hotel-booking-plugin - en to fr_FR translation catalogue (1637 entries)

en:  &#215; %d night |  &#215; %d nights
fr_FR[0]:  &#215; %d nuit
fr_FR[1]:  &#215; %d nuits

en:  &#215; %d time |  &#215; %d times
fr_FR[0]:  &#215; %d fois
fr_FR[1]:  &#215; %d fois

en:  There was %2$d failure. |  There were %2$d failures.
fr_FR[0]:  Il y a eu un échec de %2$d.
fr_FR[1]:  Il y a eu des échecs de %2$d.

en:  and %d child |  and %d children
fr_FR[0]:  et %d enfant
fr_FR[1]:  et %d enfants

en:  from %s - till %s
fr_FR:  du %s - au %s

en: "%s" email will not be sent: there is no customer email in the booking.
fr_FR: "%s" email ne sera pas envoyé: il n'y a pas de mail client dans la réservation.

en: "%s" mail sending is failed.
fr_FR: "%s" envoi du courrier électronique a échoué.

en: "%s" mail sending to admin is failed.
fr_FR: L'envoi du courrier "%s" à l'admin échoue.

en: "%s" mail was sent to admin.
fr_FR: Le courrier "%s' a été envoyé à l'admin.

en: "%s" mail was sent to customer.
fr_FR: Le courrier "%s" a été envoyé au client.

en: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; has been added to your reservation. | %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; have been added to your reservation.
fr_FR[0]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; a été ajouté à votre réservation.
fr_FR[1]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; ont été ajoutés à votre réservation.

en: %1$s is enabled, but the <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
fr_FR: %1$s est activé, mais l'option <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> est désactivée. Activez SSL et assurez-vous que votre serveur possède un certificat SSL valide. Autrement, %1$s ne fonctionnera que dans le mode test.

en: %1$s on %2$s
fr_FR: %1$s sur %2$s

en: %1$s. See the <a href="%2$s" target="_blank">full list</a>.
fr_FR: %1$s. Voir le <a href="%2$s" target="_blank">liste complète</a>.

en: %d URL pulled for parsing. | %d URLs pulled for parsing.
fr_FR[0]: %d URL tirée pour l'analyse.
fr_FR[1]: %d URLs tirées pour l'analyse.

en: %d adult | %d adults
fr_FR[0]: %d adulte
fr_FR[1]: %d adultes

en: %d child | %d children
fr_FR[0]: %d enfant
fr_FR[1]: %d enfants

en: %d guest | %d guests
fr_FR[0]: %d invité
fr_FR[1]: %d invités

en: %d item
fr_FR: %d objet

en: %d items
fr_FR: %d objets

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: %1$d event found in calendar %2$s | %1$d events found in calendar %2$s
fr_FR[0]: %1$d événement trouvé dans le calendrier %2$s
fr_FR[1]: %1$d événements trouvés dans le calendrier %2$s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar file is not empty, but there are no events in %s
fr_FR: Le fichier de calendrier n'est pas vide, mais il n'y a aucun événement dans %s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar source is empty (%s)
fr_FR: La source du calendrier (%s) est vide

en: %s - copy
fr_FR: %s - copier

[ctx: %s - error description]
en: Parse error. %s
fr_FR: Erreur d'analyse. %s

en: %s accommodation found | %s accommodations found
fr_FR[0]: %s chambre trouvée
fr_FR[1]: %s chambres trouvées

en: %s accommodation selected. | %s accommodations selected.
fr_FR[0]: %s logement sélectionné
fr_FR[1]: %s logements sélectionnés

en: %s is a required field.
fr_FR: %s est un champ obligatoire.

en: %s is available for selected dates.
fr_FR: %s est disponible pour les dates sélectionnées.

en: %s is not a valid email address.
fr_FR: %s n'est pas une adresse e-mail valide.

en: %s night | %s nights
fr_FR[0]: %s nuit
fr_FR[1]: %s nuits

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Cancelled
fr_FR: %site_title% - La réservation #%booking_id% est annulée

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Confirmed
fr_FR: %site_title% - Réservation #%booking_id% confirmée

en: %site_title% - Booking #%booking_id% is placed
fr_FR: %site_title% - Votre réservation #%booking_id% est effectuée

en: %site_title% - Confirm your booking #%booking_id%
fr_FR: %site_title% - Confirmez votre réservation #%booking_id%

en: %site_title% - New booking #%booking_id%
fr_FR: %site_title% - Nouvelle réservation #%booking_id%

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is approved
fr_FR: %site_title% - Votre réservation #%booking_id% est approuvée

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is cancelled
fr_FR: %site_title% - Votre réservation #%booking_id% est annulée

en: &#197;land Islands
fr_FR: Åland

en: &lt; Prev
fr_FR: &lt; Précédent

en: 2Checkout "Order Created" notification received.
fr_FR: 2Checkout reçu la notification "Commande créée".

en: 2Checkout fraud review failed
fr_FR: 2Checkout vérification de fraude échouée

en: 2Checkout fraud review in progress
fr_FR: 2Checkout vérifications de fraude en cours

en: 2Checkout fraud review passed
fr_FR: 2Checkout vérification de fraude passée

en: <a href="%s">Upgrade to Premium</a> to enable this feature.
fr_FR: <a href="%s">Passez en Premium</a> pour activer cette fonction

en: <code>Please select Accommodation Type and click Create Rate button to continue.</code>
fr_FR: <code>Veuillez sélectionner le type de logement et cliquer sur le bouton Créer un tarif pour continuer. </code>.

en: <strong>Note:</strong> Payment methods will appear on the checkout page only when Confirmation Upon Payment is enabled in Accommodation > Settings > General > Confirmation Mode.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Les méthodes de paiement n'apparaîtront sur la page de paiement que lorsque la fonction Confirmation sur paiement est activée dans Hébergement > Paramètres > Général > Mode confirmation.

en: ASC - from lowest to highest values (1, 2, 3). DESC - from highest to lowest values (3, 2, 1).
fr_FR: ASC - de la valeur la plus basse à la plus haute (1, 2, 3). DESC - de la valeur la plus élevée à la plus faible (3, 2, 1).

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Abandonnée <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Abandonnées <span class="count">(%s)</span>

en: Abort Process
fr_FR: Abandonner le processus

en: Aborting...
fr_FR: Abandonner ...

en: Accommodation
fr_FR: Chambre

en: Accommodation #%d
fr_FR: Logement #%d

en: Accommodation #%s
fr_FR: Logement #%s

en: Accommodation Categories
fr_FR: Catégories d'hébergement

en: Accommodation Category
fr_FR: Catégorie d'hébergement

en: Accommodation Rate Description
fr_FR: Description du tarif d'hébergement

en: Accommodation Rate Title
fr_FR: Titre du tarif

en: Accommodation Rate: %s
fr_FR: Note d'hôtel : %s

en: Accommodation Rates List
fr_FR: Liste des tarifs d'hébergement

en: Accommodation Reviews
fr_FR: Commentaires sur le logement

en: Accommodation Subtotal
fr_FR: Logement sous-total

en: Accommodation Tag
fr_FR: Étiquette d'hébergement

en: Accommodation Tags
fr_FR: Étiquettes d'hébergement

en: Accommodation Taxes
fr_FR: Taxes d'hébergement

en: Accommodation Taxes Subtotal
fr_FR: Taxes d'hébergement Sous-total

en: Accommodation Type
fr_FR: Type de chambre

en: Accommodation Type Bed
fr_FR: Type de lit

en: Accommodation Type Categories
fr_FR: Catégories de types de logement

en: Accommodation Type Gallery
fr_FR: Galerie du type d'hébergement

en: Accommodation Type ID
fr_FR: ID du type d'hébergement

en: Accommodation Type Link
fr_FR: Lien du type de logement

en: Accommodation Type Title
fr_FR: Titre du type de logement

en: Accommodation Type is not valid.
fr_FR: Le type d'hébergement n'est pas valide.

en: Accommodation Type:
fr_FR: Type d'hébergement :

en: Accommodation Type: %s
fr_FR: Type de logement : %s

en: Accommodation Types
fr_FR: Types de logement

en: Accommodation Types Listing
fr_FR: Liste des Types d'hébergement

en: Accommodation count is not valid.
fr_FR: Le nombre de logements n'est pas valide.

en: Accommodation generated. | %s accommodations generated.
fr_FR[0]: Logement généré.
fr_FR[1]: %s logements générés.

en: Accommodation is already booked.
fr_FR: L'hôtel est déjà réservé.

en: Accommodation pagination
fr_FR: Mise en page des logements

en: Accommodation updated.
fr_FR: Hébergement mis à jour.

en: Accommodation(s) reservation
fr_FR: Réservation (s) d'hébergement

en: Accommodation:
fr_FR: Logement :

en: Accommodation: %s
fr_FR: Logement : %s

en: Accommodation: <a href="%1$s">%2$s</a>
fr_FR: Hébergement : <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Accommodations
fr_FR: Chambres

en: Accommodations are not available.
fr_FR: Les logements ne sont pas disponibles.

en: Account Number
fr_FR: Numéro de compte

en: Activate License
fr_FR: Activer la licence

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active Accommodations:
fr_FR: Chambres actives:

en: Active:
fr_FR: Actif :

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add "Booking Confirmation" shortcode to your "Booking Confirmed" and "Reservation Received" pages to show more details about booking or payment.<br/>Click "Update Pages" to apply all changes automatically or skip this notice and add "Booking Confirmation" shortcode manually.<br/><b><em>This action will replace the whole content of the pages.</em></b>
fr_FR: Ajoutez le code court « Confirmation de réservation » à vos pages « Réservation confirmée » et « Réservation reçue » pour afficher plus de détails sur la réservation ou le paiement.<br/>Cliquez sur « Mettre à jour les pages » pour appliquer toutes les modifications automatiquement ou ignorez cet action et ajoutez le code court « Confirmation de réservation » manuellement.<br/><b><em>Cette action remplacera tout le contenu des pages.</em></b>

en: Add Accommodation
fr_FR: Ajouter Hébergement

en: Add Bed Type
fr_FR: Ajouter un type de lit

en: Add Gallery To Accommodation Type
fr_FR: Ajouter une galerie au type d'hébergement

en: Add New Accommodation
fr_FR: Ajouter un nouveau logement

[ctx: Add New Accommodation]
en: Add New
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: Add New Accommodation Category
fr_FR: Ajouter une nouvelle catégorie d'hébergement

en: Add New Accommodation Tag
fr_FR: Ajouter une nouvelle étiquette d'hébergement

en: Add New Accommodation Type
fr_FR: Ajouter un nouveau type de logement

[ctx: Add New Accommodation Type]
en: Add Accommodation Type
fr_FR: Ajouter un nouveau type de logement

en: Add New Amenity
fr_FR: Ajouter un nouvel équipement

en: Add New Attribute
fr_FR: Ajouter un nouvel attribut

[ctx: Add New Attribute]
en: Add New
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: Add New Booking
fr_FR: Ajouter une nouvelle réservation

[ctx: Add New Booking]
en: Add New Booking
fr_FR: Ajouter une nouvelle réservation

en: Add New Calendar
fr_FR: Ajouter un nouveau calendrier

en: Add New Coupon
fr_FR: Ajouter un nouveau coupon

[ctx: Add New Coupon]
en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Payment
fr_FR: Ajouter un nouveau paiement

[ctx: Add New Payment]
en: Add New
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: Add New Rate
fr_FR: Ajouter un nouveau tarif

[ctx: Add New Rate]
en: Add New
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: Add New Season
fr_FR: Ajouter une nouvelle saison

[ctx: Add New Season]
en: Add New
fr_FR: Ajouter une nouvelle

en: Add New Season Price
fr_FR: Ajouter Nouveau prix de saison

en: Add New Service
fr_FR: Ajouter un nouveau service

[ctx: Add New Service]
en: Add New
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: Add Payment Manually
fr_FR: Ajouter le Paiement Manuellement

en: Add Variation
fr_FR: Ajouter une variation

en: Add gallery
fr_FR: Ajouter une galerie

en: Add image
fr_FR: Ajouter image

en: Add length of stay
fr_FR: Ajouter la durée du séjour

en: Add new
fr_FR: Ajouter nouveau

en: Add new %s
fr_FR: Ajouter nouveau %s

en: Add or remove amenities
fr_FR: Ajouter ou supprimer des équipements

en: Add or remove categories
fr_FR: Ajouter ou supprimer des catégories

en: Add or remove tags
fr_FR: Ajouter ou supprimer des étiquettes

en: Add rule
fr_FR: Ajouter une règle

en: Add, remove or replace accommodations in the original booking.
fr_FR: Ajouter, supprimer ou remplacer les hébergements dans la réservation d’origine.

en: Additional Information
fr_FR: Informations supplémentaires

en: Additional Services
fr_FR: Services supplémentaires

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address 1
fr_FR: Adresse 1

en: Address 2
fr_FR: Adresse 2

en: Address is required.
fr_FR: Adresse est requise.

en: Admin Emails
fr_FR: E-mails d'administrateur

en: Administrator Email
fr_FR: Adresse électronique de l'administrateur

en: Adults
fr_FR: Adultes

en: Adults number is not valid
fr_FR: Le nombre d'adultes est invalide

en: Adults number is not valid.
fr_FR: Le nombre d'enfants n'est pas valide.

en: Adults/Guests
fr_FR: Adultes/Invités

en: Adults:
fr_FR: Adultes :

en: Adults:
fr_FR: Adultes :

en: Adults: %s
fr_FR: Adultes : %s

en: Afghan afghani
fr_FR: Afghani afghan

en: After
fr_FR: Après

en: After with space
fr_FR: Après avec de l'espace

en: Age of Child
fr_FR: Âge de l'enfant

en: Albania
fr_FR: Albanie

en: Albanian lek
fr_FR: Lek albanais

en: Algeria
fr_FR: Algérie

en: Algerian dinar
fr_FR: Dinar algérien

en: All
fr_FR: Tout

en: All %s
fr_FR: Tous %s

en: All Accommodation Categories
fr_FR: Toutes les catégories d'hébergement

en: All Accommodation Tags
fr_FR: Toutes les étiquettes d'hébergement

en: All Accommodation Types
fr_FR: Tous les types de chambres

en: All Amenities
fr_FR: Tous les équipements

en: All Bookings
fr_FR: Toutes les réservations

en: All Coupons
fr_FR: Tous les coupons

en: All Statuses
fr_FR: Tous les statuts

en: All accommodation types
fr_FR: Tous les types d'hébergement

en: All done! %1$d booking was successfully added. | All done! %1$d bookings were successfully added.
fr_FR[0]: Terminé! %1$d réservation a été ajoutée avec succès.
fr_FR[1]: Terminé! %1$d réservations ont été ajoutées avec succès.

en: Allow guests to <a href="%s" target="_blank">submit star ratings and reviews</a> evaluating your accommodations.
fr_FR: Autoriser les invités à <a href="%s" target="_blank">soumettre des évaluations et commentaires </a> sur votre hébergement.

en: Amenities
fr_FR: Equipements

en: Amenities:
fr_FR: Équipements :

en: Amenity
fr_FR: Equipement

en: American Samoa
fr_FR: Samoa américaines

en: Amount
fr_FR: Montant

en: Amount: %s
fr_FR: Quantité: %s

en: An error has occurred
fr_FR: Une erreur est survenue

en: An error has occurred, please try again later.
fr_FR: Une erreur est survenue. Veuillez réessayer plus tard.

en: An error has occurred. Please try again later.
fr_FR: Une erreur est survenue. Veuillez réessayer plus tard.

en: Andorra
fr_FR: Andorre

en: Angolan kwanza
fr_FR: Kwanza

en: Antarctica
fr_FR: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr_FR: Antigua-et-Barbuda

en: Any
fr_FR: n'importe quel

en: Applied for days
fr_FR: Appliqué pendant des jours

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply deposit to bookings made in at least the selected number of days prior to the check-in date. Otherwise, the full amount is charged.
fr_FR: Appliquer l’acompte aux réservations effectuées à au moins le nombre de jours sélectionné avant la date d'arrivée. Sinon, le montant total est facturé.

en: Approval Time for User
fr_FR: Temps d'approbation pour l'utilisateur

en: Approved Booking Email
fr_FR: Email de la réservation approuvée

en: Approved Booking Email (via payment)
fr_FR: Courriel de la réservation approuvée (via le paiement)

en: Argentina
fr_FR: Argentine

en: Argentine peso
fr_FR: Peso argentin

en: Argentinean
fr_FR: Argentin

en: Armenia
fr_FR: Arménie

en: Armenian dram
fr_FR: Dram

en: Aruban florin
fr_FR: Florin arubais

en: Ascending (1, 2, 3)
fr_FR: Croissant (1, 2, 3)

en: Attribute
fr_FR: Caractéristique

en: Attributes
fr_FR: Attributs

en: Attributes let you define extra accommodation data, such as location or type. You can use these attributes in the search availability form as advanced search filters.
fr_FR: Les attributs vous permettent de définir des données d'hébergement supplémentaires, telles que l'emplacement ou le type. Vous pouvez utiliser ces attributs dans le formulaire de recherche de disponibilité comme filtres de recherche avancée.

en: Attributes:
fr_FR: Caractéristiques :

en: Australia
fr_FR: Australie

en: Australian dollar
fr_FR: Dollars australiens

en: Austria
fr_FR: Autriche

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author:
fr_FR: Auteur :

en: Automatically delete sync logs older than
fr_FR: Suppression automatique des sync logs plus vieux que

en: Availability
fr_FR: Disponibilité

[ctx: Availability]
en: Free
fr_FR: Disponible

en: Availability Calendar
fr_FR: Calendrier des disponibilités

en: Availability Search Form
fr_FR: Formulaire de recherche de disponibilité

en: Availability Search Results
fr_FR: Résultats de recherche

en: Available
fr_FR: Disponible

en: Available Services
fr_FR: Services disponibles

en: Azerbaijan
fr_FR: Azerbaïdjan

en: Azerbaijani manat
fr_FR: Manat azerbaïdjanais

en: Back
fr_FR: Retourner

en: Background Color
fr_FR: Couleur de fond

en: Bahamian dollar
fr_FR: Dollar des Bahamas

en: Bahrain
fr_FR: Bahreïn

en: Bahraini dinar
fr_FR: Dinar bahreïni

en: Bangladeshi taka
fr_FR: Taka bangladais

en: Barbadian dollar
fr_FR: Dollar barbadien

en: Barbados
fr_FR: Barbade

en: Base Color
fr_FR: Couleur de base

en: Base price
fr_FR: Prix de base

en: Based on your search parameters
fr_FR: Selon vos paramètres de recherche

en: Beanstream Payment Error: %s
fr_FR: Erreur de paiement Beanstream : %s

en: Bed Type
fr_FR: Type de lits

en: Bed Type:
fr_FR: Type de lit :

en: Bed Type: %s
fr_FR: Type de lit : %s

en: Bed Types
fr_FR: Types de lit

en: Bed type
fr_FR: Type de lit

en: Before
fr_FR: Avant

en: Before with space
fr_FR: Avant avec de l'espace

en: Belarus
fr_FR: Biélorussie

en: Belarusian ruble
fr_FR: Rouble biélorusse

en: Belarusian ruble (old)
fr_FR: Rouble biélorusse (ancien)

en: Belgium
fr_FR: Belgique

en: Belize
fr_FR: Bélize

en: Belize dollar
fr_FR: Dollar de Belize

en: Benin
fr_FR: Bénin

en: Bermuda
fr_FR: Bermudes

en: Bermudian dollar
fr_FR: Dollar des Bermudes

en: Bhutan
fr_FR: Bhoutan

en: Bhutanese ngultrum
fr_FR: Ngultrum

en: Billing Info
fr_FR: Informations de facturation

en: Binary
fr_FR: Binaire

en: Block Editor
fr_FR: Éditeur de blocs

en: Block accommodation
fr_FR: Bloquer l'hébergement

en: Blocked
fr_FR: Bloqué

en: Body Background Color
fr_FR: Couleur du fond du corps

en: Body Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Bol&iacute;var soberano
fr_FR: Bolivar souverain

en: Bolivia
fr_FR: Bolivie

en: Bolivian boliviano
fr_FR: Boliviano bolivien

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
fr_FR: Bonaire, Saint-Eustache et Saba

en: Book
fr_FR: Réserver

en: Book Button
fr_FR: bouton Livre

en: Book Now
fr_FR: Réserver maintenant

en: Book button behavior on the search results page
fr_FR: Fonctionnement du bouton de réservation sur la page de résultats de la recherche

en: Booked
fr_FR: Réservé

en: Booking
fr_FR: Réservation

en: Booking #%d
fr_FR: Réservation #%d

en: Booking #%s
fr_FR: Réservation #%s

en: Booking #%s is cancelled by customer.
fr_FR: La réservation #%s est annulé par le client.

en: Booking #%s is confirmed by customer.
fr_FR: Réservation #%s est confirmée par le client.

en: Booking #%s is confirmed by payment.
fr_FR: La réservation est #%s confirmée par le paiement.

en: Booking #%s is pending for Administrator approval.
fr_FR: La réservation #%s est en attente d'approbation par l'administrateur.

en: Booking Calendar
fr_FR: Calendrier des réservations

en: Booking Canceled
fr_FR: Réservation annulée

en: Booking Cancellation
fr_FR: Annulation de réservation

en: Booking Cancelled
fr_FR: Réservation annulée

en: Booking Confirmation
fr_FR: Confirmation de réservation

en: Booking Confirmation and Search Results pages are required to handle bookings. Press "Install Pages" button to create and set up these pages. Dismiss this notice if you already installed them.
fr_FR: Les pages Checkout et Search Results sont nécessaires pour gérer les réservations. Appuyez sur le bouton "Installer les pages" pour créer et configurer ces pages. Ignorez cet avis si vous les avez déjà installés.

en: Booking Confirmed
fr_FR: Réservation confirmée

en: Booking Confirmed Page
fr_FR: Page de la Réservation Confirmée

en: Booking Details
fr_FR: Détails de réservation

en: Booking Edit Link
fr_FR: Lien pour édition de la réservation

en: Booking Form
fr_FR: Formulaire de reservation

en: Booking ID
fr_FR: ID de réservation

en: Booking Information
fr_FR: Informations sur la réservation

en: Booking Rules
fr_FR: Règles de réservation

en: Booking Total Price
fr_FR: Prix total de la réservation

en: Booking buffer
fr_FR: Réservation tampon

en: Booking dates between
fr_FR: Dates de réservation entre

en: Booking imported with UID %1$s.<br />Summary: %2$s.<br />Description: %3$s.<br />Source: %4$s.
fr_FR: Réservation importée avec UID %1$s.<br />Sommaire : %2$s.<br />Description : %3$s.<br />Source : %4$s.

en: Booking imported with UID %s.
fr_FR: Réservation importée avec UID %s.

en: Booking is already confirmed.
fr_FR: La réservation est déjà confirmée.

en: Booking is blocked due to maintenance reason. Please try again later.
fr_FR: La réservation est bloquée en raison de la maintenance. Veuillez réessayer plus tard.

en: Booking rules saved.
fr_FR: Régles de réservation sauvegardées.

[ctx: Booking status]
en: Abandoned
fr_FR: Abandonnée

[ctx: Booking status]
en: Cancelled
fr_FR: Annulée

[ctx: Booking status]
en: Confirmed
fr_FR: Confirmée

[ctx: Booking status]
en: Pending Admin
fr_FR: En attente d'administration

[ctx: Booking status]
en: Pending Payment
fr_FR: Paiement en attente

[ctx: Booking status]
en: Pending User Confirmation
fr_FR: Confirmation d'utilisateur en attente

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
fr_FR[0]: Le statut de réservation a changé.
fr_FR[1]: %s statuts de réservation ont changé.

en: Booking was edited.
fr_FR: La réservation a été modifiée.

en: Booking:
fr_FR: Réservation :

en: Bookings
fr_FR: Réservations

en: Bosnia and Herzegovina
fr_FR: Bosnie-Herzégovine

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
fr_FR: Mark convertible

en: Botswana
fr_FR: Bostwana

en: Botswana pula
fr_FR: Pula

en: Bouvet Island
fr_FR: Île Bouvet

en: Braintree Payment Error: %s
fr_FR: Erreur de paiement Braintree : %s

en: Braintree gateway cannot be enabled due to some problems: %s
fr_FR: La passerelle Braintree ne peut pas être activée en raison de certains problèmes : %s

en: Braintree submitted for settlement (Transaction ID: %s)
fr_FR: Braintree soumis pour règlement (ID de transaction : %s)

en: Braintree transaction voided
fr_FR: La transaction Braintree a été annulée

en: Brazil
fr_FR: Brésil

en: Brazilian real
fr_FR: Réal brésilien

en: British Indian Ocean Territory
fr_FR: Territoire britannique de l'océan Indien

en: British Virgin Islands
fr_FR: Îles Vierges britanniques

en: Brunei
fr_FR: Brunéi

en: Brunei dollar
fr_FR: Dollar de Brunei

en: Buffer time.
fr_FR: Temps tampon.

en: Bulgaria
fr_FR: Bulgarie

en: Bulgarian lev
fr_FR: Lev bulgare

en: Burmese kyat
fr_FR: Kyat birman

en: Burundian franc
fr_FR: Franc burundais

en: By admin manually
fr_FR: Par admin manuellement

en: By customer via email
fr_FR: Par client par e-mail

en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing this merchant and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
fr_FR: En fournissant votre IBAN et en confirmant ce paiement, vous autorisez ce marchand et Stripe, son prestataire de services de paiement, à envoyer des instructions à votre banque pour débiter votre compte et autorisez votre banque à débiter votre compte conformément à ces instructions. Vous avez droit à un remboursement de votre banque selon les termes et conditions de votre accord avec votre banque. Un remboursement doit être réclamé dans les 8 semaines à compter de la date à laquelle votre compte a été débité.

en: CFP franc
fr_FR: franc CFP

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Calendar Theme
fr_FR: Thème pour la page de Calendrier

en: Calendar URL
fr_FR: URL du calendrier

en: Calendars Sync Status
fr_FR: État de la synchronisation des calendriers

en: Calendars Synchronization
fr_FR: Synchronisation des calendriers

en: Calendars Synchronization Scheduler
fr_FR: Planificateur de synchronisation des calendriers

en: Calendars Synchronization Status
fr_FR: Statut de la synchronisation des calendriers

en: Cambodia
fr_FR: Cambodge

en: Cambodian riel
fr_FR: Riel

en: Cameroon
fr_FR: Cameroun

en: Can't charge the payment again: payment's flow already completed.
fr_FR: Impossible de débiter à nouveau le paiement : le flux de paiement est déjà réalisé.

en: Canadian dollar
fr_FR: Dollars canadiens

en: Cancel
fr_FR: annuler

en: Cancel your booking
fr_FR: Annuler votre réservation

en: Cancellation Details (if enabled)
fr_FR: Détails d'annulation (si disponoble)

en: Cancellation Details Template
fr_FR: Modèle de page Détails d'annulation

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Annulée <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Annulées <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled Booking Email
fr_FR: Email d'annulation de réservation

en: Cancelling...
fr_FR: Suppression...

en: Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by booking %3$s. | Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by bookings %3$s.
fr_FR[0]: Impossible d'importer un nouvel événement. Les dates de %1$s à %2$s sont partiellement bloquées par %3$s.
fr_FR[1]: Impossible d'importer un nouvel événement. Les dates de %1$s à %2$s sont partiellement bloquées par %3$s.

en: Cannot read uploaded file
fr_FR: Impossible de lire le fichier importé

en: Capacity
fr_FR: Capacité

en: Cape Verde
fr_FR: Cap-Vert

en: Cape Verdean escudo
fr_FR: Escudo cap-verdien

en: Card
fr_FR: Carte

en: Card Payments
fr_FR: Cartes de Paiement

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories:
fr_FR: Catégories :

en: Cayman Islands
fr_FR: Îles Caïmans

en: Cayman Islands dollar
fr_FR: Dollar des îles Caïmans

en: Central African CFA franc
fr_FR: Franc CFA (CEMAC)

en: Central African Republic
fr_FR: République centrafricaine

en: Chad
fr_FR: Tchad

en: Check Availability
fr_FR: Vérifier la disponibilité

en: Check-in
fr_FR: Arrivée

en: Check-in #%d
fr_FR: Enregistrement #%d

en: Check-in / Check-out
fr_FR: Arrivée / Départ

en: Check-in After
fr_FR: Arrivée après

en: Check-in Date
fr_FR: Date d'arrivée

en: Check-in Date:
fr_FR: Date d'arrivée :

en: Check-in Time
fr_FR: Heure d'arrivée

en: Check-in date
fr_FR: Date d'arrivée

en: Check-in date between
fr_FR: Date d'arrivée entre

en: Check-in date cannot be earlier than today.
fr_FR: La date d'arrivée ne peut être antérieure à aujourd'hui.

en: Check-in date is not set.
fr_FR: La date d'arrivée n'est pas définie.

en: Check-in date is not valid.
fr_FR: La date d'arrivée n'est pas valide.

en: Check-in date presetted in the search form.
fr_FR: Date d'arrivée prédéfinie dans le formulaire de recherche.

en: Check-in days
fr_FR: Jours d'arrivée

en: Check-in:
fr_FR: Arrivée :

en: Check-in: %1$s, from %2$s
fr_FR: Enregistrement : %1$s, du %2$s

en: Check-out
fr_FR: Départ

en: Check-out #%d
fr_FR: Départ #%d

en: Check-out Before
fr_FR: Départ avant

en: Check-out Date
fr_FR: Date de départ

en: Check-out Date:
fr_FR: Date de départ :

en: Check-out Time
fr_FR: Heure de départ

en: Check-out date between
fr_FR: Date de départ entre

en: Check-out date cannot be earlier than check-in date.
fr_FR: La date de départ ne peut être antérieure à la date d'arrivée.

en: Check-out date is not set.
fr_FR: La date de départ n'est pas définie.

en: Check-out date is not valid.
fr_FR: La date de départ n'est pas valide.

en: Check-out date presetted in the search form.
fr_FR: Date de départ prédéfinie dans le formulaire de recherche.

en: Check-out days
fr_FR: Jours de départ

en: Check-out:
fr_FR: Départ :

en: Check-out: %1$s, until %2$s
fr_FR: Départ: %1$s, jusqu'à %2$s

en: Checkout Form
fr_FR: Formulaire de commande

en: Checkout Page
fr_FR: Page de commande

en: Checkout data is not valid.
fr_FR: Les données de paiement ne sont pas valides.

en: Children
fr_FR: Enfants

en: Children %s
fr_FR: Enfants %s

en: Children %s:
fr_FR: Enfants %s :

en: Children number is not valid
fr_FR: Le nombre d'enfants est invalide

en: Children number is not valid.
fr_FR: Le nombre d'enfants n'est pas valide.

en: Children:
fr_FR: Enfants :

en: Children:
fr_FR: Enfants:

en: Children: %s
fr_FR: Enfants : %s

en: Chile
fr_FR: Chili

en: Chilean peso
fr_FR: Peso chilien

en: China
fr_FR: Chine

en: Chinese yuan
fr_FR: Yuan chinois

en: Choose Additional Services
fr_FR: Choisir des services supplémentaires

en: Choose Rate
fr_FR: Choisir une note

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme. Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
fr_FR: Choisissez le Mode Thème pour afficher le contenu avec les styles de votre thème. Choisissez le Mode Développeur pour contrôler l'apparence du contenu avec des modèles de page personnalisés, des actions et des filtres. Cette option ne peut pas être modifiée si votre thème est initialement intégré au plugin.

en: Choose dates to see relevant prices
fr_FR: Choisissez les dates pour voir les prix pertinents

en: Choose end date
fr_FR: Choisir la date de fin

en: Choose from the most used amenities
fr_FR: Choisir parmi les équipements les plus utilisés

en: Choose from the most used categories
fr_FR: Choisir parmi les catégories les plus utilisées

en: Choose from the most used tags
fr_FR: Choisissez parmi les étiquettes les plus utilisées

en: Choose how to associate data
fr_FR: Choisissez comment associer les données

en: Choose new dates to check availability of reserved accommodations in the original booking.
fr_FR: Choisissez de nouvelles dates pour vérifier la disponibilité des hébergements réservés dans la réservation d'origine.

en: Choose start date
fr_FR: Choisir la date de début

en: Chosen payment method is not available. Please refresh the page and try one more time.
fr_FR: Le mode de paiement choisi n'est pas disponible. Veuillez actualiser la page et essayez une fois de plus.

en: Christmas Island
fr_FR: L'île de noël

en: City
fr_FR: Ville

en: City is required.
fr_FR: Une ville est requise.

en: City view, seaside, swimming pool etc.
fr_FR: Vue sur la ville, mer, piscine, etc.

en: Clear Search Results
fr_FR: Effacer les résultats de la recherche

en: Click Apply
fr_FR: Cliquez sur Appliquer

en: Click Enable All Notifications
fr_FR: Cliquez sur Activer toutes les notifications

en: Click the link below to cancel your booking.
fr_FR: Cliquez sur le lien ci-dessous pour annuler votre réservation.

en: Click the link below to confirm your booking.
fr_FR: Cliquez sur le lien ci-dessous pour confirmer votre réservation.

en: Clock
fr_FR: Horloge

en: Cocos (Keeling) Islands
fr_FR: Îles Cocos (Keeling)

en: Collapse All
fr_FR: Tout réduire

en: Colombia
fr_FR: Colombie

en: Colombian peso
fr_FR: Peso colombien

en: Comma-separated IDs.
fr_FR: IDs séparés par des virgules.

en: Comma-separated slugs of attributes.
fr_FR: Slugs séparés par des virgules.

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comorian franc
fr_FR: Franc comorien

en: Comoros
fr_FR: Comores

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Terminé <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Terminé <span class="count">(%s)</span>

en: Configure terms
fr_FR: Configurer les termes

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Confirm Reservation
fr_FR: Confirmer la réservation

en: Confirm new booking
fr_FR: Confirmer la nouvelle réservation

en: Confirm your booking
fr_FR: Confirmez votre réservation

en: Confirmation Link
fr_FR: Lien de confirmation

en: Confirmation Link Expiration Time ( UTC )
fr_FR: Heure d'expiration du lien de confirmation (UTC)

en: Confirmation Mode
fr_FR: Mode de confirmation

en: Confirmation email has been sent to customer.
fr_FR: L'e-mail de confirmation a été envoyé au client.

en: Confirmation of your booking request is not possible for some reason. Please start a new booking request.
fr_FR: La confirmation de votre demande de réservation est impossible pour une raison quelconque. Veuillez déposer une nouvelle demande de réservation.

en: Confirmation upon payment
fr_FR: Confirmation lors du paiement

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Confirmée <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Confirmées <span class="count">(%s)</span>

en: Congo (Brazzaville)
fr_FR: Congo - Brazzaville

en: Congo (Kinshasa)
fr_FR: Congo - Kinshasa

en: Congolese franc
fr_FR: Franc congolais

en: Continue
fr_FR: Continuez

en: Cook Islands
fr_FR: Îles Cook

en: Costa Rican col&oacute;n
fr_FR: Colon du Costa Rica

en: Count of real accommodations of this type in your hotel.
fr_FR: Nombre réel de chambres de ce type dans votre hôtel.

en: Count per page
fr_FR: Nombre par page

en: Country
fr_FR: Pays

en: Country is required.
fr_FR: Pays est requis.

en: Country of residence
fr_FR: Pays de résidence

en: Country of residence field is required for reservation.
fr_FR: Le champ Pays de résidence est requis pour la réservation.

en: Coupon Amount
fr_FR: Montant du coupon

en: Coupon Code:
fr_FR: Code promo :

en: Coupon Information
fr_FR: Informations sur les coupons

en: Coupon applied successfully.
fr_FR: Coupon appliqué avec succès.

en: Coupon code
fr_FR: Code de réduction

en: Coupon code is empty.
fr_FR: Le code de coupon est vide.

en: Coupon is not valid.
fr_FR: Le coupon n'est pas valide.

en: Coupon usage limit has been reached.
fr_FR: La limite d'utilisation du coupon a été atteinte.

en: Coupon: %s
fr_FR: Coupon : %s

en: Create Booking
fr_FR: Créer une Réservation

en: Create Payment
fr_FR: Créer un paiement

en: Create Rate
fr_FR: Créer un prix

en: Created on:
fr_FR: Créée le :

en: Created on:
fr_FR: Créé le:

en: Created/Modified Date
fr_FR: Date de création / modification

en: Credit or debit card
fr_FR: Carte de crédit ou de débit

en: Croatia
fr_FR: Croatie

en: Croatian kuna
fr_FR: Kuna croate

en: Cuban convertible peso
fr_FR: Peso cubain convertible

en: Cuban peso
fr_FR: Peso Cubain

en: Cura&ccedil;ao
fr_FR: Curaçao

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Currency Position
fr_FR: Position de la devise

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom CSS class for shortcode wrapper
fr_FR: Classe CSS personnalisée pour l'enveloppe shortcode

en: Custom attributes for advanced search.
fr_FR: Attributs personnalisés pour la recherche avancée.

en: Custom field name. Required if "orderby" is one of the "meta_value", "meta_value_num" or "meta_value_*".
fr_FR: Nom du champ personnalisé. Requis si "orderby" est l'une des "meta_value", "meta_value_num" ou "meta_value_*".

en: Custom translations and edits
fr_FR: Traductions et modifications personnalisées

en: Customer
fr_FR: Client

en: Customer Address
fr_FR: Adresse du client

en: Customer City
fr_FR: Ville du client

en: Customer Country
fr_FR: Pays du client

en: Customer Email
fr_FR: Email du client

en: Customer Emails
fr_FR: E-mails du client

en: Customer First Name
fr_FR: Prénom du client

en: Customer Info
fr_FR: Informations client

en: Customer Information
fr_FR: Informations client

en: Customer Last Name
fr_FR: Nom du client

en: Customer Note
fr_FR: Note du client

en: Customer Phone
fr_FR: Téléphone du client

en: Customer Postcode
fr_FR: Code postal du client

en: Customer State/County
fr_FR: Etat/pays du client

en: Customer information is required when placing admin bookings.
fr_FR: Les informations client sont requises lors de la création de réservations par l'admin.

en: Cyprus
fr_FR: Chypre

en: Czech Republic
fr_FR: République Tchèque

en: Czech koruna
fr_FR: Couronne tchèque

en: Danish
fr_FR: Danois

en: Danish krone
fr_FR: Couronne danoise

en: Dark Blue
fr_FR: Bleu foncé

en: Dark Green
fr_FR: Vert foncé

en: Dark Red
fr_FR: Rouge foncé

en: Date and time
fr_FR: Date et heure

[ctx: Date format tip]
en: Formatted as %s
fr_FR: Formaté comme %s

[ctx: Date format tip]
en: Preset date. Formatted as %s
fr_FR: Date. Formaté comme %s

en: Date of reservation between
fr_FR: Date de réservation entre

en: Date:
fr_FR: Date :

en: Datepicker Date Format
fr_FR: Datepicker Format de date

en: Dates Subtotal
fr_FR: Dates sous-total

en: Day
fr_FR: Jour

en: Day in the past
fr_FR: Jour dans le passé

en: Days
fr_FR: Jours

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver la licence

en: Dear %1$s %2$s, we received your request for reservation.
fr_FR: Cher %1$s %2$s, nous avons reçu votre demande de réservation.

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is approved!
fr_FR: Cher %1$s %2$s, votre réservation est approuvée !

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is cancelled!
fr_FR: Cher %1$s %2$s, votre réservation est annulée !

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is pending.
fr_FR: Cher %1$s %2$s, votre réservation est en attente.

en: Decimal number
fr_FR: Nombre décimal

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default Country on Checkout
fr_FR: Pays par défaut à la caisse

en: Default Gateway
fr_FR: Passerelle par défaut

en: Default Sort Order
fr_FR: Ordre de tri par défaut

en: Default Text
fr_FR: Texte par défaut

en: Default language
fr_FR: Langue par défaut

en: Default:
fr_FR: Défaut:

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete All Logs
fr_FR: Supprimer tous les journaux

en: Delete Permanently
fr_FR: Supprimer définitivement

en: Deleting...
fr_FR: Suppression ...

en: Denmark
fr_FR: Danemark

en: Deposit
fr_FR: Acompte

en: Deposit Amount
fr_FR: Montant de l'acompte

en: Deposit Time Frame (days)
fr_FR: Délai de dépôt (jours)

en: Deposit Type
fr_FR: Type d'acompte

en: Deposit:
fr_FR: Acompte:

en: Deprecated since %s
fr_FR: Déconseillé depuis %s

en: Deprecated tags in header of %s
fr_FR: Balises supprimées dans l'en-tête de %s

en: Deprecated tags in subject of %s
fr_FR: Balises supprimées dans le sujet de %s

en: Deprecated tags in template of %s
fr_FR: Étiquettes supprimées dans le modèle de %s

en: Deprecated.
fr_FR: Obsolète.

en: Descending (3, 2, 1)
fr_FR: Décroissant (3, 2, 1)

en: Designates the ascending or descending order of sorting.
fr_FR: Désigne l'ordre croissant ou décroissant du tri.

en: Details
fr_FR: Détails

en: Details of booking
fr_FR: Détails de réservation

en: Details of payment
fr_FR: Détails de paiement

en: Details of your reservation have just been sent to you in a confirmation email. Please check your inbox to complete booking.
fr_FR: Les détails de votre réservation sont envoyés dans un e-mail de confirmation. Veuillez vérifier votre boîte de réception pour compléter la réservation.

en: Details:
fr_FR: Détails :

en: Developer Mode
fr_FR: Mode développeur

en: Direct Bank Transfer
fr_FR: Virement Bancaire

en: Direct Booking Form
fr_FR: Formulaire de réservation direct

en: Disable "adults" and "children" options for my website.
fr_FR: Désactivez les options "adultes" et "enfants" pour mon site web.

en: Disable "children" option for my website (hide "children" field and use Guests label instead).
fr_FR: Désactivez l'option "enfants" pour mon site web (cachez le champ "enfants" et utilisez plutôt l'option "Invités").

en: Disable Booking
fr_FR: Désactiver la réservation

en: Disable IPN Verification
fr_FR: Désactiver la vérification IPN

en: Disable this email notification
fr_FR: Désactiver cette notification par courrier électronique

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Discount
fr_FR: remise

en: Dismiss
fr_FR: Révoquer

en: Display Accommodation Types
fr_FR: Afficher les types de logement

en: Display Checkout in the user's preferred language, if available.
fr_FR: Affichez Checkout dans la langue préférée de l'utilisateur, si disponible.

en: Display Options
fr_FR: Options d'affichage

en: Display accommodation type with title and image.
fr_FR: Afficher le type d'hébergement avec titre et image.

en: Display availability calendar of the current accommodation type or by ID.
fr_FR: Afficher le calendrier des disponibilités de l'hébergement actuel par type ou par ID.

en: Display booking and payment details.
fr_FR: Afficher les détails de la réservation et du paiement.

en: Display calendars synchronization status.
fr_FR: Afficher l'état de synchronisation des calendriers.

en: Display checkout form.
fr_FR: Afficher le formulaire de commande.

en: Display gallery images of accommodation page in lightbox.
fr_FR: Afficher les images de galerie de la page du logement dans un lightbox.

en: Display imported bookings.
fr_FR: Afficher les réservations importées.

en: Display listing of accommodation types that meet the search criteria.
fr_FR: Afficher la liste des types d'hébergement qui correspondent aux critères de recherche.

en: Display search form.
fr_FR: Afficher le formulaire de recherche.

en: Display the attribute in details section of an accommodation type.
fr_FR: Affiche l'attribut dans la section Détails d'un type de logement.

en: Djiboutian franc
fr_FR: Franc Djibouti

en: Do not export imported bookings.
fr_FR: N'exportez pas les réservations importées.

en: Dominica
fr_FR: Dominique

en: Dominican Republic
fr_FR: République Dominicaine

en: Dominican peso
fr_FR: Peso dominicain

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Download Calendar
fr_FR: Télécharger le calendrier

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duplicate Rate
fr_FR: Dupliquer le prix

en: Dutch
fr_FR: Hollandais

en: East Caribbean dollar
fr_FR: Dollar des Caraïbes orientales

en: Ecuador
fr_FR: Équateur

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit %s
fr_FR: Éditer %s

en: Edit Accommodation
fr_FR: Editer logement

en: Edit Accommodation Category
fr_FR: Modifier la catégorie d'hébergement

en: Edit Accommodation Tag
fr_FR: Modifier l'étiquette de l'hébergement

en: Edit Accommodation Type
fr_FR: Editer le type de logement

en: Edit Accommodations
fr_FR: Modifier Hébergements

en: Edit Amenity
fr_FR: Modifier l'équipement

en: Edit Attribute
fr_FR: Modifier l'attribut

en: Edit Booking
fr_FR: Editer Réservation

en: Edit Booking #%d
fr_FR: Modifier Réservation #%d

en: Edit Coupon
fr_FR: Modifier le coupon

en: Edit Dates
fr_FR: Modifier Dates

en: Edit External Calendars of "%s"
fr_FR: Modifier les calendriers externes de "%s"

en: Edit Payment
fr_FR: Editer paiement

en: Edit Rate
fr_FR: Editer Note

en: Edit Season
fr_FR: Editer une saison

en: Edit Service
fr_FR: Editer un service

en: Egypt
fr_FR: Egypte

en: Egyptian pound
fr_FR: Livre égyptienne

en: Email
fr_FR: Courriel

en: Email Sender
fr_FR: Expéditeur d'e-mail

en: Email Settings
fr_FR: Paramètres d'e-mail

en: Email Template
fr_FR: Modèle d'e-mail

en: Email is required.
fr_FR: Le courrier électronique est requis.

en: Email that will be sent to Admin when customer cancels booking.
fr_FR: Email qui sera envoyé à l'Administrateur lorsque le client annule la réservation.

en: Email that will be sent to Admin when customer confirms booking.
fr_FR: Email qui sera envoyé à Admin lorsque le client confirmera la réservation.

en: Email that will be sent to Admin when payment is completed.
fr_FR: Courriel qui sera envoyé à l'administrateur quand le paiement sera terminé.

en: Email that will be sent to administrator after booking is placed.
fr_FR: Email qui sera envoyé à l'administrateur après la réservation.

en: Email that will be sent to customer after booking is placed.
fr_FR: Email qui sera envoyé au client après la réservation.

en: Email that will be sent to customer when booking is approved.
fr_FR: Email qui sera envoyé au client quand la réservation est approuvée.

en: Email that will be sent to customer when booking is cancelled.
fr_FR: Email qui sera envoyé à l'Administrateur lorsque le client annule la réservation.

en: Email: %s
fr_FR: Email : %s

en: Empty means unlimited
fr_FR: Vide signifie illimité

en: Enable "%s"
fr_FR: Activé "%s"

en: Enable "adults" and "children" options for my website (default).
fr_FR: Activer les options "adultes" et "enfants" pour mon site web (par défaut).

en: Enable Archives
fr_FR: Activer les archives

en: Enable Sandbox Mode
fr_FR: Activer le mode Sandbox

en: Enable automatic external calendars synchronization
fr_FR: Activer la synchronisation automatique des calendriers externes

en: Enable block editor for "%s".
fr_FR: Activer l'éditeur de blocs pour "%s".

en: Enable search form to recommend the best set of accommodations according to a number of guests.
fr_FR: Activer le formulaire de recherche pour recommander le meilleur logement selon le nombre d'invités.

en: Enable the use of coupons.
fr_FR: Activer l'utilisation des coupons.

en: Enable variable pricing
fr_FR: Activer la tarification variable

en: End
fr_FR: Fin

en: End date
fr_FR: Date de clôture

en: English
fr_FR: Anglais

en: Equatorial Guinea
fr_FR: Guinée Équatoriale

en: Eritrea
fr_FR: Érythrée

en: Eritrean nakfa
fr_FR: Nakfa érythréen

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error while loading calendar (%1$s): %2$s
fr_FR: Erreur lors du chargement du calendrier (%1$s): %2$s

en: Estonia
fr_FR: Estonie

en: Ethiopia
fr_FR: Ethiopie

en: Ethiopian birr
fr_FR: Birr

en: Euro is the only acceptable currency for the selected payment methods. Change your currency to Euro in General settings.
fr_FR: L'euro est la seule devise acceptable pour les modes de paiement sélectionnés. Changez votre devise en Euro dans les Paramètres Généraux.

[ctx: Ex: $99 for 2 nights]
en: per night | for %d nights
fr_FR[0]: par nuit
fr_FR[1]: pour %d nuits

en: Example
fr_FR: Exemple

[ctx: Example: Breakfast for X guest(s)]
en:  guest(s)
fr_FR: invité(e)(s)

en: Excerpt (short description)
fr_FR: Afficher l'extrait (description courte)

en: Expand
fr_FR: Développer

en: Expand All
fr_FR: Développer tout

en: Expiration Date
fr_FR: Date d'expiration

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Bookings
fr_FR: Réservations à exporter

en: Export admin blocks.
fr_FR: Exporter les blocs d'administration.

en: Extend the functionality of Hotel Booking plugin with the number of helpful addons for your custom purposes.
fr_FR: Étendez les fonctionnalités du plugin de réservation d'hôtel avec de nombreux addons utiles pour vos besoins personnels.

en: Extend the styling options of Hotel Booking plugin with the new free addon - Hotel Booking Styles.
fr_FR: Étendez les options de style de l'extension Hotel Booking avec le nouvel addon gratuit - Hotel Booking Styles.

en: External Calendars
fr_FR: Calendriers externes

en: Failed
fr_FR: Échoué

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Échoué <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Échoué <span class="count">(%s)</span>

en: Failed Transaction Page
fr_FR: Page Échec de la transaction

en: Failed bookings: %s
fr_FR: Réservations échouées : %s

en: Failed to process Card payment. %s
fr_FR: Échec du traitement du paiement par carte. %s

en: Falkland Islands
fr_FR: Îles Falkland

en: Falkland Islands pound
fr_FR: Livre des Îles Malouines

en: Faroe Islands
fr_FR: Îles Féroé

en: Featured Image
fr_FR: Image en vitrine

en: Fee
fr_FR: Frais

en: Fee Taxes
fr_FR: Taxes d'honoraires

en: Fee Taxes Subtotal
fr_FR: Taxes d'honoraires Sous-total

en: Fees
fr_FR: Frais

en: Fees Subtotal
fr_FR: Frais Sous-total

en: Fiji
fr_FR: Fidji

en: Fijian dollar
fr_FR: Dollar de Fidji

en: Finland
fr_FR: Finlande

en: Finnish
fr_FR: Finnois

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: First name is required.
fr_FR: Le prénom est requis.

en: Fixed
fr_FR: Fixé

en: Fixed per accommodation per day
fr_FR: Prix par hébergement et par jour

en: Fixed per accommodation per stay
fr_FR: Prix par hébergement et par séjour

en: Footer Text
fr_FR: Texte de pied de page

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages. You must have an SSL certificate installed to use this option.
fr_FR: SSL active (HTTPS) sur les pages de paiement. Vous devez disposer d'un certificat SSL pour utiliser cette option.

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: French
fr_FR: Français

en: French Guiana
fr_FR: Guinée Française

en: French Polynesia
fr_FR: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr_FR: Territoires du Sud français

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: From
fr_FR: De

en: From Email
fr_FR: De l'email

en: From Name
fr_FR: De Nom

en: Full Amount
fr_FR: Montant total

en: Full Guest Name
fr_FR: Nom complet du client

en: Full address fields are required for reservation.
fr_FR: Les champs d'adresse complète sont requis pour la réservation.

en: Gallery
fr_FR: galerie

en: Gambia
fr_FR: Gambie

en: Gambian dalasi
fr_FR: Dalasi

en: Gateway
fr_FR: Passerelle

en: Gateway Mode
fr_FR: Mode de passerelle

en: General
fr_FR: Général

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Generate
fr_FR: Générer

en: Generate Accommodations
fr_FR: Générer les chambres

en: Generate CSV
fr_FR: Générer CSV

en: Georgia
fr_FR: Géorgie

en: Georgian lari
fr_FR: Lari

en: German
fr_FR: Allemand

en: Germany
fr_FR: Allemagne

en: Get this Extension
fr_FR: Obtenir cette extension

en: Ghana cedi
fr_FR: Cedi

en: Gibraltar pound
fr_FR: Livre de Gibraltar

en: Grayscale
fr_FR: Niveaux de gris

en: Greece
fr_FR: Grèce

en: Greenland
fr_FR: Groenland

en: Grenada
fr_FR: Grenade

en: Guatemala
fr_FR: Guatémala

en: Guatemalan quetzal
fr_FR: Quetzal

en: Guernsey
fr_FR: Guernesey

en: Guernsey pound
fr_FR: Livre de Guernesey

en: Guest Choice
fr_FR: Choix des invités

en: Guest Management
fr_FR: Gestion des invités

en: Guest:
fr_FR: Invités:

en: Guests
fr_FR: Invités

en: Guests can check in any day.
fr_FR: Arrivée du client possible tous les jours.

en: Guests can check out any day.
fr_FR: Départ du client possible tous les jours.

en: Guests:
fr_FR: Invités:

en: Guinea
fr_FR: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr_FR: Guinée-Bissau

en: Guinean franc
fr_FR: Franc guinéen

en: Guyana
fr_FR: Guyane

en: Guyanese dollar
fr_FR: Dollar guyanien

en: Haiti
fr_FR: Haïti

en: Haitian gourde
fr_FR: Gourde

en: Half a Year
fr_FR: Demie année

en: Half an Hour
fr_FR: Demie heure

en: Header
fr_FR: Entête

en: Heard Island and McDonald Islands
fr_FR: Îles Heard et McDonald

en: Here you can see synchronization status of your external calendars.
fr_FR: Vous pouvez voir ici l'état de synchronisation de vos calendriers externes.

en: Hide "adults" and "children" fields within search availability forms.
fr_FR: Masquer les champs "adultes" et "enfants" dans les formulaires de recherche de disponibilité.

en: Hide reservation forms and buttons
fr_FR: Masquer les formulaires et les boutons de réservation

en: Hold Ctrl / Cmd to select multiple.
fr_FR: Maintenez la touche Ctrl / Cmd enfoncée pour sélectionner plusieurs éléments.

en: Honduran lempira
fr_FR: Lempira

en: Hong Kong dollar
fr_FR: Dollar de Hong Kong

en: Hotel Booking Plugin
fr_FR: Plugin de réservation d'hôtel

en: How many months to show.
fr_FR: Combien de mois à afficher.

en: How many times the customer will be charged.
fr_FR: Combien de fois le client sera facturé.

en: Hungarian forint
fr_FR: Forint hongrois

en: Hungary
fr_FR: Hongrie

[ctx: I've read and accept the <tag>terms & conditions</tag>]
en: I've read and accept the %s
fr_FR: J'ai lu et j'accepte les %s

[ctx: I've read and accept the terms & conditions]
en: terms & conditions
fr_FR: conditions générales de vente

en: ID of Accommodation Type to check availability.
fr_FR: ID du type d'hébergement pour vérifier la disponibilité.

en: ID of accommodation type to display.
fr_FR: ID du type de logement à afficher.

en: ID of accommodation type.
fr_FR: ID du type d'hébergement.

en: IDs
fr_FR: Identifiants

en: IDs of accommodations that will be shown.
fr_FR: IDs des logements qui seront montrés.

en: IDs of categories that will be shown.
fr_FR: IDs des catégories qui seront montrés.

en: IDs of services that will be shown.
fr_FR: ID des services qui seront affichés.

en: IDs of tags that will be shown.
fr_FR: IDs des étiquettes qui seront montrés.

en: Iceland
fr_FR: Islande

en: Icelandic kr&oacute;na
fr_FR: Couronne islandaise

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
fr_FR: Si vous définissez une page "Termes et Conditions", le client sera invité à indiquer s'il les accepte lors de la validation de sa commande.

en: If you did not place this booking, please ignore this email.
fr_FR: Si vous n'avez pas effectué cette réservation, veuillez ignorer cet e-mail.

en: If your site is multilingual, you may use additional plugins to translate your added content into multiple languages allowing the site visitors to switch them.
fr_FR: Si votre site est multilingue, vous pouvez utiliser des plugins supplémentaires pour traduire votre contenu ajouté en plusieurs langues permettant aux visiteurs du site de les changer.

en: Import Calendar
fr_FR: Importer le calendrier

en: Imported %s
fr_FR: Importées %s

en: Imported booking.
fr_FR: Réservation importée.

en: In case the site currency differs from default currency in your Braintree account, you can set specific merchant account to avoid <a href="%s">complications with currencty conversions</a>. Otherwise leave the field empty.
fr_FR: Au cas où la devise du site diffère de la devise par défaut dans votre compte Braintree, vous pouvez définir un compte marchand particulier pour éviter des<a href="%s"> complications avec les conversions courantes </a>. Sinon laissez le champ vide.

en: In the Global URL field, enter the url %s
fr_FR: Dans le champ Global URL, entrez l'url %s

en: In your Braintree account select Account > My User > View Authorizations.
fr_FR: Dans votre compte Braintree, sélectionnez Compte> Mon utilisateur> Afficher les autorisations.

en: In-house between
fr_FR: disponible entre

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: India
fr_FR: Inde

en: Indian rupee
fr_FR: Roupie indienne

en: Indonesia
fr_FR: Indonésie

en: Indonesian rupiah
fr_FR: Roupie indonésienne

en: Info
fr_FR: Information

en: Insert into accommodation description
fr_FR: Insérer dans la description de logement

en: Insert into accommodation type description
fr_FR: Insérer dans la description du type de logement

en: Insert into attribute description
fr_FR: Insérer dans la description de l'attribut

en: Insert into booking description
fr_FR: Insérer dans la description de la réservation

en: Insert into payment description
fr_FR: Insérer dans la description de paiement

en: Insert into rate description
fr_FR: Insérer dans la description du tarif

en: Insert into season description
fr_FR: Insérer dans la description de la saison

en: Insert into service description
fr_FR: Insérer dans la description de service

en: Install & Activate
fr_FR: Installer & Activer

en: Install <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> to manage their settings.
fr_FR: Installez <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> pour gérer leurs paramètres.

en: Install Hotel Booking addons to manage their settings.
fr_FR: Installez les modules complémentaires de réservation d'hôtel pour gérer leurs paramètres.

en: Install Pages
fr_FR: Installer des pages

en: Instructions for a customer on how to complete the payment.
fr_FR: Instructions pour le client sur la façon d'effectuer le paiement.

en: Interval
fr_FR: Intervalle

en: Interval for automatic cleaning of synchronization logs.
fr_FR: Intervalle de nettoyage automatique des logs de synchronisation.

en: Invalid
fr_FR: Invalide

en: Invalid request.
fr_FR: Demande non valide.

en: Iranian rial
fr_FR: Rial iranien

en: Iranian toman
fr_FR: Rial iranien

en: Iraq
fr_FR: Irak

en: Iraqi dinar
fr_FR: Dinar irakien

en: Ireland
fr_FR: Irlande

en: Isle of Man
fr_FR: Île de Man

en: Israel
fr_FR: Israël

en: Israeli new shekel
fr_FR: Shekel

en: Italian
fr_FR: Italien

en: Italy
fr_FR: Italie

en: Ivory Coast
fr_FR: Côte d'Ivoire

en: Jamaica
fr_FR: Jamaïque

en: Jamaican dollar
fr_FR: Dollar jamaïcain

en: Japan
fr_FR: Japon

en: Japanese
fr_FR: Japonais

en: Japanese yen
fr_FR: Yen japonais

en: Jersey pound
fr_FR: Livre de Jersey

en: Jordan
fr_FR: Jordanie

en: Jordanian dinar
fr_FR: Dinar jordanien

en: Kazakhstani tenge
fr_FR: Tenge kazakh

en: Kenyan shilling
fr_FR: Shilling kenyan

en: Kuwait
fr_FR: Koweit

en: Kuwaiti dinar
fr_FR: Dinar koweïtien

en: Kyrgyzstan
fr_FR: Kirghizistan

en: Kyrgyzstani som
fr_FR: Som Kirghiz

en: Label
fr_FR: Étiquettes

en: Language
fr_FR: Langue

en: Language Guide
fr_FR: Guide linguistique

en: Lao kip
fr_FR: Kip laotien

en: Last Name
fr_FR: Nom de famille

en: Last modified date
fr_FR: Date de la dernière modification

en: Last name is required.
fr_FR: Le nom de famille est requis.

en: Later than max date for current check-in date
fr_FR: Plus tard que la date maximale pour la date d'arrivée courante

en: Latvia
fr_FR: Lettonie

en: Leave blank to hide.
fr_FR: Laissez vide pour masquer.

en: Leave empty to use accommodation type title.
fr_FR: Laisser vide pour utiliser le type de logement.

en: Leave this option empty to calculate total capacity automatically to meet the exact number of adults AND children set above. This is the default behavior. Configure this option to allow any variations of adults OR children set above at checkout so that in total it meets the limit of manually set "Capacity". For example, configuration "adults:5", "children:4", "capacity:5" means the property can accommodate up to 5 adults, up to 4 children, but up to 5 guests in total (not 9).
fr_FR: Laissez cette option vide pour calculer automatiquement la capacité totale pour atteindre le nombre exact d'adultes ET d'enfants défini ci-dessus. Ceci est le fonctionnement par défaut. Configurez cette option pour autoriser toutes les variations d'adultes OU d'enfants définies ci-dessus à la caisse afin qu'au total, elle respecte la limite de "Capacité" définie manuellement. Par exemple, la configuration "adultes:5", "enfants:4", "capacité:5" signifie que la propriété peut accueillir jusqu'à 5 adultes, jusqu'à 4 enfants, mais jusqu'à 5 personnes au total (et non pas 9).

en: Lebanese pound
fr_FR: Livre libanaise

en: Lebanon
fr_FR: Liban

en: Lesotho loti
fr_FR: Loti du Lesotho

en: Less than min days stay
fr_FR: Séjour de moins de min jours

en: Liberia
fr_FR: Libéria

en: Liberian dollar
fr_FR: dollar libérien

en: Libya
fr_FR: Libye

en: Libyan dinar
fr_FR: Dinar libyen

en: License
fr_FR: Licence

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

en: Light Blue
fr_FR: Bleu clair

en: Light Coral
fr_FR: Corail clair

en: Light Green
fr_FR: Vert clair

en: Light Yellow
fr_FR: Jaune clair

en: Limit
fr_FR: Limite

en: Link the attribute to an archive page with all accommodation types that have this attribute.
fr_FR: Lier l'attribut à une page d'archive avec tous les types d'hébergement qui ont cet attribut.

en: Lithuania
fr_FR: Lituanie

en: Live
fr_FR: En direct

en: Locked (Booked or Pending)
fr_FR: Bloqué (réservé ou en attente)

en: Logical relationship between each taxonomy when there is more than one.
fr_FR: Relation logique entre chaque taxonomie lorsqu'il y en a plus d'une.

en: Login to your 2Checkout account and click the Notifications tab
fr_FR: Connectez-vous à votre compte 2Checkout et cliquez sur l'onglet Notifications

en: Logo URL
fr_FR: URL du logo

en: Lowest price of accommodation for selected number of days if check-in and check-out dates are not set. Example: set 0 to display today's lowest price, set 7 to display the lowest price for the next week.
fr_FR: Le prix le plus bas du logement pour un nombre de jours choisi si les dates check-in et check-out ne sont pas indiquées. Par exemple: mettez 0 pour voir le prix le plus bas d'aujourd'hui, mettez 7 pour voir le prix le plus bas pour la semaine prochaine.

en: Macanese pataca
fr_FR: Pataca de Macao

en: Macao S.A.R., China
fr_FR: RAS de Macao de la République populaire de Chine

en: Macedonia
fr_FR: Macédoine

en: Macedonian denar
fr_FR: Denar macédonien

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Booking ID as the payment reference.
fr_FR: Effectuez votre paiement directement sur notre compte bancaire. Merci d'utiliser votre ID de réservation comme référence du paiement.

en: Malagasy ariary
fr_FR: Ariary malgache

en: Malawian kwacha
fr_FR: Kwacha malawien

en: Malaysia
fr_FR: Malaisie

en: Malaysian ringgit
fr_FR: Ringgits malaisiens

en: Maldivian rufiyaa
fr_FR: Rufiyaa maldivienne

en: Malta
fr_FR: Malte

en: Manage your hotel booking services. Perfect for hotels, villas, guest houses, hostels, and apartments of all sizes.
fr_FR: Gérez vos services de réservation d'hôtel.

en: Manual Payment
fr_FR: Paiement manuel

en: Manx pound
fr_FR: Livre mannoise

en: Marshall Islands
fr_FR: Iles Marshall

en: Mauritania
fr_FR: Mauritanie

en: Mauritanian ouguiya
fr_FR: Ouguiya mauritanienne

en: Mauritian rupee
fr_FR: Roupie mauricienne

en: Mauritius
fr_FR: Ile Maurice

en: Max Adults
fr_FR: Nombre d'adultes maximum

en: Max Children
fr_FR: Nombre d'enfants maximum

en: Max occupancy:
fr_FR: Capacité maximale :

en: Maximum Days
fr_FR: Nombre de jours maximum

en: Maximum accommodation occupancy available in the Search Form.
fr_FR: Occupation maximale de l'hébergement disponible dans le formulaire de recherche.

en: Maximum advance reservation
fr_FR: Réservation à l'avance maximum

en: Maximum execution time is set to %d seconds.
fr_FR: La durée d'exécution maximale est définie sur %d secondes.

en: Maximum stay
fr_FR: Durée de séjour maximum.

en: Merchant Account ID
fr_FR: ID du compte marchand

en: Merchant ID
fr_FR: ID du commerçant

en: Message:
fr_FR: Message :

en: Method: %s
fr_FR: Méthode: %s

en: Mexican peso
fr_FR: Peso mexicain

en: Mexico
fr_FR: Mexique

en: Micronesia
fr_FR: Micronésie

en: Minimal Blue
fr_FR: Bleu minimal

en: Minimal Orange
fr_FR: Orange minimale

en: Minimum Days
fr_FR: Nombre de jours minimum

en: Minimum advance reservation
fr_FR: Réservation à l'avance minimum

en: Minimum stay
fr_FR: Durée de séjour minimum.

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Modified on:
fr_FR: Modifié le :

en: Modified on:
fr_FR: Modifié le:

en: Moldova
fr_FR: Moldavie

en: Moldovan leu
fr_FR: Leu moldave

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Mongolia
fr_FR: Mongolie

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
fr_FR: Tugrik mongol

en: Montenegro
fr_FR: Monténégro

en: Month
fr_FR: Mois

en: More Styles
fr_FR: Plus de Styles

en: More than max days stay
fr_FR: Séjour de plus de max jours

en: Moroccan dirham
fr_FR: Diram marocain

en: Morocco
fr_FR: Maroc

en: Move price to top to set higher priority.
fr_FR: Déplacer le prix vers le haut pour définir une priorité plus élevée.

en: Move to Trash
fr_FR: Mettre à la corbeille

en: Mozambican metical
fr_FR: Metical mozambicain

en: Multilingual content
fr_FR: Contenu multilingue

en: NOTE:
fr_FR: REMARQUE :

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name (numeric)
fr_FR: Nom (numérique)

en: Name: %1$s %2$s
fr_FR: Nom : %1$s %2$s

en: Namibia
fr_FR: Namibie

en: Namibian dollar
fr_FR: Dollar namibien

en: Need more gateways? Use our Hotel Booking <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> extension.
fr_FR: Besoin de plus de passerelles ? Utilisez notre service de réservation d'hôtel <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> extension.

en: Nepal
fr_FR: Népal

en: Nepalese rupee
fr_FR: Roupie népalaise

en: Netherlands
fr_FR: Pays-Bas

en: Netherlands Antillean guilder
fr_FR: Florin des Antilles néerlandaises

en: Never Delete
fr_FR: Ne jamais effacer

en: New %s
fr_FR: Nouveau %s

en: New Accommodation
fr_FR: Nouveau logement

en: New Accommodation Category Name
fr_FR: Nom de la nouvelle catégorie d'hébergement

en: New Accommodation Tag Name
fr_FR: Nouveau nom de l'étiquette d'hébergement

en: New Accommodation Type
fr_FR: Nouveau type de logement

en: New Amenity Name
fr_FR: Nom du nouvel équipement

en: New Attribute
fr_FR: Nouvel attribut

en: New Booking
fr_FR: Nouvelle Réservation

en: New Booking Details
fr_FR: Détails de la nouvelle réservation

en: New Booking Email (Confirmation by Admin)
fr_FR: Nouvel e-mail de réservation (Confirmation par Admin)

en: New Booking Email (Confirmation by User)
fr_FR: Nouvel e-mail de réservation (Confirmation par utilisateur)

en: New Caledonia
fr_FR: Nouvelle Calédonie

en: New Coupon
fr_FR: Nouveau coupon

en: New Payment
fr_FR: Nouveau paiement

en: New Rate
fr_FR: Nouvelle Note

en: New Season
fr_FR: Nouvelle saison

en: New Service
fr_FR: Nouveau service

en: New Taiwan dollar
fr_FR: Nouveau dollar taïwanais

en: New Zealand
fr_FR: Nouvelle-Zélande

en: New Zealand dollar
fr_FR: Dollar néo-zélandais

en: New fee
fr_FR: nouvelle taxe

en: New tax
fr_FR: Nouvelle taxe

en: Next &gt;
fr_FR: Suivant &gt;

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
fr_FR: Cordoba nicaraguayen

en: Nigeria
fr_FR: Nigéria

en: Nigerian naira
fr_FR: Naira nigérienne

en: Nights
fr_FR: Nuits

en: No &quot;%s&quot; found
fr_FR: &quot;%s&quot; non trouvé

en: No Accommodation types found
fr_FR: Aucun type de logement trouvé

en: No Accommodation types found in Trash
fr_FR: Aucun type de logement trouvé dans la Corbeille

en: No Attributes found
fr_FR: Aucun attribut trouvé

en: No Attributes found in Trash
fr_FR: Aucun attribut trouvé dans Corbeille

en: No accommodations found
fr_FR: Aucun logement trouvé

en: No accommodations found in Trash
fr_FR: Aucun logement trouvé dans la Corbeille

en: No accommodations found.
fr_FR: Aucun logement trouvé.

en: No accommodations matching criteria.
fr_FR: Aucune chambre correspondant aux critères.

en: No amenities found.
fr_FR: Aucun équipement trouvé.

en: No bookings found
fr_FR: Aucune réservation trouvée

en: No bookings found for your request.
fr_FR: Aucune réservation trouvée pour votre demande.

en: No bookings found in Trash
fr_FR: Aucune réservation trouvée dans la Corbeille

en: No categories found.
fr_FR: Aucune catégorie trouvée.

en: No coupons found
fr_FR: Aucun coupon trouvé

en: No coupons found in Trash
fr_FR: Aucun coupon trouvé dans la corbeille

en: No enough data
fr_FR: Pas assez de données

en: No extensions found.
fr_FR: Aucune extension trouvée.

en: No fees have been created yet.
fr_FR: Aucun frais n'a encore été créé.

en: No order
fr_FR: pas de commande

en: No payments found
fr_FR: Aucun paiement trouvé

en: No payments found in Trash
fr_FR: Aucun paiement trouvé dans la Corbeille

en: No rates found
fr_FR: Aucun taux trouvé

en: No rates found in Trash
fr_FR: Aucun taux trouvé dans Corbeille

en: No seasons found
fr_FR: Aucune saison trouvée

en: No seasons found in Trash
fr_FR: Aucune saison trouvée dans la Corbeille

en: No services found
fr_FR: Aucun service trouvé

en: No services found in Trash
fr_FR: Aucun service trouvé dans la Corbeille

en: No services matched criteria.
fr_FR: Aucun critère de service correspondant.

en: No tags found.
fr_FR: Aucune étiquette trouvée.

en: No taxes have been created yet.
fr_FR: Aucune taxe n'a encore été créée.

en: Nonce verification failed.
fr_FR: La vérification de nonce a échoué.

en: None
fr_FR: Aucun

en: Norfolk Island
fr_FR: Île Norfolk

en: North Korea
fr_FR: Corée du Nord

en: North Korean won
fr_FR: won nord-coréen

en: Northern Mariana Islands
fr_FR: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr_FR: Norvège

en: Norwegian
fr_FR: Norvégien

en: Norwegian krone
fr_FR: Couronne norvégienne

en: Not Available
fr_FR: Indisponible

en: Not available
fr_FR: Indisponible

en: Not check-in
fr_FR: Pas de check-in

en: Not check-out
fr_FR: Pas de check-out

en: Not stay-in
fr_FR: Aucun séjour

en: Note is required.
fr_FR: Une note est requise.

en: Note: %s
fr_FR: Remarque : %s

en: Note: link expires on
fr_FR: Remarque : le lien expire le

en: Notes
fr_FR: Remarques

en: Nothing found.
fr_FR: Rien n'a été trouvé.

en: Nothing found. Please try again with different search parameters.
fr_FR: Rien trouvé. Veuillez réessayer avec différents paramètres de recherche.

en: Number of Accommodations:
fr_FR: Nombre de chambres :

en: Number of accommodations
fr_FR: Nombre de chambres

en: Number of comments
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Numeric
fr_FR: numérique

en: Numeric meta value
fr_FR: Meta value numérique

en: Omani rial
fr_FR: Rial d'Oman

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: En attente <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: En attente <span class="count">(%s)</span>

en: Once
fr_FR: une fois

en: Once Daily
fr_FR: une fois par jour

en: Once Hourly
fr_FR: une fois par heure

en: Optional description of the "Children" field.
fr_FR: Description facultative du champ "Enfants".

en: Optional.
fr_FR: Facultatif.

en: Order
fr_FR: commande

en: Order By
fr_FR: commander par

en: Original Booking Details
fr_FR: Détails de la réservation d'origine

en: Other
fr_FR: Autre

en: Page order
fr_FR: Ordre des pages

en: Page user will be redirected to once the booking is confirmed via email or by admin.
fr_FR: Page sur laquelle est redirigé l'utilisateur une fois la réservation confirmée par email ou admin.

en: Paid
fr_FR: Payé

en: Paid: %s
fr_FR: Payé: %s

en: Pakistani rupee
fr_FR: Roupie pakistanaise

en: Palestinian Territory
fr_FR: Territoire Palestinien

en: Panamanian balboa
fr_FR: Balboa panaméen

en: Papua New Guinea
fr_FR: Papouasie Nouvelle Guinée

en: Papua New Guinean kina
fr_FR: Kina de Papouasie Nouvelle-Guinée

en: Paraguayan guaran&iacute;
fr_FR: Guarani paraguayen

en: Parameters
fr_FR: Paramètres

en: Parent Accommodation Category
fr_FR: Catégorie d'hébergement parente

en: Parent Accommodation Category:
fr_FR: Catégorie d'hébergement parente :

en: Parent Accommodation Tag
fr_FR: Étiquette d'hébergement parentes

en: Parent Accommodation Tag:
fr_FR: Étiquette d'hébergement parentes:

en: Parent Amenity
fr_FR: Équipement parent

en: Parent Amenity:
fr_FR: Équipement parent :

en: Parent ID
fr_FR: numéro du parent

en: Partial PayPal refund processed: %s
fr_FR: Paiement PayPal partiel traité : %s

en: Pay by Card (Beanstream)
fr_FR: Payer par carte (Beanstream)

en: Pay by Card (Braintree)
fr_FR: Payer par carte (Braintree)

en: Pay by Card (Stripe)
fr_FR: Payer par carte (Stripe)

en: Pay on Arrival
fr_FR: Paiement à l'arrivée

en: Pay via PayPal
fr_FR: Payer via PayPal

en: Pay with cash on arrival.
fr_FR: Payez en liquide à l'arrivée.

en: Pay with your credit card via Beanstream.
fr_FR: Payez avec votre carte de crédit via Beanstream.

en: Pay with your credit card via Braintree.
fr_FR: Payez avec votre carte de crédit via Braintree.

en: Pay with your credit card via Stripe.
fr_FR: Payez avec votre carte de crédit via Stripe.

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
fr_FR: Paiement PayPal #%s Remboursé pour raison : %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
fr_FR: ID de transaction de remboursement PayPal : %s

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment.
fr_FR: Le compte PayPal n'est pas vérifié. Vérifiez le compte afin d'accepter ce paiement.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted.
fr_FR: Le compte PayPal doit être mis à niveau avant que ce paiement ne soit accepté.

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Payment #%s
fr_FR: Paiement #%s

en: Payment %s via IPN.
fr_FR: Paiement %s via IPN.

en: Payment (#%s) for this booking is on hold
fr_FR: Le paiement (#%s) pour cette réservation est en attente

en: Payment Details
fr_FR: Détails de paiement

en: Payment Gateways
fr_FR: Passerelles de paiement

en: Payment History
fr_FR: Historique de paiement

en: Payment ID
fr_FR: Identifiant de paiement

en: Payment ID: #%s
fr_FR: Identifiant de paiement: #%s

en: Payment Method
fr_FR: Mode de paiement

en: Payment Method:
fr_FR: Moyen de paiement :

en: Payment Methods
fr_FR: Méthodes de Paiement

en: Payment Type
fr_FR: Type de paiement

en: Payment dispute lost
fr_FR: Litige de paiement perdu

en: Payment dispute opened
fr_FR: Litige de paiement ouvert

en: Payment dispute won
fr_FR: Litige de paiement gagné

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
fr_FR: Le paiement a échoué en raison d'un courrier électronique d'entreprise PayPal non valide.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
fr_FR: Le paiement a échoué en raison d'un montant non valide dans PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
fr_FR: Le paiement a échoué en raison d'une devise non valide dans PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
fr_FR: Le paiement a échoué en raison d'une clé d'achat non valide dans PayPal IPN.

en: Payment instructions
fr_FR: Instructions de paiement

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations.
fr_FR: Le paiement est examiné par le personnel de PayPal comme étant à haut risque ou en violation possible des règlements gouvernementaux.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance.
fr_FR: Le paiement est en attente pour des raisons inconnues. Contactez le support PayPal pour obtenir de l'aide.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days.
fr_FR: Paiement effectué via eCheck et s'effacera automatiquement dans 5-8 jours.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
fr_FR: Description de la méthode de paiement que le client verra sur votre site Web.

en: Payment method is not valid.
fr_FR: Le mode de paiement n'est pas valide.

en: Payment method nonce is required.
fr_FR: La méthode de paiement non nécessaire est requise.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
fr_FR: Titre du mode de paiement que le client verra sur votre site Web.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations.
fr_FR: Le paiement doit être accepté manuellement via PayPal en raison des règlements des comptes internationaux.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal.
fr_FR: Les paiements reçus en monnaie non commerciale doivent être acceptés manuellement via PayPal.

en: Payment refunded in 2Checkout
fr_FR: Paiement remboursé en 2Checkout

en: Payment refunded in Braintree
fr_FR: Paiement remboursé à Braintree

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal.
fr_FR: Le paiement exige une adresse confirmée et doit être accepté manuellement via PayPal.

en: Payment single use token is required.
fr_FR: Un jeton de paiement à usage unique est requis.

[ctx: Payment status]
en: Abandoned
fr_FR: Abandonné

[ctx: Payment status]
en: Cancelled
fr_FR: Annulée

[ctx: Payment status]
en: Completed
fr_FR: Terminé

[ctx: Payment status]
en: Failed
fr_FR: Échoué

[ctx: Payment status]
en: On Hold
fr_FR: En attente

[ctx: Payment status]
en: Pending
fr_FR: En attente

[ctx: Payment status]
en: Refunded
fr_FR: Remboursé

en: Payment was sent to unconfirmed or non-registered email address.
fr_FR: Le paiement a été envoyé à une adresse électronique non confirmée ou non enregistrée.

en: Payment:
fr_FR: Règlement :

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Payments Passcode
fr_FR: Code de paiement

en: Payments.
fr_FR: Paiements.

en: Paypal Business Email
fr_FR: Courriel d'affaires Paypal

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: En attente <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: En attente <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Admin <span class="count">(%s)</span> | Pending Admin <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: En attente d'administration <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: En attente d'administration <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Booking Email
fr_FR: Email de réservation en attente

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Paiement en attente <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Paiements en attente <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Payment Time
fr_FR: Délai de paiement

en: Pending Payment Time set in Hotel Booking Settings
fr_FR: Temps de paiement en attente réglé dans les paramètres de réservation d'hôtel

en: Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Confirmation d'utilisateur en attente <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Confirmation des utilisateurs en attente <span class="count">(%s)</span>

en: Per Accommodation
fr_FR: Par chambre

en: Per Day
fr_FR: Par jour

en: Per Guest
fr_FR: Par invité(e)

en: Per Instance
fr_FR: Par instance

en: Per accommodation (%)
fr_FR: Par logement (%)

en: Per accommodation / per day
fr_FR: Par logement / par jour

en: Per adult:
fr_FR: Par adulte :

en: Per adult:
fr_FR: Par adulte :

en: Per child:
fr_FR: Par enfant :

en: Per child:
fr_FR: Par enfant :

en: Per guest / per day
fr_FR: Par personne / par jour

en: Percent
fr_FR: Pourcentage

en: Percentage
fr_FR: pourcentage

en: Period of time in minutes the user is given to complete payment. Unpaid bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
fr_FR: Période de temps en minutes dont dispose l'utilisateur pour effectuer le paiement. Les réservations non payées sont abandonnées et l'hébergement devient disponible pour les autres clients.

en: Period of time in minutes the user is given to confirm booking via email. Unconfirmed bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
fr_FR: Période de temps en minutes dont dispose l'utilisateur confirmer la réservation par e-mail. Les réservations non confirmées sont abandonnées et l'hébergement devient disponible pour les autres clients.

en: Period:
fr_FR: Période :

en: Periodicity
fr_FR: Périodicité

en: Peru
fr_FR: Pérou

en: Philippine peso
fr_FR: Peso philippin

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Phone is required.
fr_FR: Le numéro de téléphone est requis.

en: Phone: %s
fr_FR: Téléphone : %s

en: Photo Gallery
fr_FR: Galerie de photos

[ctx: Placeholder for empty accommodation title]
en: (no title)
fr_FR: (sans-titre)

en: Please add attribute in default language to configure terms.
fr_FR: Veuillez ajouter un attribut dans la langue par défaut pour configurer les termes.

en: Please be patient while the calendars are imported. You will be notified via this page when the process is completed.
fr_FR: Soyez patient pendant l'importation des calendriers. Vous serez averti via cette page lorsque le processus sera terminé.

en: Please complete all required fields and try again.
fr_FR: Veuillez remplir tous les champs obligatoires et réessayer.

en: Please select columns to export.
fr_FR: Veuillez sélectionner les colonnes à exporter.

en: Poland
fr_FR: Pologne

en: Polish
fr_FR: Polonais

en: Polish z&#x142;oty
fr_FR: Z&#x142;oty polonais

en: Popular Accommodation Categories
fr_FR: Catégories d'hébergement populaires

en: Popular Accommodation Tags
fr_FR: Étiquettes d'hébergement populaires

en: Popular Amenities
fr_FR: Equipements populaires

en: Possible tags:
fr_FR: Étiquettes possibles :

en: Post ID
fr_FR: Numéro de poste

[ctx: Post Status]
en: Auto Draft
fr_FR: Brouillon automatique

[ctx: Post Status]
en: New
fr_FR: Nouveau

en: Post author
fr_FR: Auteur du message

en: Post date
fr_FR: Date de publication

en: Post name (post slug)
fr_FR: Nom du message (poste slug)

en: Post title
fr_FR: Titre du poste

en: Postal Code (ZIP)
fr_FR: Code Postal (ZIP)

en: Postcode
fr_FR: Code postal

en: Postcode is required.
fr_FR: Code postal est requis.

en: Pound sterling
fr_FR: Livres sterling

en: Preset Adults:
fr_FR: Adultes :

en: Preset Children:
fr_FR: Enfants :

en: Preset date. Formatted as %s
fr_FR: Date prédéfinie. Formaté en %s

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price Breakdown
fr_FR: Répartition du prix

en: Price breakdown unfolded by default.
fr_FR: La répartition des prix s'est déroulée par défaut.

en: Price per night
fr_FR: Prix par nuit

en: Price:
fr_FR: Prix :

en: Prices start at:
fr_FR: Prix à partir de:

en: Prices start at: %s
fr_FR: Les prix commencent à : %s

en: Private Key
fr_FR: Clé privée

en: Process Information
fr_FR: Traitement de l'information

en: Processing
fr_FR: En traitement

en: Processing...
fr_FR: Traitement...

en: Product ID is not valid
fr_FR: L'ID du produit n'est pas valide

en: Public Key
fr_FR: Clé publique

en: Puerto Rico
fr_FR: Porto Rico

en: Put created .mo file with your translations into the folder %s. Where {lang} is ISO-639 language code and {country} is ISO-3166 country code. Example: Brazilian Portuguese file would be called motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.
fr_FR: Mettez le fichier .mo créé avec vos traductions dans le dossier %s. Où {lang} ISO-639 est le code delangue et {country} ISO-3166 est le code du pays. Par exemple : Le fichier du Portugais Brésilien serait appelé motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.

en: Qatari riyal
fr_FR: Riyal qatari

en: Quarter
fr_FR: Trimestre

en: Quarter an Hour
fr_FR: Quart d'heure

en: Query Settings
fr_FR: Paramètres de Query

en: Random order
fr_FR: Ordre aléatoire

en: Rate
fr_FR: Taux

en: Rate Info
fr_FR: Informations sur les taux

en: Rate is not valid.
fr_FR: Le tarif n'est pas valide.

en: Rate was duplicated.
fr_FR: Le taux a été dupliqué.

en: Rate:
fr_FR: Tarif :

en: Rate: %s
fr_FR: Note : %s

en: Rates
fr_FR: Tarifs

en: Rates are used to offer different prices of the same accommodation type depending on extra conditions. E.g. Double room with breakfast included; double room with no breakfast. Guests will choose the preferable rate when submitting a booking request.
fr_FR: Les tarifs sont utilisés pour offrir des prix différents pour un même type d'hébergement selon les conditions supplémentaires. Par exemple Chambre double avec petit-déjeuner inclus; Chambre double sans petit-déjeuner. Les invités choisiront le tarif préférentiel lors de la soumission d'une demande de réservation.

en: Recalculate Total Price
fr_FR: Recalculer le prix total

en: Recipients
fr_FR: Bénéficiaires

en: Recommended for %d adult | Recommended for %d adults
fr_FR[0]: Recommandé pour %d adulte
fr_FR[1]: Recommandé pour %d adultes

en: Recommended for %d guest | Recommended for %d guests
fr_FR[0]: Recommandé pour %d invité
fr_FR[1]: Recommandé pour %d invités

en: Redirect to the checkout page immediately after successful addition to reservation.
fr_FR: Rediriger directement sur la page de validation après l'ajout d'une réservation valide

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Remboursé <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Remboursés<span class="count">(%s)</span>

en: Relation
fr_FR: relation

en: Relevance
fr_FR: Pertinence

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove gallery
fr_FR: Supprimer la galerie

en: Remove image
fr_FR: Supprimer image

en: Remove variation
fr_FR: Supprimer la variation

en: Removed
fr_FR: Supprimée

en: Removed bookings: %s
fr_FR: Réservations supprimées : %s

en: Renew License
fr_FR: Renouveler la licence

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Request does not pass security verification. Please refresh the page and try one more time.
fr_FR: La demande n'a pas passé la vérification de sécurité. Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: Required
fr_FR: Champs obligatoires

en: Required fields are followed by
fr_FR: Les champs obligatoires sont suivis de

en: Required fields are followed by %s
fr_FR: Les champs obligatoires sont suivis de %s

en: Resend Email
fr_FR: Renvoyer E-mail

en: Reservation #%d
fr_FR: Réservation #%d

en: Reservation Form
fr_FR: Formulaire de réservation

en: Reservation Received
fr_FR: Réservation reçue.

en: Reservation Received Page
fr_FR: Page de la Réservation Reçue

en: Reservation submitted
fr_FR: Réservation soumise

en: Reserve
fr_FR: Réserver

en: Reserve %1$s of %2$s available accommodations.
fr_FR: Réserve %1$s de %2$s de logements disponibles.

en: Reserved Accommodation
fr_FR: Logement réservé

en: Reserved Accommodation Details Template
fr_FR: Modèle de page Détails de logement réservé

en: Reserved Accommodations
fr_FR: Logements réservés

en: Reserved Accommodations Details
fr_FR: Détails des hébergements réservés

en: Reunion
fr_FR: Réunion

en: Romania
fr_FR: Roumanie

en: Romanian leu
fr_FR: Leu roumain

en: Rules:
fr_FR: Règles :

en: Russia
fr_FR: Russie

en: Russian
fr_FR: Russe

en: Russian ruble
fr_FR: Rouble russe

en: Rwandan franc
fr_FR: Franc rwandais

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
fr_FR: São Tomé-et-Príncipe

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
fr_FR: Dobra de Sao Tome

en: SEPA Direct Debit
fr_FR: Prélèvement SEPA

en: Saint Barth&eacute;lemy
fr_FR: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
fr_FR: Sainte-Hélène

en: Saint Helena pound
fr_FR: Livre de Sainte Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr_FR: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr_FR: Sainte-Lucie

en: Saint Martin (Dutch part)
fr_FR: Saint Martin (partie néerlandaise)

en: Saint Martin (French part)
fr_FR: Saint Martin (partie française)

en: Saint Pierre and Miquelon
fr_FR: Saint Pierre et Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr_FR: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
fr_FR: Tala samoan

en: San Marino
fr_FR: Saint-Marin

en: Sandbox can be used to test payments.
fr_FR: Sandbox peut être utilisé pour tester les paiements.

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Saudi Arabia
fr_FR: Arabie Saoudite

en: Saudi riyal
fr_FR: Riyal saoudien

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder changements

en: Search
fr_FR: Chercher

en: Search %s
fr_FR: Rechercher %s

en: Search Accommodation
fr_FR: Rechercher logement

en: Search Accommodation Categories
fr_FR: Rechercher les catégories d'hébergement

en: Search Accommodation Tags
fr_FR: rechercher les étiquettes d'hébergement

en: Search Accommodation Type
fr_FR: Rechercher un type de logement

en: Search Amenities
fr_FR: Rechercher un équipement

en: Search Attribute
fr_FR: Rechercher l'attribut

en: Search Availability
fr_FR: Recherche Disponibilité

en: Search Availability Form
fr_FR: Formulaire de recherche de disponibilités

en: Search Booking
fr_FR: Chercher Réservation

en: Search Coupon
fr_FR: Rechercher un coupon

en: Search Options
fr_FR: Options de recherche

en: Search Payment
fr_FR: Rechercher paiement

en: Search Rate
fr_FR: Recherche Note

en: Search Results
fr_FR: Résultats de la recherche

en: Search Results Page
fr_FR: Page de résultats de recherche

en: Search Season
fr_FR: Recherche Saison

en: Search Service
fr_FR: Rechercher un service

en: Search parameters are not set.
fr_FR: Les paramètres de recherche ne sont pas définis.

en: Search results for accommodations that have bookings with status "%s" from %s until %s
fr_FR: Résultats de la recherche pour les logements qui ont des réservations avec l'état "%s" de %s jusqu'à %s

en: Season
fr_FR: Saison

en: Season &#8212; Price
fr_FR: Prix &#8212; Saison

en: Season Info
fr_FR: Informations sur la saison

en: Season Prices
fr_FR: Prix de saison

en: Seasons
fr_FR: Saisons

en: Seasons are real periods of time, dates or days that come with different prices for accommodations. E.g. Winter 2018 ($120 per night), Christmas ($150 per night).
fr_FR: Les saisons sont des périodes réelles, des dates ou des jours qui contiennent des prix différents pour les logements. Par exemple l'Hiver 2018 (120 $ par nuit), Noël (150 $ par nuit).

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: Secret Word
fr_FR: Mot secret

en: Select
fr_FR: Sélectionnez

en: Select all
fr_FR: séléctionner tout

en: Select columns to export
fr_FR: Sélectionner les colonnes à exporter

en: Select from available accommodations.
fr_FR: Choisissez parmi les logements disponibles.

en: Select iDEAL Bank
fr_FR: Sélectionnez iDEAL Bank

en: Select page to display search results. Use search results shortcode on this page.
fr_FR: Sélectionnez la page pour afficher les résultats de la recherche. Utilisez le shortcode des résultats de recherche sur cette page.

en: Select page user will be redirected to complete booking.
fr_FR: Sélectionnez la page vers laquelle l'utilisateur sera redirigé quand la réservation sera complète.

en: Select theme for an availability calendar.
fr_FR: Sélectionnez un thème pour le Calendrier de disponibilité.

en: Selected accommodations are not valid.
fr_FR: Les hébergements sélectionnés ne sont pas valides.

en: Selected dates do not meet booking rules for type %s
fr_FR: Les dates sélectionnées ne répondent pas aux règles de réservation pour le type %s

en: Send a copy of the Approved Booking email to the customer`s email address.
fr_FR: Envoyez une copie de l'e-mail de Réservation Approuvée à l'adresse e-mail du client.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with <a>Hotel Booking Notifier</a>.
fr_FR: Envoyez des notifications automatiques par e-mail, telles que les instructions de remise des clés, les règles de maison, avant et après l'arrivée/le départ avec <a>Hotel Booking Notifier</a>.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with Hotel Booking Notifier.
fr_FR: Envoyez des notifications automatiques par e-mail, telles que les instructions de remise des clés, les règles de maison, avant et après l'arrivée/le départ avec Hotel Booking Notifier.

en: Senegal
fr_FR: Sénégal

en: Separate amenities with commas
fr_FR: Séparer les installations par des virgules

en: Separate categories with commas
fr_FR: Séparez les catégories par des virgules

en: Separate tags with commas
fr_FR: Etiquettes séparées par des virgules

en: Sequential Number of Accommodation
fr_FR: Nombre d'hébergement séquentiel

en: Serbia
fr_FR: Serbie

en: Serbian dinar
fr_FR: Dinar serbe

en: Service Taxes
fr_FR: taxe de service

en: Service Taxes Subtotal
fr_FR: Taxes sur les services Sous-total

en: Services Listing
fr_FR: Liste des services

en: Services Subtotal
fr_FR: Sous-total des services

en: Services are extra offers that you can sell or give for free. E.g. Thai massage, transfer, babysitting. Guests can pre-order them when placing a booking.
fr_FR: Les services sont des offres supplémentaires que vous pouvez vendre ou offrir gratuitement. Par exemple le massage thaïlandais, le transfert, le baby-sitting. Les invités peuvent les prévoir lors de la réservation.

en: Services pagination
fr_FR: Mise en page des services

en: Services:
fr_FR: Services :

en: Set bed types list in <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.
fr_FR: Définir la liste des types de lits dans <a href="%link%" target="_blank">les paramètres</a>.

en: Set the number of columns or the number of rows and columns separated by comma. Example: "3" or "2,3"
fr_FR: Définissez le nombre de colonnes ou le nombre de lignes et de colonnes séparées par des virgules. Exemple : "3" ou "2,3"

en: Set to %s
fr_FR: Défini sur %s

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings saved.
fr_FR: Paramètres sauvegardés.

en: Seychellois rupee
fr_FR: Roupie seychelloise

en: Show
fr_FR: Montrer

en: Show Accommodation Rates List for accommodation type with id 777
fr_FR: Afficher la liste des tarifs pour le logement pour type de logement avec id 777

en: Show Accommodations
fr_FR: Montrer les chambres

en: Show All Services
fr_FR: Afficher tous les services

en: Show Book button
fr_FR: Afficher le bouton Réserver

en: Show Booking Form for Accommodation Type with id 777
fr_FR: Afficher le formulaire de réservation pour le type d'hébergement avec l'identifiant 777

en: Show Lowest Price for
fr_FR: Afficher le prix le plus bas pour

en: Show View Details button
fr_FR: Afficher le bouton Afficher les détails

en: Show price for selected period
fr_FR: Afficher le prix pour la période sélectionnée

en: Show price together with adults and children fields
fr_FR: Afficher le prix avec les champs adultes et enfants

en: Sierra Leonean leone
fr_FR: Leone sierra-léonais

en: Signed number
fr_FR: Nombre signé

en: Simplified Chinese
fr_FR: Chinois simplifié

en: Singapore
fr_FR: Singapour

en: Singapore dollar
fr_FR: Dollar de Singapour

en: Single Accommodation Type
fr_FR: Type d'hébergement simple

en: Site title (set in Settings > General)
fr_FR: Titre du site (défini dans Paramètres> Général)

en: Size, %s
fr_FR: Taille, %s

en: Size:
fr_FR: Taille :

en: Skip
fr_FR: Sauter

en: Skip Search Results
fr_FR: Ignorer les résultats de recherche

en: Skip search results page and enable direct booking from accommodation pages.
fr_FR: Ignorer la page des résultats de recherche et permettre la réservation directe à partir des pages d'hébergement.

en: Skipped
fr_FR: Ignoré

en: Skipped bookings: %s
fr_FR: Réservations ignorées : %s

en: Skipped. Booking #%d updated with new data.
fr_FR: Ignoré. Réservation %d mis à jour avec de nouvelles données.

en: Skipped. Event has passed.
fr_FR: Ignoré. L'événement est passé.

en: Skipped. No URLs found for parsing.
fr_FR: Ignoré. Aucune URL trouvée pour l'analyse.

en: Skipped. Outdated booking #%d already removed.
fr_FR: Ignoré. Réservation #%d dépassé déjà supprimée.

en: Skipped. The dates from %1$s to %2$s are already blocked.
fr_FR: Annulé. Les dates de %1$s à %2$s sont déjà bloquées.

en: Sky Blue
fr_FR: Bleu ciel

en: Slate Blue
fr_FR: Bleu ardoise

en: Slovakia
fr_FR: Slovaquie

en: Slovenia
fr_FR: Slovénie

en: Solomon Islands
fr_FR: Les îles Salomon

en: Solomon Islands dollar
fr_FR: Dollar des îles Salomons

en: Somali shilling
fr_FR: Shilling somalien

en: Somalia
fr_FR: Somalie

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods.
fr_FR: Désolé, il semble qu'il n'existe pas de méthodes de paiement disponibles.

en: Sorry, the minimum allowed payment amount is %s to use this payment method.
fr_FR: Désolé, le montant de paiement minimal autorisé est %s pour utiliser ce mode de paiement.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your booking contents.
fr_FR: Désolé, ce coupon ne s'applique pas au contenu de votre réservation.

en: Sort by.
fr_FR: Trier par.

en: Sort by. Use "orderby" insted.
fr_FR: Trier par. Utilisez plustôt "orderby".

en: Source ID is missing.
fr_FR: ID source manquante.

en: Source accommodation
fr_FR: Hébergement source

en: South Africa
fr_FR: Afrique du Sud

en: South African rand
fr_FR: Rand sud-africain

en: South Georgia/Sandwich Islands
fr_FR: Géorgie du Sud / Îles Sandwich

en: South Korea
fr_FR: Corée du Sud

en: South Korean won
fr_FR: Won sud-coréen

en: South Sudan
fr_FR: Soudan du sud

en: South Sudanese pound
fr_FR: Livre sud-soudanaise

en: Spain
fr_FR: Espagne

en: Spanish
fr_FR: Espanol

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with "orderby" = "meta_value".
fr_FR: Type spécifié du champ personnalisé. Peut être utilisé avec "orderby" = "meta_value".

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with orderby="meta_value".
fr_FR: Type spécifié du champ personnalisé. Peut être utilisé avec orderby="meta_value".

en: Specify an IPN listener for a specific payment instead of the listeners specified in your PayPal Profile.
fr_FR: Indiquez un écouteur IPN pour un paiement spécifique au lieu des auditeurs spécifiés dans votre profil PayPal.

en: Square Foot
fr_FR: Pieds carrés

en: Square Meter
fr_FR: Mètre carré

en: Square Units
fr_FR: Unités carrées

en: Sri Lankan rupee
fr_FR: Roupie srilankaise

en: Start
fr_FR: Début

en: Start date
fr_FR: Date de début

en: State / County
fr_FR: État / Département

en: State is required.
fr_FR: L'état est requis.

en: State the age or disable children in <a href="%s">settings</a>.
fr_FR: Fixez l'âge ou désactiver les enfants dans <a href="%s">paramètres</a>.

en: Status
fr_FR: Statut

en: Status changed from %s to %s.
fr_FR: Le statut a changé de %s à %s.

en: Status:
fr_FR: Statut:

en: String
fr_FR: Chaîne

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en: Succeed
fr_FR: Réussi

en: Success
fr_FR: Réussite

en: Success bookings: %s
fr_FR: Réservations réussies : %s

en: Success. Booking #%1$d updated with new data.
fr_FR: Réussi. Réservation #%1$d mise à jour avec de nouvelles données.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated booking. | Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated bookings.
fr_FR[0]: Validé. Réservation #%1$d mise à jour avec de nouvelles données. Supprimé %2$d réservation périmée.
fr_FR[1]: Validé. Réservation #%1$d mise à jour avec de nouvelles données. Supprimés %2$d réservations périmées.

en: Success. Booking #%d updated with new data.
fr_FR: Valider. Réservation #%d mise à jour avec de nouvelles données.

en: Success. New booking #%d.
fr_FR: Succès. Nouvelle réservation #%d.

en: Sudan
fr_FR: Soudan

en: Sudanese pound
fr_FR: Livre soudanaise

en: Summary: %s.
fr_FR: Sommaires : %s.

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Surinamese dollar
fr_FR: Dollar surinamien

en: Svalbard and Jan Mayen
fr_FR: Svalbard et Jan Mayen

en: Swazi lilangeni
fr_FR: Lilangeni swazi

en: Sweden
fr_FR: Suède

en: Swedish
fr_FR: Suédois

en: Swedish krona
fr_FR: Couronne suédoise

en: Swiss franc
fr_FR: Franc suisse

en: Switzerland
fr_FR: Suisse

en: Sync All External Calendars
fr_FR: Synchroniser tous les calendriers externes

en: Sync Calendars
fr_FR: Synchroniser les calendriers

en: Sync External Calendars
fr_FR: Synchroniser les calendriers externes

en: Sync calendars at this time (UTC) or starting at this time every interval below.
fr_FR: Synchroniser les calendriers à cette heure (UTC) ou à partir de cette heure tous les intervalles ci-dessous.

en: Sync your bookings across all online channels like Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar file format.
fr_FR: Synchronisez vos réservations sur tous les canaux en ligne comme Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via le format de fichier iCalendar.

en: Sync, Import and Export Calendars
fr_FR: Synchroniser, importer et exporter des calendriers

en: Syria
fr_FR: Syrie

en: Syrian pound
fr_FR: Livre syrienne

en: Tags
fr_FR: Étiquette

en: Taiwan
fr_FR: Taïwan

en: Tajikistan
fr_FR: Tadjikistan

en: Tajikistani somoni
fr_FR: Somoni tadjik

en: Take the source file for your translations %s or needed translated locale.
fr_FR: Prenez le fichier source pour vos traductions %s ou les paramètres régionaux nécessaires.

en: Taking a while? Click here to run it now.
fr_FR: Cela prend un certain temps ? Cliquez ici pour le faire marcher maintenant.

en: Tanzania
fr_FR: Tanzanie

en: Tanzanian shilling
fr_FR: Shilling tanzanien

en: Target accommodation
fr_FR: Hébergement cible

en: Taxes & Fees
fr_FR: Taxes et frais

en: Taxes and fees saved.
fr_FR: Taxes et frais enregistré

en: Template Mode
fr_FR: Mode modèle

en: Term ID
fr_FR: Terme ID

en: Terms
fr_FR: Termes

en: Terms & Conditions
fr_FR: Conditions générales

en: Test Mode
fr_FR: Mode d'essai

en: Test Payment
fr_FR: Paiement d'essai

en: Text instead of reservation form while booking is disabled
fr_FR: Texte au lieu du formulaire de réservation lors de la réservation est désactivé

en: Text on Checkout
fr_FR: Texte au moment de la commande

en: Thai baht
fr_FR: Baht thaïlandais

en: Thailand
fr_FR: Thaïlande

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed.
fr_FR: Merci pour votre règlement. Votre transaction a bien été effectuée.

en: Thank you!
fr_FR: Merci !

en: The <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
fr_FR: Le stripe est activé, but the mais l'option<a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> est désactivée. Activez SSL et assurez-vous que votre serveur dispose d'un certificat SSL valide. Sinon, %1$s ne fonctionnera qu'en mode Test.

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.
fr_FR: La clé de licence est requise pour obtenir des mises à jour et une prise en charge automatiques des plugins. Vous pouvez gérer votre clé de licence dans votre compte personnel. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>En savoir plus</a>.

en: The booking is not set.
fr_FR: La réservation n'est pas définie.

en: The booking not found.
fr_FR: La réservation n'a pas été trouvée.

en: The file does not exist.
fr_FR: Le fichier n'existe pas.

en: The method of payment
fr_FR: Méthode de paiement

en: The number of adults presetted in the search form.
fr_FR: Le nombre d'adultes prédéfini dans le formulaire de recherche.

en: The number of children presetted in the search form.
fr_FR: Le nombre d'enfants prédéfini dans le formulaire de recherche.

en: The outdated booking #%d has been removed.
fr_FR: La réservation désuète #%d a été supprimée.

en: The payment method is not selected.
fr_FR: La méthode de paiement n'est pas sélectionnée.

en: The total number of guests is not valid.
fr_FR: Le nombre total de personnes est invalide.

en: The total price of payment
fr_FR: Prix total de paiement

en: The unique ID of payment
fr_FR: Identifiant unique de paiement

en: Theme Mode
fr_FR: Mode thème

en: There are no accommodations selected for reservation.
fr_FR: Il n'y a pas de logement sélectionné pour la réservation.

en: There are no blocking accommodation rules.
fr_FR: Il n'y a pas de règles de blocage de l'hébergement.

en: There are no booking buffer rules.
fr_FR: Il n’y a pas de règle de réservation tampon.

en: There are no maximum advance reservation rules.
fr_FR: Il n'y a pas de règle de réservation à l'avance maximum.

en: There are no maximum stay rules.
fr_FR: Il n'y a pas de d'obligation de séjour maximum.

en: There are no minimum advance reservation rules.
fr_FR: Il n'y a pas de règle de réservation à l'avance.

en: There are no minimum stay rules.
fr_FR: Il n'y a pas d'obligation de séjour minimum.

en: There are no rates for requested dates.
fr_FR: Il n'y a pas de tarifs pour les dates demandées.

en: These are accommodation amenities, generally free ones. E.g. air-conditioning, wifi.
fr_FR: Ils y sont les équipements d'accueil et de séjour, généralement gratuits. Par exemple l'air conditionné, wifi.

en: These are not physical accommodations, but their types. E.g. standard double room. To specify the real number of existing accommodations, you'll need to use Generate Accommodations menu.
fr_FR: Ce ne sont pas des logements physiques, mais leurs types. Par exemple. Chambre double standard. Pour spécifier le nombre réel de logements existants, vous devrez utiliser le menu Générer des logements.

en: These are real accommodations like rooms, apartments, houses, villas, beds (for hostels) etc.
fr_FR: Ce sont les hébergements réels tels que les chambres, les appartements, les maisons, les villas, les lits (pour les auberges de jeunesse) et d'autres.

en: This attribute refers to non-unique taxonomy - %1$s - which was already registered with attribute %2$s.
fr_FR: Cet attribut fait référence à une taxonomie non unique - %1$s - qui était déjà enregistrée avec l'attribut %2$s.

en: This calendar has already been imported for another accommodation.
fr_FR: Ce calendrier a déjà été importé pour un autre logement.

en: This coupon has expired.
fr_FR: Ce coupon a expiré.

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Admin confirmation.
fr_FR: Cet e-mail est envoyé lorsque "Confirmation du mode de réservation" est défini sur Confirmation de l'administrateur.

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Customer confirmation via email.
fr_FR: Cet e-mail est envoyé lorsque "Mode de confirmation de réservation" est réglé sur "Confirmation du client par e-mail".

en: This is earlier than allowed by our advance reservation rules.
fr_FR: C'est plus tôt que ne le permettent nos règles de réservation à l'avance.

en: This is later than allowed by our advance reservation rules.
fr_FR: C'est plus tard que ne le permettent nos règles de réservation à l'avance.

en: This is where you can add new accommodations to your hotel.
fr_FR: C'est là que vous pouvez ajouter de nouveaux types de logement à votre hôtel.

en: This is where you can add new rates.
fr_FR: C'est ici que vous pouvez ajouter de nouveaux tarifs.

en: This is where you can add new seasons.
fr_FR: C'est là que vous pouvez ajouter de nouvelles saisons.

en: This plugin will display all system messages, labels, buttons in the language set in <em>General > Settings > Site Language</em>. If the plugin is not available in your language, you may <a href="%s">contribute your translation</a>.
fr_FR: Ce plugin affichera tous les messages du système, les étiquettes, les boutons de la langue dans <em>General > Settings > Site Language</em>. Si le plugin n'est pas disponible dans votre langue, vous pouvez <a href="%s">contribuer votre traduction</a>.

en: This text will appear on the checkout page.
fr_FR: Ce texte apparaîtra sur la page de paiement.

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Till
fr_FR: Jusqu'à

en: Time
fr_FR: durée

en: Timor-Leste
fr_FR: Timor-Oriental

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: To Pay
fr_FR: Solde à payer

en: To generate the passcode, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication
fr_FR: Pour générer le code d'accès, accédez à Administration> Paramètres de compte> Paramètres de commande dans la barre latérale, puis faites défiler jusqu'à Passerelle de paiement> Sécurité / Authentification

en: To setup the callback process for 2Checkout to automatically mark payments completed, you will need to
fr_FR: Pour configurer le processus de rappel pour 2Checkout pour marquer automatiquement les paiements effectués, vous devrez

en: Tokelau
fr_FR: Tokélaou

en: Tokenisation failed: %s
fr_FR: Défaillance de la tentative : %s

en: Tongan pa&#x2bb;anga
fr_FR: Pa'anga de Tonga

en: Total Accommodations:
fr_FR: Nombre de chambres total :

en: Total Booking Price
fr_FR: Prix de réservation total

en: Total Paid
fr_FR: Payé au total

en: Total Price:
fr_FR: Prix total :

en: Total bookings: %s
fr_FR: Total des réservations : %s

en: Total:
fr_FR: Total :

en: Transaction Failed
fr_FR: Échec de la transaction

en: Transaction ID
fr_FR: ID de transaction

en: Translate texts with any translation program like Poedit, Loco, Pootle etc.
fr_FR: Traduisez des textes avec n'importe quel programme de traduction comme Poedit, Loco, Pootle etc.

en: Transnistrian ruble
fr_FR: Rouble de Transnistrie

en: Trinidad and Tobago
fr_FR: Trinité et Tobago

en: Trinidad and Tobago dollar
fr_FR: Dollar de Trinidad and Tobago

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Tunisia
fr_FR: Tunisie

en: Tunisian dinar
fr_FR: Dinar tunisien

en: Turkey
fr_FR: Turquie

en: Turkish lira
fr_FR: Lira turque

en: Turkmenistan
fr_FR: Turkménistan

en: Turkmenistan manat
fr_FR: Manat turkmène

en: Turks and Caicos Islands
fr_FR: Îles Turques et Caïques

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.
fr_FR: Transformez des clients occasionnels en clients fidèles en envoyant des campagnes marketing automatiques avec <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the Hotel Booking & Mailchimp Integration.
fr_FR: Transformez des clients occasionnels en clients fidèles en envoyant des campagnes marketing automatiques avec Hotel Booking & Mailchimp Integration.

en: Twice Daily
fr_FR: Deux fois par jour

en: Uganda
fr_FR: Ouganda

en: Ugandan shilling
fr_FR: Shilling ougandais

en: Ukrainian hryvnia
fr_FR: Hryvnia ukrainienne

en: Unable to create booking. Please try again.
fr_FR: Impossible de créer une réservation. Veuillez réessayer.

en: Unable to update booking. Please try again.
fr_FR: Impossible de mettre à jour la réservation. Veuillez réessayer.

en: Unfortunately, your transaction cannot be completed at this time. Please try again or contact us.
fr_FR: Malheureusement, votre transaction ne peut être complétée pour le moment. Veuillez réessayer ou nous contacter.

en: United Arab Emirates
fr_FR: Emirats Arabes Unis

en: United Arab Emirates dirham
fr_FR: Dirham des Émirats arabes unis

en: United Kingdom (UK)
fr_FR: Royaume-Uni

en: United States (US)
fr_FR: États-Unis

en: United States (US) Minor Outlying Islands
fr_FR: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: United States (US) Virgin Islands
fr_FR: États-Unis Îles Vierges

en: United States (US) dollar
fr_FR: Dollar des États-Unis (US)

en: Unselect all
fr_FR: tout désélectionner

en: Unsigned number
fr_FR: Nombre non signé

en: Until
fr_FR: Jusqu'à

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update %s
fr_FR: Mise à jour %s

en: Update Accommodation Category
fr_FR: Mise à jour de la catégorie d'hébergement

en: Update Accommodation Tag
fr_FR: Mettre à jour l'étiquette d'hébergement

en: Update Amenity
fr_FR: Mettre à jour l'équipement

en: Update Booking
fr_FR: Mise à jour de la réservation

en: Update Pages
fr_FR: Mise à jour des pages

en: Update Payment
fr_FR: Mettre à jour le paiement

en: Update Rate
fr_FR: Mettre à jour le taux

en: Uploaded to this accommodation
fr_FR: Ajouté à ce logement

en: Uploaded to this accommodation type
fr_FR: Téléchargé à ce type de logement

en: Uploaded to this booking
fr_FR: Téléchargé à cette réservation

en: Uploaded to this payment
fr_FR: Envoyé à ce paiement

en: Uploaded to this rate
fr_FR: Téléchargé à ce taux

en: Uploaded to this season
fr_FR: Téléchargé à cette saison

en: Uploaded to this service
fr_FR: Téléchargé à ce service

en: Uploads directory is not writable.
fr_FR: Le répertoire des téléchargements n'est pas accessible en écriture.

en: Uruguayan peso
fr_FR: Peso uruguayen

en: Usage Count
fr_FR: Nombre d'utilisations

en: Usage Limit
fr_FR: Limite d'utilisation

en: Use Source Accommodation to assign pre-filled booking information available in the original booking, e.g., full guest name, selected rate, services, etc.
fr_FR: Utiliser l'Hébergement Source pour attribuer les informations de réservation pré-remplies disponibles dans la réservation d'origine, par exemple le nom complet du client, le tarif sélectionné, les services, etc.

en: Use only on page that you set as Checkout Page in <a href="%s">Settings</a>
fr_FR: Utilisez uniquement la page que vous avez définie comme page de paiement dans <a href="%s"> Paramètres </a>

en: Use only on page that you set as Search Results Page in <a href="%s">Settings</a>
fr_FR: Utilisez uniquement la page que vous avez définie comme page de résultats de recherche dans <a href="%s">Paramètres</a>

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s and a valid expiration date to test a payment.
fr_FR: Utilisez le numéro de carte %1$s avec CVV %2$s et une date d'expiration valide pour tester le paiement.

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.
fr_FR: Utilisez le numéro de carte %1$s avec le CVC %2$s, une date d'expiration valide et un code postal aléatoire à 5 chiffres pour tester un paiement.

en: Use this shortcode on Booking Confirmed and Reservation Received pages
fr_FR: Utilisez ce code court sur les pages de Réservation Confirmée et Réservation Reçue

en: Used for %cancellation_details% tag.
fr_FR: Utilisé pour la balise %cancellation_details%.

en: Used for %reserved_rooms_details% tag.
fr_FR: Utilisé pour la balise %reserved_rooms_details%.

en: User Approval Time setted in Hotel Booking Settings
fr_FR: Temps d'approbation des utilisateurs réglé dans les paramètres de réservation d'hôtel

en: User Cancellation Link
fr_FR: Lien d'annulation de l'utilisateur

en: User Pays
fr_FR: Pays de l'utilisateur

en: User can cancel booking via link provided inside email.
fr_FR: L'utilisateur peut annuler la réservation via le lien fourni dans le courrier électronique.

en: Uzbekistan
fr_FR: Ouzbékistan

en: Uzbekistani som
fr_FR: Som ouzbek

en: Valid (Lifetime)
fr_FR: Valide (durée de vie)

en: Valid until
fr_FR: Valable jusque

en: Values:
fr_FR: Valeurs:

en: Values: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
fr_FR: Mettre: -1 pour tout afficher, par défaut : "Les pages des blogs s'affichent tout au plus.".

en: Vanuatu vatu
fr_FR: Vatu

en: Venezuelan bol&iacute;var
fr_FR: Bolivar vénézuélien

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
fr_FR: Dong vietnamien

en: View
fr_FR: Voir

en: View Accommodation
fr_FR: Voir logement

en: View Accommodation Type
fr_FR: Voir le type de logement

en: View Attribute
fr_FR: Afficher l'attribut

en: View Booking
fr_FR: Voir réservation

en: View Button
fr_FR: bouton de visualisation

en: View Coupon
fr_FR: Voir le coupon

en: View Details
fr_FR: Voir les détails

en: View Payment
fr_FR: Voir paiement

en: View Rate
fr_FR: Voir note

en: View Season
fr_FR: Voir une saison

en: View Service
fr_FR: Voir un service

en: View:
fr_FR: Vue :

en: Visible in Details
fr_FR: Visible dans Détails

en: Waiting
fr_FR: En attente

en: Wallis and Futuna
fr_FR: Wallis et Futuna

en: Warning
fr_FR: avertissement

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received and confirmed.
fr_FR: Nous avons le plaisir de vous informer que votre demande de réservation a été reçue et confirmée.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received.
fr_FR: Nous vous informons que votre demande de réservation a bien été réceptionnée.

en: We received your booking request. Once it is confirmed we will notify you via email.
fr_FR: Nous avons reçu votre demande de réservation. Une fois confirmée, nous vous en informerons par courriel.

en: We will need to check %d previous booking after importing and remove it if the booking is outdated. | We will need to check %d previous bookings after importing and remove the outdated ones.
fr_FR[0]: Nous devrons vérifier %d la réservation précédente après l'importation et l'enlever si la réservation est périmée.
fr_FR[1]: Nous devrons vérifier %d les réservations précédentes après l'importation et les enlever si la réservation est périmée.

en: We will notify you by email once it is confirmed by our staff.
fr_FR: Nous vous en informerons par e-mail une fois qu'elle sera confirmée par notre personnel.

en: Webhooks Destination URL: %s
fr_FR: URL de destination Webhooks : %s

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Week
fr_FR: Semaine

en: West African CFA franc
fr_FR: Franc CFA ouest-africain

en: Western Sahara
fr_FR: Sahara occidental

en: Whether to display "View Details" button with the link to accommodation type.
fr_FR: Pour afficher le bouton "Afficher les détails" avec le lien vers le type d'hébergement.

en: Whether to display Book button.
fr_FR: Afficher le bouton Réserver.

en: Whether to display details of the accommodation type.
fr_FR: Si vous souhaitez afficher les détails du type d'hébergement.

en: Whether to display excerpt (short description) of the accommodation type.
fr_FR: Si vous souhaitez afficher un extrait (description brève) du type d'hébergement.

en: Whether to display featured image of the accommodation type.
fr_FR: Si vous souhaitez afficher l'image du type d'hébergement.

en: Whether to display gallery of the accommodation type.
fr_FR: Si vous souhaitez afficher la galerie du type d'hébergement.

en: Whether to display price of the accommodation type.
fr_FR: Indiquer le prix du type d'hébergement.

en: Whether to display title of the accommodation type.
fr_FR: Si vous souhaitez indiquer le titre du type d'hébergement.

en: Will be displayed on the checkout page.
fr_FR: Sera affiché sur la page de commande.

en: Year
fr_FR: Année

en: Yemen
fr_FR: Yémen

en: Yemeni rial
fr_FR: rial yéménite

en: You are using two instances of Hotel Booking plugin at the same time, please <a href="%s">deactivate one of them</a>.
fr_FR: Vous utilisez deux instances du plugin Hotel Booking en même temps, veuillez <a href="%s">désactiver l'une d'elles</a>.

en: You can use multiple comma-separated emails
fr_FR: Vous pouvez utiliser plusieurs courriels séparés par des virgules

en: You cannot edit the imported booking. Please update the source booking and resync your calendars.
fr_FR: Vous ne pouvez pas modifier la réservation importée. Veuillez mettre à jour la réservation source et resynchroniser vos calendriers.

en: You cannot manage terms of trashed attributes.
fr_FR: Vous ne pouvez pas gérer les termes des attributs mis au rebut.

en: You may also email the <a href="%s" target="_blank">balance payment request</a> link to your guests.
fr_FR: Vous pouvez également envoyer le lien <a href="%s" target="_blank">demande de paiement du solde </a> à vos invités.

en: You may customize plugin translation by editing the needed texts or adding your translation following these steps:
fr_FR: Vous pouvez personnaliser la traduction du plugin en éditant les textes nécessaires ou en ajoutant votre traduction en suivant les étapes suivantes:

en: You will be redirected to a secure page to complete the payment.
fr_FR: Vous allez être redirigé vers une page sécurisée pour terminer le paiement.

en: Your Information
fr_FR: Vos informations

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
fr_FR: Votre clé de licence ne correspond pas au plugin installé. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>Comment résoudre ce problème.</a>

en: Your License Key is not active. Please, <a href='%s'>activate your License Key</a> to get plugin updates
fr_FR: Votre clé de licence est inactive. Veuillez <a href='%s'> activer votre clé de licence </a> pour obtenir des mises à jour de plugin

en: Your Merchant ID can be found in the top-right corner of the screen after logging in to the Beanstream Back Office
fr_FR: Votre ID de marchand se trouve dans le coin supérieur droit de l'écran après l'ouverture de session dans le Beanstream Back Office

en: Your booking is approved
fr_FR: Votre réservation est approuvée

en: Your booking is cancelled
fr_FR: Votre réservation est annulée

en: Your booking is confirmed. Thank You!
fr_FR: Votre réservation est confirmée. Merci !

en: Your booking is placed
fr_FR: Votre réservation est effectuée

en: Your booking request is expired. Please start a new booking request.
fr_FR: Votre demande de réservation a expiré. Veuillez déposer une nouvelle demande de réservation.

en: Your database is being updated in the background.
fr_FR: Votre base de données est mise à jour en arrière-plan.

en: Your reservation is canceled.
fr_FR: Votre réservation est annulée.

en: Zambia
fr_FR: Zambie

en: Zambian kwacha
fr_FR: kwacha zambien

[ctx: Zero price]
en: Free
fr_FR: Gratuit

en: custom field name
fr_FR: nom de champ personnalisé

en: date in format %s
fr_FR: date au format %s

en: days
fr_FR: jours

en: empty string
fr_FR: chaîne vide

en: for
fr_FR: pour

en: from %s
fr_FR: de %s

[ctx: from 10:00 am]
en: from
fr_FR: à partir de

en: integer number
fr_FR: nombre entier

en: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
fr_FR: valeurs, -1 pour tout afficher, par défaut : "Les pages du blog montrent au maximum".

en: nights
fr_FR: nuits

en: none
fr_FR: aucun

en: of %d accommodation available. | of %d accommodations available.
fr_FR[0]: de %d logement disponible.
fr_FR[1]: de %d logements disponibles.

en: time(s)
fr_FR: fois

[ctx: until 10:00 am]
en: until
fr_FR: jusqu'à

en: whitespace separated css classes
fr_FR: classes de css séparées par des espaces vides

en: x %d adult | x %d adults
fr_FR[0]: x %d adulte
fr_FR[1]: x %d adultes

en: x %d guest | x %d guests
fr_FR[0]: x %d invité(e)
fr_FR[1]: x %d invité(e)s

en: x %d time | x %d times
fr_FR[0]: x %d fois
fr_FR[1]: x %d fois

en: — Add new —
fr_FR: — Ajouter nouveau —

en: — Any —
fr_FR: — N'importe quel —

en: — Select —
fr_FR: — Sélectionner —
