részletek megtekintése

[ctx: Date format tip]
en: Formatted as %s
hu_HU: Formázott %s

en: Check Availability
hu_HU: Szabad szobák ellenőrzése

en: Rate:
hu_HU: Díj:

en: Services:
hu_HU: Szolgáltatások:

en: Guest:
hu_HU: Vendég:

en: Payment ID
hu_HU: Fizetési azonosító

en: Total Paid
hu_HU: Összesen fizetett

en: To Pay
hu_HU: Fizetni

en: Add Payment Manually
hu_HU: Fizetés manuális hozzáadása

en: %s accommodation found | %s accommodations found
hu_HU[0]: %s szállást találtunk
hu_HU[1]: %s szállást találtunk

en:  from %s - till %s
hu_HU: %s - %s

en: Save
hu_HU: Mentés

en: Booking #%s is cancelled by customer.
hu_HU: A #%s foglalást törölték.

en: Details of booking
hu_HU: Foglalás részletei

en: Check-in: %1$s, from %2$s
hu_HU: Bejelentkezés %1$s, %2$s-tól

en: Check-out: %1$s, until %2$s
hu_HU: Kijelentkezés %1$s, %2$s -ig

en: Name: %1$s %2$s
hu_HU: Név: %1$s %2$s

en: Email: %s
hu_HU: E-mail: %s

en: Phone: %s
hu_HU: Telefon: %s

en: Note: %s
hu_HU: Bejegyzés: %s

en: Booking #%s is confirmed by customer.
hu_HU: A #%s foglalást megerősítette az ügyfél.

en: Booking #%s is confirmed by payment.
hu_HU: A #%s foglalás a fizetés által meg lett erősítve.

en: Details of payment
hu_HU: Fizetés részletei

en: Payment ID: #%s
hu_HU: Fizetési ID: #%s

en: Amount: %s
hu_HU: Mennyiség: %s

en: Method: %s
hu_HU: Módszer: %s

en: Booking #%s is pending for Administrator approval.
hu_HU: A #%s foglalás az adminisztrátor jóváhagyásáig függőben van.

en: Click the link below to cancel your booking.
hu_HU: Kattintson az alábbi linkre a foglalása törléséhez.

en: Cancel your booking
hu_HU: Foglalás törlése

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is approved!
hu_HU: Kedves %1$s %2$s, jóváhagytuk az Ön foglalását!

en: Thank you!
hu_HU: Köszönjük!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is cancelled!
hu_HU: Kedves %1$s %2$s, töröltük az Ön foglalását!

en: Dear %1$s %2$s, we received your request for reservation.
hu_HU: Kedves %1$s %2$s, az Ön foglalási kérését megkaptuk.

en: Click the link below to confirm your booking.
hu_HU: Kattintson az alábbi linkre a foglalás megerősítéséhez.

en: Confirm
hu_HU: Megerősítés

en: Note: link expires on
hu_HU: Figyelem: a link lejárati dátuma -

en: If you did not place this booking, please ignore this email.
hu_HU: Ha a foglalást nem Ön hajtotta végre, kérjük,  hagyja figyelmen kívül ezt a levelet.

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is pending.
hu_HU: Kedves %1$s %2$s, az Ön foglalása folyamatban van.

en: We will notify you by email once it is confirmed by our staff.
hu_HU: Értesítjük Önt e-mailen keresztül, amint a munkatársaink elfogadták a kérését.

en: Accommodation #%s
hu_HU: Szállás #%s

en: Accommodation: <a href="%1$s">%2$s</a>
hu_HU: Szállás: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Accommodation Rate: %s
hu_HU: Szállási díj: %s

en: Bed Type: %s
hu_HU: Ágy típus: %s

en: Required fields are followed by
hu_HU: A kötelezően kitöltendő mezőket követi a

en: Invalid request.
hu_HU: Érvénytelen kérelem.

en: Booking is already confirmed.
hu_HU: A foglalást már meg van erősítve.

en: Your booking is confirmed. Thank You!
hu_HU: A foglalását megerősítettük. Köszönjük!

en: Your booking request is expired. Please start a new booking request.
hu_HU: A foglalási kérése lejárt. Kérjük, kérelmezzen egy újat.

en: Confirmation of your booking request is not possible for some reason. Please start a new booking request.
hu_HU: Az Ön Foglalási kérésének a megerősítése valamilyen okból nem lehetséges. Kérjük, kezdjen meg egy új foglalást.

en: Booking:
hu_HU: Szállásfoglalás:

en: Details:
hu_HU: Részletek:

en: from %s
hu_HU: %s

en: No accommodations matching criteria.
hu_HU: Nincs megfelelő szálláshely.

en: No services matched criteria.
hu_HU: Egyetlen szolgáltatás se egyezik a kritériumokkal.

en: Nothing found.
hu_HU: Nincs találat.

en: Children %s:
hu_HU: Gyermek %s

en: Preset date. Formatted as %s
hu_HU: Elõre beállított dátum. Formázott %s

en: Post title
hu_HU: Bejegyzés címe

en: Number of comments
hu_HU: Kommentek száma

en: Page order
hu_HU: Oldalsorrend
