hotel-booking-plugin - en to cs_CZ translation catalogue (1670 entries)

note: Description of the plugin
en: Manage your hotel booking services. Perfect for hotels, villas, guest houses, hostels, and apartments of all sizes.
cs_CZ: Spravujte rezervace ubytování v rezervačním systému.

[ctx: Post Status]
en: New
cs_CZ: Nový

[ctx: Post Status]
en: Auto Draft
cs_CZ: Automatická předloha

[ctx: Zero price]
en: Free
cs_CZ: Bezplatná

[ctx: Ex: $99 for 2 nights]
en: per night | for %d nights
cs_CZ[0]: za noc
cs_CZ[1]: za %d noci
cs_CZ[2]: za %d nocí

note: translators: %s: URL to plugins.php page
en: You are using two instances of Hotel Booking plugin at the same time, please <a href="%s">deactivate one of them</a>.
cs_CZ: Používáte současně dvě instance modulu Hotel Booking, <a href="%s"> deaktivujte jednu z nich </a>.

en: <a href="%s">Upgrade to Premium</a> to enable this feature.
cs_CZ: <a href="%s">Upgradujte na Premium</a> pro povolení této funkce.

en: Nonce verification failed.
cs_CZ: Nonce ověření se nezdařilo.

en: The file does not exist.
cs_CZ: Soubor neexistuje.

en: Source ID is missing.
cs_CZ: ID zdroje chybí.

en: Error
cs_CZ: Chyba

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Terms
cs_CZ: Termíny

en: Created on:
cs_CZ: Vytvořeno dne:

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Please add attribute in default language to configure terms.
cs_CZ: Chcete-li nastavit termíny, přidejte prosím atribut ve výchozím jazyce.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Configure terms
cs_CZ: Nastavení termínů

en: Reserved Accommodations
cs_CZ: Rezervované ubytování

en: Update Booking
cs_CZ: Aktualizovat rezervaci

en: Logs
cs_CZ: Logování

en: Delete Permanently
cs_CZ: Odstranit trvale

en: Move to Trash
cs_CZ: Přesunout do koše

en: Create Booking
cs_CZ: Vytvořit rezervaci

en: Send a copy of the Approved Booking email to the customer`s email address.
cs_CZ: Zašlete kopii e-mailu schválené rezervace na e-mailovou adresu zákazníka.

en: Edit Accommodations
cs_CZ: Upravit Ubytování

en: Date:
cs_CZ: Datum:

en: Author:
cs_CZ: Autor:

en: Auto
cs_CZ: Automaticky

en: Message:
cs_CZ: Vzkaz:

en: Confirmation email has been sent to customer.
cs_CZ: Potvrzovací email byl odeslán zákazníkovi.

en: Coupon code
cs_CZ: Kód kupónu

en: Update Payment
cs_CZ: Aktualizovat platbu

en: Modified on:
cs_CZ: Upraveno dne:

en: Create Payment
cs_CZ: Vytvořit Platbu

en: Season Prices
cs_CZ: Ceny za sezónu

en: <code>Please select Accommodation Type and click Create Rate button to continue.</code>
cs_CZ: <code> Vyberte typ ubytování a pokračujte kliknutím na tlačítko Vytvořit cenu. </code>

en: Update Rate
cs_CZ: Aktualizovat platbu

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Disabled
cs_CZ: Deaktivována

en: Create Rate
cs_CZ: Vytvořit platbu

en: Duplicate Rate
cs_CZ: Kopírovat platbu

en: Generate Accommodations
cs_CZ: Třídit ubytování

en: Attributes
cs_CZ: Atributy

en: Accommodation Reviews
cs_CZ: Recenze ubytování

en: Allow guests to <a href="%s" target="_blank">submit star ratings and reviews</a> evaluating your accommodations.
cs_CZ: Umožněte hostům <a href="%s" target="_blank">odesílat hodnocení hvězdami a recenze</a> s hodnocením ubytování.

en: Number of Accommodations:
cs_CZ: Počet ubytování:

en: Count of real accommodations of this type in your hotel.
cs_CZ: Aktuální počet ubytování tohoto typu ve Vašem hotelu.

en: Total Accommodations:
cs_CZ: Celkový počet ubytování:

en: Show Accommodations
cs_CZ: Zobrazit ubytování

en: Active Accommodations:
cs_CZ: Aktivní ubytování:

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Delete
cs_CZ: Smázat

en: Per adult:
cs_CZ: Za dospělého:

en: Per child:
cs_CZ: Za dítě:

en: Per adult:
cs_CZ: Za dospělého:

en: Per child:
cs_CZ: Za dítě:

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: — Select —
cs_CZ: — Vybrat —

en: Install & Activate
cs_CZ: Instalovat a aktivovat

en: Add image
cs_CZ: Přidat obrázek

en: Add gallery
cs_CZ: Přidat galerii

en: Remove image
cs_CZ: Odebrat obrázek

en: Remove gallery
cs_CZ: Smázat galerii

en: Select all
cs_CZ: Vybrat vše

en: Unselect all
cs_CZ: Zrušit výběr

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Done
cs_CZ: Hotovo

en: All
cs_CZ: Všechny

en: None
cs_CZ: žádný

en: Recalculate Total Price
cs_CZ: Přepočítat celkovou cenu

en: Nights
cs_CZ: Noci

en: Remove
cs_CZ: Smazat

en: Add length of stay
cs_CZ: Přidat délku pobytu

en: Adults
cs_CZ: Dospělí

en: Children
cs_CZ: Děti

en: Price per night
cs_CZ: Cena za noc

en: Enable variable pricing
cs_CZ: Povolit variabilní tvorbu cen

en: Add Variation
cs_CZ: Přidat variaci

en: Remove variation
cs_CZ: Odstranit variaci

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.
cs_CZ: Licenční klíč je vyžadován pro získání automatické aktualizace pluginu a podpory.
    Klíče můžete spravovat přes Váš osobní účet. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Více informací</a>.

en: License Key
cs_CZ: Licenční klíč

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Valid until
cs_CZ: Platná do

en: Valid (Lifetime)
cs_CZ: Validní (doživotní)

en: Expired
cs_CZ: Vypršel

en: Invalid
cs_CZ: Neplatný

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
cs_CZ: Licenční klíč neodpovídá klíči pro nainstalovaný plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'> Jak to opravit.</a>

en: Product ID is not valid
cs_CZ: ID produktu není platné

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Activate License
cs_CZ: Aktivovat licenci

en: Deactivate License
cs_CZ: Deaktivovat licenci

en: Renew License
cs_CZ: Obnovit licenci

en: Attributes let you define extra accommodation data, such as location or type. You can use these attributes in the search availability form as advanced search filters.
cs_CZ: Atributy umožňují definovat další údaje o ubytování, například polohu nebo typ. Tyto atributy můžete použít ve formuláři dostupnosti vyhledávání jako filtry pro pokročilé vyhledávání.

en: This attribute refers to non-unique taxonomy - %1$s - which was already registered with attribute %2$s.
cs_CZ: Tento atribut odkazuje na nejedinečnou taxonomii - %1$s - která již byla zaregistrována u atributu %2$s.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: You cannot manage terms of trashed attributes.
cs_CZ: Nemůžete spravovat výrazy vyhozených atributů.

en: New Booking
cs_CZ: Nová rezervace

en: Check-in / Check-out
cs_CZ: Příjezd / Odjezd

en: Guests
cs_CZ: Hosté

en: Customer Info
cs_CZ: Informace o zákazníku

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Accommodation
cs_CZ: Ubytování

en: Booking #%s
cs_CZ: Rezervace #%s

en: Expire %s
cs_CZ: Vyprší %s

en: Adults:
cs_CZ: Dospělí:

en: Children:
cs_CZ: Děti:

en: %s night | %s nights
cs_CZ[0]: %s noc
cs_CZ[1]: %s noci
cs_CZ[2]: %s nocí

en: Summary: %s.
cs_CZ: Celkem: %s.

en: Paid: %s
cs_CZ: Zaplaceno: %s

en: Set to %s
cs_CZ: Nastavit na %s

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
cs_CZ[0]: Status rezervace se změnil.
cs_CZ[1]: %s statusy rezervace se změnily.
cs_CZ[2]: %s statusů rezervace se změnily.

en: All accommodation types
cs_CZ: Všechny typy ubytování

note: translators: The number of imported bookings: "Imported <span>(11)</span>"
en: Imported %s
cs_CZ: Importováno %s

en: Customer
cs_CZ: Zákazník

en: Amount
cs_CZ: Počet

en: Booking
cs_CZ: Rezervace

en: Gateway
cs_CZ: Brána

en: Transaction ID
cs_CZ: ID transakce

en: Created/Modified Date
cs_CZ: Datum vytvoření/upravení

en: Payment #%s
cs_CZ: Platba #%s

en: Created on:
cs_CZ: Vytvořeno dne:

en: Modified on:
cs_CZ: Upraveno dne:

en: Rates are used to offer different prices of the same accommodation type depending on extra conditions. E.g. Double room with breakfast included; double room with no breakfast. Guests will choose the preferable rate when submitting a booking request.
cs_CZ: Sazby slouží pro nabízení různých cen za stejný typ ubytování v závislosti na zvláštní podmínky. Např.: Dvoulůžkový pokoj včetně snídaní; dvoulůžkový pokoj bez snídaně. Host si zvolí nejvhodnější variantu, když bude podávat žádost o rezervaci.

en: Accommodation Type
cs_CZ: Typ ubytování

en: Season &#8212; Price
cs_CZ: Sezóna &#8212; Cena

en: Duplicate
cs_CZ: Zdvojnásobit

en: Rate was duplicated.
cs_CZ: Částka byla zdvojnásobena.

en: These are real accommodations like rooms, apartments, houses, villas, beds (for hostels) etc.
cs_CZ: V naší nabídce naleznete pouze skutečná ubytování, jako jsou např. apartmány, pokoje, vily, hotely atd.

en: All Accommodation Types
cs_CZ: Všechny typy ubytování

en: These are not physical accommodations, but their types. E.g. standard double room. To specify the real number of existing accommodations, you'll need to use Generate Accommodations menu.
cs_CZ: Nejedná se o ubytování, ale o typy ubytování. Např.: standardní dvoulůžkový pokoj. Pokud chcete upřesnit skutečný počet stávajících ubytování, musíte použít menu Generovat typu ubytování.

en: Capacity
cs_CZ: Kapacita

en: Bed Type
cs_CZ: Typ postele

en: Accommodations
cs_CZ: Ubytování

en: Total:
cs_CZ: Celkem

en: Adults:
cs_CZ: Dospělí:

en: Children:
cs_CZ: Děti:

en: Size:
cs_CZ: Velikost:

en: Active:
cs_CZ: Aktivní:

en: Seasons are real periods of time, dates or days that come with different prices for accommodations. E.g. Winter 2018 ($120 per night), Christmas ($150 per night).
cs_CZ: Sezóny jsou období, které slouží ke stanovení cen za ubytovací služby. Např.: Zima 2018 ($ 120 za noc), Vánoce ($ 150 za noc).

en: Start
cs_CZ: Začátek

en: End
cs_CZ: Konec

en: Days
cs_CZ: Dnů

en: Services are extra offers that you can sell or give for free. E.g. Thai massage, transfer, babysitting. Guests can pre-order them when placing a booking.
cs_CZ: Služby jsou dodatečné služby, které můžete prodávat nebo poskytovat zdarma. Např.: Thajská masáž, transfer, hlídání dětí.  Hosté si mohou objednat tyto služby při rezervaci.

en: Periodicity
cs_CZ: Periodicita

en: Charge
cs_CZ: Sazba

en: Per Day
cs_CZ: Denně

en: Guest Choice
cs_CZ: Výběr hosta

en: Once
cs_CZ:  Jednou

en: Per Guest
cs_CZ: Za hosta

en: Per Accommodation
cs_CZ: Za pobyt

en: These are accommodation amenities, generally free ones. E.g. air-conditioning, wifi.
cs_CZ: Toto je vybavení, které je součástí ubytování a zahrnuto v ceně pobytu. Např.: klimatizace, wifi.

en: Booking rules saved.
cs_CZ: Rezervační pravidla byla uložena.

en: Booking Rules
cs_CZ: Pravidla pro rezervaci

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Check-in days
cs_CZ: Dny pro příjezd

en: Guests can check in any day.
cs_CZ: Hosté mohou přijet jakýkoliv den.

en: Add rule
cs_CZ: Přidat pravidlo

en: Seasons
cs_CZ: Sezóny

en: Check-out days
cs_CZ: Dny pro odjezd

en: Guests can check out any day.
cs_CZ: Hosté mohou odjet jakýkoliv den.

en: Minimum stay
cs_CZ: Minimální délka pobytu

en: There are no minimum stay rules.
cs_CZ: Neexistují žádná pravidla pro minimální pobyt.

en: nights
cs_CZ: noci

en: Maximum stay
cs_CZ: Maximální délka pobytu

en: There are no maximum stay rules.
cs_CZ: Neexistují žádná pravidla pro maximální pobyt.

en: Block accommodation
cs_CZ: Blok ubytování

en: There are no blocking accommodation rules.
cs_CZ: Neexistují žádná pravidla pro blokování ubytování.

en: From
cs_CZ: Do

en: Till
cs_CZ: až do

en: Restriction
cs_CZ: Omezení

en: Not check-in
cs_CZ: Neproběhl příjezd

en: Not check-out
cs_CZ: Neproběhl odjezd

en: Not stay-in
cs_CZ: Nezůstal

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: There are no minimum advance reservation rules.
cs_CZ: Neexistují žádná pravidla minimální předběžné rezervace.

en: There are no maximum advance reservation rules.
cs_CZ: Neexistují žádná pravidla maximální předběžné rezervace.

en: Booking Calendar
cs_CZ: Kalendář rezervace

en: Calendar
cs_CZ: Kalendář

en: Add New Booking
cs_CZ: Přidat novou rezervaci

en: Clear Search Results
cs_CZ: Vymazat výsledky vyhledávání

en: Unable to create booking. Please try again.
cs_CZ: Nelze vytvořit rezervaci. Zkuste to znovu.

en: Booking is blocked due to maintenance reason. Please try again later.
cs_CZ: Rezervace je blokovaná z důvodu údržby. Zkuste to prosím později.

en: There are no accommodations selected for reservation.
cs_CZ: Není vybráno žádné ubytování, které chcete rezervovat.

en: Selected accommodations are not valid.
cs_CZ: Vybraná ubytování nejsou platná.

en: Accommodation Type is not valid.
cs_CZ: Typ ubytování je neplatný.

en: Rate is not valid.
cs_CZ: Částka je neplatná.

en: Adults number is not valid.
cs_CZ: Počet dospelých není validní.

en: Children number is not valid.
cs_CZ: Počet dětí není spravný.

en: The total number of guests is not valid.
cs_CZ: Celkový počet hostů není platný.

en: Selected dates do not meet booking rules for type %s
cs_CZ: Vybraná data nesplňují rezervační pravidla pro typ %s

en: Accommodations are not available.
cs_CZ: Ubytování není dostupné

en: There are no rates for requested dates.
cs_CZ: K dispozici nejsou žádné ceny za požadovaný termín.

en: Search Results
cs_CZ: Výsledky vyhledávání

en: — Any —
cs_CZ: — Jakýkoliv —

en: Search parameters are not set.
cs_CZ: Parametry vyhledávání nejsou nastaveny.

en: Check-in date is not valid.
cs_CZ: Datum příjezdu je neplatné.

en: Check-in date cannot be earlier than today.
cs_CZ: Datum příjezdu nemůže být starší než dnešní.

en: Check-out date is not valid.
cs_CZ: Datum odjezdu je neplatné.

en: Nothing found. Please try again with different search parameters.
cs_CZ: Nic nalezeno. Zkuste to prosím znovu s různými parametry vyhledávání.

en: The booking is not set.
cs_CZ: Rezervace není nastavena.

en: The booking not found.
cs_CZ: Rezervace nenalezena.

en: Edit Booking #%d
cs_CZ: Upravit rezervaci #%d

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Edit Booking
cs_CZ: Upravit rezervaci

en: You cannot edit the imported booking. Please update the source booking and resync your calendars.
cs_CZ: Není možné upravit importovanou rezervaci. Upravte zdrojovou rezervaci a synchronizujte Vaše kalendáře.

en: Request does not pass security verification. Please refresh the page and try one more time.
cs_CZ: Žádost neprošla bezpečnostní kontrolou. Obnovte prosím stránku a zkuste to ještě jednou.

en: Check-in date is not set.
cs_CZ: Datum příjezdu není nastaveno.

en: Check-out date is not set.
cs_CZ: Datum odjezdu není nastaveno.

en: Unable to update booking. Please try again.
cs_CZ: Rezervaci nebylo možné upravit, prosím, zkuste to znova.

en: Booking was edited.
cs_CZ: Rezervace byla upravena.

en: Available
cs_CZ: Dostupný

en: Replace
cs_CZ: Nahradit

en: — Add new —
cs_CZ: — Přidat nový —

en: Extensions
cs_CZ: Rozšíření

en: Extend the functionality of Hotel Booking plugin with the number of helpful addons for your custom purposes.
cs_CZ: Rozšiřte funkčnost pluginu Hotel Booking o řadu užitečných doplňků pro vaše vlastní účely.

en: Get this Extension
cs_CZ: Získat toto rozšíření

en: No extensions found.
cs_CZ: Rozšíření nenalezena.

en: Abort Process
cs_CZ: Přerušit proces

en: Aborting...
cs_CZ: Přerušení ...

en: Import Calendar
cs_CZ: Importovat kalendář

en: Accommodation: %s
cs_CZ: Ubytování: %s

en: Accommodation Type: %s
cs_CZ: Typ ubytování: %s

en: Please be patient while the calendars are imported. You will be notified via this page when the process is completed.
cs_CZ: Buďte trpěliví při importování kalendáře. Jakmile bude proces dokončen, bude vám zobrazen výsledek na této stránce.

en: Accommodation updated.
cs_CZ: Ubytování je aktualizováno.

en: This calendar has already been imported for another accommodation.
cs_CZ: Tento kalendář již byl importován do jiného ubytování.

en: Sync, Import and Export Calendars
cs_CZ: Synchronizace, import a export kalendářů

note: translators: %s - room name. Example: "Comfort Triple 1"
en: Edit External Calendars of "%s"
cs_CZ: Upravit externí kalendáře "%s"

en: Sync All External Calendars
cs_CZ: Synchronizovat všechny externí kalendáře

en: Sync your bookings across all online channels like Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar file format.
cs_CZ: Synchronizovat rezervace do všech rezervačních systémů jako je Booking.com, TripAdvisor, Airbnb atd.  pomocí iCalendaru.

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Calendar URL
cs_CZ: URL kalendáře

en: Add New Calendar
cs_CZ: Přidat nový kalendář

en: Sync Calendars
cs_CZ: Synchronizovat kalendáře

en: Delete All Logs
cs_CZ: Vymazat všechna přihlášení

en: Deleting...
cs_CZ: Mazání ...

en: %d item
cs_CZ: %d položka

en: %d items
cs_CZ: %d položek

en: Calendars Synchronization Status
cs_CZ: Status synchronizace kalendářů

en: Here you can see synchronization status of your external calendars.
cs_CZ: Tady je status synchronizace externích kalendářů.

en: Calendars Sync Status
cs_CZ: Status synchronizace kalendářů

en: Display calendars synchronization status.
cs_CZ: Zobrazit status synchronizace kalendářů.

en: Language Guide
cs_CZ: Jazykový průvodce

en: Default language
cs_CZ: Výchozí jazyk

en: This plugin will display all system messages, labels, buttons in the language set in <em>General > Settings > Site Language</em>. If the plugin is not available in your language, you may <a href="%s">contribute your translation</a>.
cs_CZ: Plugin zobrazí všechny systémové zprávy, štítky, tlačítka v jazyku nastaveném v jazykových nastaveních v <em>Obecné> Nastavení > Jazyk webu </em>. V případě, že plugin není k dispozici v vašem jazyce, můžete <a href="%s">přidat svůj překlad</a>.

en: Custom translations and edits
cs_CZ: Upravené a přizpůsobené překlady

en: You may customize plugin translation by editing the needed texts or adding your translation following these steps:
cs_CZ: Můžete přizpůsobit překlad pluginu účelu. Upravte potřebné texty nebo přidejte své překlady. Postupujte podle následujících kroků:

en: Take the source file for your translations %s or needed translated locale.
cs_CZ: Vyberte zdrojový soubor pro překlad %s nebo nějakou přeloženou verzi.

en: Translate texts with any translation program like Poedit, Loco, Pootle etc.
cs_CZ: Přeložit texty pomocí technologií jako jsou Poedit, Loco, Pootle atd.

en: Put created .mo file with your translations into the folder %s. Where {lang} is ISO-639 language code and {country} is ISO-3166 country code. Example: Brazilian Portuguese file would be called motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.
cs_CZ: Uložte vytvořený soubor s překladem .mo do složky %s. Kde je {lang} ISO-639 kód jazyku, a {country} ISO-3166 kód země. Například: soubor pro brazilskou portugalštinu se bude jmenovat motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.

en: Multilingual content
cs_CZ: Vícejazyčný obsah

en: If your site is multilingual, you may use additional plugins to translate your added content into multiple languages allowing the site visitors to switch them.
cs_CZ: Pokud je váš web vícejazyčný, můžete použít doplňkové pluginy, pomocí kterých je možné přeložit obsah webu přeložit do různých jazyků a přepínat mezi různými jazykovými mutacemi.

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Reports
cs_CZ: Reporty

en: Export
cs_CZ: Exportovat

en: All Statuses
cs_CZ: Všechny stavy

en: Booking dates between
cs_CZ: Datum rezervací mezi

en: Check-in date between
cs_CZ: Datum příjezdu mezi

en: Check-out date between
cs_CZ: Datum odjezdu mezi

en: In-house between
cs_CZ: Interně mezi

en: Date of reservation between
cs_CZ: Datum rezervace mezi

en: Export Bookings
cs_CZ: Exportovat rezervace

en: Choose start date
cs_CZ: Vyberte počáteční datum

en: Choose end date
cs_CZ: Vyberte datum

en: Select columns to export
cs_CZ: Vyberte sloupce pro export

en: Generate CSV
cs_CZ: Generovat CSV

en: Number of accommodations
cs_CZ: Počet ubytování

en: Title
cs_CZ: Název

en: Leave empty to use accommodation type title.
cs_CZ: Nechat prázdné pro použití názvu typu ubytování.

en: Generate
cs_CZ: Generovat

en: Accommodation generated. | %s accommodations generated.
cs_CZ[0]: Ubytování je generováno

en: View
cs_CZ: Prohlédnout si

en: General
cs_CZ: Všeobecné

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Search Results Page
cs_CZ: Stránka s výsledky vyhledávání

en: Select page to display search results. Use search results shortcode on this page.
cs_CZ: Vyberte stránku, na které se zobrází výsledky vyhledávání. Použít krátky kód pro výsledky vyhledávání na této stránce.

en: Checkout Page
cs_CZ: Stránka pro objednávku

en: Select page user will be redirected to complete booking.
cs_CZ: Vyberte stránku, která se zobrazí zakazníkovi, aby dokončil rezervaci.

en: Terms & Conditions
cs_CZ: Pravidla a podmínky

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
cs_CZ: Pokud definujete stránku „Podmínky“, bude zákazník požádán, zda je přijme při odhlášení.

en: Misc
cs_CZ: Různé

en: Square Units
cs_CZ: Čtvereční jednotky

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Currency Position
cs_CZ: Měnová pozice

en: Datepicker Date Format
cs_CZ: (Datepicker) Formát výběru data

en: Check-out Time
cs_CZ: čas odjezdu

en: Check-in Time
cs_CZ: čas příjezdu

en: Bed Types
cs_CZ: Typy postele

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Add Bed Type
cs_CZ: Přidat typ postele

en: Show Lowest Price for
cs_CZ: Ukázat nejnižší cenu za

en: days
cs_CZ: Dnů

en: Lowest price of accommodation for selected number of days if check-in and check-out dates are not set. Example: set 0 to display today's lowest price, set 7 to display the lowest price for the next week.
cs_CZ: Nejnižší cena ubytování za počet dnů pokud data příjezdu a odjezdu nejsou zadána. Například: zadejte 0, pokud chcete zobrazit nejnižší dnešní cenu, zadejte 7, pokud chcete zobrazit nejnižší cenu za týden.

en: Enable search form to recommend the best set of accommodations according to a number of guests.
cs_CZ: Aktivujte formulář vyhledávání, pokud chcete doporučit nejlepší nabídky ubytování podle počtu hostů.

en: Enable the use of coupons.
cs_CZ: Povolit použití kupónů.

en: Text on Checkout
cs_CZ: Text pro objednávku

en: This text will appear on the checkout page.
cs_CZ: Tento text se objeví na stránce pro objednávku.

en: Disable Booking
cs_CZ: Zakázat rezervaci

en: Hide reservation forms and buttons
cs_CZ: Skrýt rezervační formulář a tlačítka

en: Text instead of reservation form while booking is disabled
cs_CZ: Text namísto rezervačního formuláře, když rezervace je zakázána

en: Booking Confirmation
cs_CZ: Potvrzení rezervace

en: Confirmation Mode
cs_CZ: Způsob potvrzení

en: By customer via email
cs_CZ: Klientem přes email

en: By admin manually
cs_CZ: Ručně administrátorem

en: Confirmation upon payment
cs_CZ: Potvrzení o platbě

en: Booking Confirmed Page
cs_CZ: Stránka Rezervace potvrzena

en: Page user will be redirected to once the booking is confirmed via email or by admin.
cs_CZ: Jakmile bude rezervace potvrzena e-mailem nebo správcem, bude uživatel stránky přesměrován.

en: Approval Time for User
cs_CZ: čas na schválení uživatelem

en: Period of time in minutes the user is given to confirm booking via email. Unconfirmed bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
cs_CZ: Doba v minutách, během které uživatel může potvrdit rezervaci e-mailem. Nezaplacené rezervace jsou opuštěné a status se mění na Dostupné.

en: Country of residence field is required for reservation.
cs_CZ: Pole země trvalého pobytu je vyžadováno pro rezervaci.

en: Full address fields are required for reservation.
cs_CZ: Kompletní pole s adresou jsou vyžadovány pro rezervaci.

en: Customer information is required when placing admin bookings.
cs_CZ: Informace o zákazníkovi je požadována, pokud vkládá rezervaci administrátor.

en: Default Country on Checkout
cs_CZ: Výchozí země pro objednávku

en: Price Breakdown
cs_CZ: Rozpis cen

en: Price breakdown unfolded by default.
cs_CZ: Rozpis cen se ve výchozím nastavení rozvine.

en: Booking Cancellation
cs_CZ: Zrušení rezervace

en: User can cancel booking via link provided inside email.
cs_CZ: Uživatel může zrušit rezervaci přes odkaz uvedený v e-mailu.

en: Search Options
cs_CZ: Možnosti vyhledávání

en: Maximum accommodation occupancy available in the Search Form.
cs_CZ: Maximální ubytovací kapacita, která je dostupná ve vyhledávacím poli.

en: Max Adults
cs_CZ: Maximální počet dospělých

en: Max Children
cs_CZ: Maximální počet dětí

en: Age of Child
cs_CZ: Věk dítěte

en: Optional description of the "Children" field.
cs_CZ: Volitelný popis pole „Děti“.

en: Skip Search Results
cs_CZ: Přeskočit výsledky vyhledávání

en: Skip search results page and enable direct booking from accommodation pages.
cs_CZ: Přeskočit stránku s výsledky vyhledávání a povolit přímou rezervaci ze stránek ubytování.

en: Show price for selected period
cs_CZ: Zobrazit cenu pro vybrané období

en: Show price together with adults and children fields
cs_CZ: Zobrazit cenu pro děti a dospělé dohromady

en: Book button behavior on the search results page
cs_CZ: Chování tlačítka rezervace na stránce s výsledky vyhledávání

en: Redirect to the checkout page immediately after successful addition to reservation.
cs_CZ: Přesměrovat na stránku pro odbavení pobytu ihned po úspěšném přidání rezervace.

en: Enable "adults" and "children" options for my website (default).
cs_CZ: Povolit pro můj web možnosti „dospělí“ a „děti“ (výchozí).

en: Disable "children" option for my website (hide "children" field and use Guests label instead).
cs_CZ: Zakažte u mého webu možnost „děti“ (skrýt pole „děti“ a místo toho použít název Hosté).

en: Disable "adults" and "children" options for my website.
cs_CZ: Zakažte možnosti „dospělí“ a „děti“ pro můj web.

en: Guest Management
cs_CZ: Správa hostů

en: Hide "adults" and "children" fields within search availability forms.
cs_CZ: Skrýt pole „dospělí“ a „děti“ ve formulářích dostupnosti vyhledávání.

en: Display Options
cs_CZ: Zobrazit možnosti

en: Display gallery images of accommodation page in lightbox.
cs_CZ: Zobrazit galerii obrázků stránek ubytování v lightboxu.

en: Calendar Theme
cs_CZ: Vzhled kalendáře

en: Select theme for an availability calendar.
cs_CZ: Vybrat si vzhled kalendáře dostupnosti.

en: Template Mode
cs_CZ: Režim šablony

en: Developer Mode
cs_CZ: Režim pro vývojáře

en: Theme Mode
cs_CZ: Testovací režim

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme. Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
cs_CZ: Vyberte si režim motivu pro zobrazení obsahu se styly ve vašem motivu. Vyberte si režim pro vývojáře a správujte vzhed stránky pomocí šablony, opcí a filtrů. Tuto možnost nelze změnit, pokud Váš motiv je od začátku integrován s pluginem.

en: More Styles
cs_CZ: Více Stylů

en: Extend the styling options of Hotel Booking plugin with the new free addon - Hotel Booking Styles.
cs_CZ: Rozšiřte možnosti stylingu pluginu Hotel Booking o nový bezplatný doplněk - Hotel Booking Styles.

en: Calendars Synchronization
cs_CZ: Synchronizace kalendáře

en: Export admin blocks.
cs_CZ: Exportovat bloky administrátora

en: Do not export imported bookings.
cs_CZ: Neexportujte importované rezervace.

en: Calendars Synchronization Scheduler
cs_CZ: Plánovač synchronizace kalendářů

en: Enable automatic external calendars synchronization
cs_CZ: Povolit automatickou synchronizaci externích kalendářů

en: Clock
cs_CZ: Hodiny

en: Sync calendars at this time (UTC) or starting at this time every interval below.
cs_CZ: Synchronizujte kalendáře v tento čas (UTC) nebo začněte v tuto dobu každý interval níže.

en: Quarter an Hour
cs_CZ: Čtvrt hodiny

en: Half an Hour
cs_CZ: Půl hodiny

en: Once Hourly
cs_CZ: Jednou za hodinu

en: Twice Daily
cs_CZ: Dvakrát denně

en: Once Daily
cs_CZ: Jednou denně

en: Automatically delete sync logs older than
cs_CZ: Automaticky mazat synchronizované logy starší než

en: Day
cs_CZ: Den

en: Week
cs_CZ: Týden

en: Month
cs_CZ: Měsíc

en: Quarter
cs_CZ: Čtvrt

en: Half a Year
cs_CZ: Půl roku

en: Never Delete
cs_CZ: Nikdy nemazat

en: Block Editor
cs_CZ: Blokový editor

en: Enable block editor for "%s".
cs_CZ: Povolit blokový editor pro "%s".

en: Accommodation Types
cs_CZ: Typy ubytování

en: Services
cs_CZ: Služby

en: Admin Emails
cs_CZ: Emaily pro administrátora

en: Customer Emails
cs_CZ: Emaily pro zákazníky

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.
cs_CZ: Změňte jednorázové hosty na loajální zákazníky zasíláním automatických marketingových kampaní s integrací <a>Hotel Booking & Mailchimp</a>.

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the Hotel Booking & Mailchimp Integration.
cs_CZ: Změňte jednorázové hosty na loajální zákazníky zasíláním automatických marketingových kampaní s integrací Hotel Booking & Mailchimp.

en: Cancellation Details Template
cs_CZ: Šablona podrobnosti o zrušení rezervace

en: Used for %cancellation_details% tag.
cs_CZ: Používá se pro tag %cancellation_details%.

en: Email Settings
cs_CZ: Nastavení e-mailu

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with <a>Hotel Booking Notifier</a>.
cs_CZ: Odesílejte automatická e-mailová oznámení, jako jsou pokyny k vyzvednutí klíčů, pravidla domu, před a po příjezdu / odjezdu pomocí <a> Hotel Booking Notifier </a>.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with Hotel Booking Notifier.
cs_CZ: Odesílejte automatická e-mailová oznámení, jako jsou pokyny k vyzvednutí klíčů, pravidla domu před/po příjezdu/odjezdu pomocí oznámení o rezervaci hotelu.

en: Email Sender
cs_CZ: Odesilatel emailu

en: Administrator Email
cs_CZ: Email administrátora

en: From Email
cs_CZ: Z emailu

en: From Name
cs_CZ: Ze jména

en: Logo URL
cs_CZ: Adresa URL pro logo

en: Footer Text
cs_CZ: Text v patičce

en: Reserved Accommodation Details Template
cs_CZ: Šablona podrobnosti o rezervovaném pokoji

en: Used for %reserved_rooms_details% tag.
cs_CZ: Používá se pro tag %reserved_rooms_details%.

en: Styles
cs_CZ: Styly

en: Base Color
cs_CZ: Základní barva

en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Body Background Color
cs_CZ: Barva těla pozadí

en: Body Text Color
cs_CZ: Barva Těla Textu

en: Payment Gateways
cs_CZ: Platební brány

en: General Settings
cs_CZ: Obecné nastavení

en: Need more gateways? Use our Hotel Booking <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> extension.
cs_CZ: Potřebujete více platebních bran? Použijte naše rozšíření pro Hotel Booking <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a>.

en: You may also email the <a href="%s" target="_blank">balance payment request</a> link to your guests.
cs_CZ: Odkaz na <a href="%s" target="_blank">žádost o platbu zůstatku</a> můžete také poslat svým hostům.

en: User Pays
cs_CZ: Uživatel platí

en: Full Amount
cs_CZ: Celková částka

en: Deposit
cs_CZ: Záloha

en: Deposit Type
cs_CZ: Typ zálohy

en: Percent
cs_CZ: Procent

en: Deposit Amount
cs_CZ: Částka zálohy

en: Apply deposit to bookings made in at least the selected number of days prior to the check-in date. Otherwise, the full amount is charged.
cs_CZ: Uložte zálohu na rezervace provedené alespoň ve vybraném počtu dní před datem příjezdu. V opačném případě je účtována celá částka.

en: Force Secure Checkout
cs_CZ: Vyžadovat zabezpečení objednávky

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages. You must have an SSL certificate installed to use this option.
cs_CZ: Vyžadovat SSL (HTTPS) na stránkách pro obejdnávku. Abyste mohl využít tuto funkci, musíte mít nainstalovaný certifikát SSL.

en: Reservation Received Page
cs_CZ: Stránka Rezervace obdržena

en: Failed Transaction Page
cs_CZ: Stránka Transakce se nepodařila

en: Default Gateway
cs_CZ: Výchozí brána

en: Pending Payment Time
cs_CZ: Čekací doba na platbu

en: Period of time in minutes the user is given to complete payment. Unpaid bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
cs_CZ: Doba v minutách, během které uživatel může dokončit platbu. Nezaplacené rezervace jsou opuštěné a status se mění na Dostupné.

en: Install <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> to manage their settings.
cs_CZ: Nainstalujte <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> pro správu nastavení.

en: Install Hotel Booking addons to manage their settings.
cs_CZ: Nainstalujte si doplňky pro Hotel Booking abyste mohli spravovat nastavení.

en: License
cs_CZ: Licence

en: Settings saved.
cs_CZ: Nastavení uloženo.

en: <strong>Note:</strong> Payment methods will appear on the checkout page only when Confirmation Upon Payment is enabled in Accommodation > Settings > General > Confirmation Mode.
cs_CZ: <strong> Poznámka: </strong> Způsoby platby se objeví na stránce pokladny pouze v případě, že je v nabídce Ubytování> Nastavení> Obecné> Režim potvrzení aktivováno Potvrzení platby.

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Availability Search Form
cs_CZ: Vyhledávací formulář Dostupnost

en: Display search form.
cs_CZ: Zobrazit vyhledávací pole.

en: The number of adults presetted in the search form.
cs_CZ: Počet dospělých, který je nastavený ve vyhledávacím poli.

en: The number of children presetted in the search form.
cs_CZ: Počet dětí, který je nastavený ve vyhledávacím poli.

en: Check-in date presetted in the search form.
cs_CZ: Datum příjezdu, který je nastavený ve vyhledávacím poli.

en: date in format %s
cs_CZ: datum ve formátu %s

en: Check-out date presetted in the search form.
cs_CZ: Datum odjezdu, který je nastavený ve vyhledávacím poli.

en: Custom attributes for advanced search.
cs_CZ: Vlastní atributy pro pokročilé vyhledávání.

en: Comma-separated slugs of attributes.
cs_CZ: Čárkami oddělené atributy atributů.

en: Custom CSS class for shortcode wrapper
cs_CZ: CSS třída pro obálku krátkého kódu

en: whitespace separated css classes
cs_CZ: css třídy oddělené mezerami

en: Availability Calendar
cs_CZ: Dostupnost kalendáře

en: Accommodation Type ID
cs_CZ: ID typu ubytování

en: ID of Accommodation Type to check availability.
cs_CZ: ID typu ubytování pro kontrolu obsazenosti.

en: integer number
cs_CZ: celé číslo

en: How many months to show.
cs_CZ: Kolik měsíců zobrazit.

en: Set the number of columns or the number of rows and columns separated by comma. Example: "3" or "2,3"
cs_CZ: Nastavte počet sloupců nebo počet řádků a sloupců oddělených čárkou. Příklad: „3“ nebo „2,3“

en: Display availability calendar of the current accommodation type or by ID.
cs_CZ: Zobrazit kalendář dostupnosti aktuálního typu ubytování nebo podle ID.

en: Availability Search Results
cs_CZ: Dostupnost Výsledky vyhledávání

en: Display listing of accommodation types that meet the search criteria.
cs_CZ: Zobrazit seznam typu ubytování, která splňují požadovaná kritéria.

en: Whether to display title of the accommodation type.
cs_CZ: Zda se má zobrazit název typu ubytování.

en: Whether to display featured image of the accommodation type.
cs_CZ: Zda se má zobrazit doporučený obrázek typu ubytování.

en: Whether to display gallery of the accommodation type.
cs_CZ: Zda se má zobrazit galerie pro typ ubytování.

en: Whether to display excerpt (short description) of the accommodation type.
cs_CZ: Zda se má zobrazit výňatek (stručný popis) typu ubytování.

en: Whether to display details of the accommodation type.
cs_CZ: Zda se mají zobrazit podrobnosti o typu ubytování.

en: Whether to display price of the accommodation type.
cs_CZ: Zda zobrazovat cenu za typ ubytování.

en: Show View Details button
cs_CZ: Zobrazit tlačítko “Více informací”

en: Whether to display "View Details" button with the link to accommodation type.
cs_CZ: Zda zobrazovat tlačítko “Více informací” s odkazem na typ ubytování.

en: Sort by.
cs_CZ: Třídit podle.

en: %1$s. See the <a href="%2$s" target="_blank">full list</a>.
cs_CZ: %1$s. Podívejte se na <a href="%2$s" target="_blank">úplný seznam</a>.

en: Designates the ascending or descending order of sorting.
cs_CZ: Označuje vzestupné nebo sestupné pořadí třídění.

en: ASC - from lowest to highest values (1, 2, 3). DESC - from highest to lowest values (3, 2, 1).
cs_CZ: ASC - od nejnižší po nejvyšší hodnoty (1, 2, 3). DESC - od nejvyšší k nejnižší hodnotě (3, 2, 1).

en: Custom field name. Required if "orderby" is one of the "meta_value", "meta_value_num" or "meta_value_*".
cs_CZ: Název uživatelského pole. Vyžadováno, pokud je "orderby" jednou z "meta_value", "meta_value_num" nebo "meta_value_ *".

en: custom field name
cs_CZ: název uživatelského pole

en: empty string
cs_CZ: prázdné pole

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with orderby="meta_value".
cs_CZ: Určený typ vlastního pole. Lze použít ve spojení s orderby = "meta_value".

en: Sort by. Use "orderby" insted.
cs_CZ: Seřazeno podle. Místo toho použijte "orderby".

en: Show Book button
cs_CZ: Zobrazit tlačítko “zarezervovat“

en: Whether to display Book button.
cs_CZ: Zda zobrazovat tlačítko “zarezervovat”.

en: NOTE:
cs_CZ: POZNÁMKA:

en: Use only on page that you set as Search Results Page in <a href="%s">Settings</a>
cs_CZ: Použít pouze na stránce, která je nastavena jako Stránka s výsledky vyhledávání v <a href="%s">Nastveních</a>

en: Accommodation Types Listing
cs_CZ: Výpis typů ubytování

en: Count per page
cs_CZ: Počet na stránku

en: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
cs_CZ: celé číslo, -1 pro zobrazení všech, výchozí: "Blogové stránky se zobrazují nejvýš"

en: IDs of categories that will be shown.
cs_CZ: ID kategorií, které budou zobrazeny.

en: Comma-separated IDs.
cs_CZ: ID Oddělené Čárkami.

en: IDs of tags that will be shown.
cs_CZ: ID štítků, které se zobrazí.

en: IDs of accommodations that will be shown.
cs_CZ: ID ubytování, které budou zobrazeny.

en: Logical relationship between each taxonomy when there is more than one.
cs_CZ: Logický vztah mezi každou taxonomií, pokud existuje více než jeden.

en: Services Listing
cs_CZ: Výpis služeb

en: IDs
cs_CZ: Druhy ID

en: IDs of services that will be shown.
cs_CZ: ID služeb, které budou zobrazeny.

en: Show All Services
cs_CZ: Zobrazit všechny služby

en: Single Accommodation Type
cs_CZ: Jednotný typ ubytování

en: ID of accommodation type to display.
cs_CZ: ID typu ubytování, které se zobrazí.

en: Display accommodation type with title and image.
cs_CZ: Zobrazit typ ubytování s názvem a obrázkem.

en: Checkout Form
cs_CZ:  Formulář pro objednávku

en: Display checkout form.
cs_CZ: Zobrazit  formulář pro objednávku.

en: Use only on page that you set as Checkout Page in <a href="%s">Settings</a>
cs_CZ: použít pouze na stránce, která je nastavena jako Stránka výpočtu v <a href="%s">Nastveních</a>

en: Booking Form
cs_CZ: Rezervační formulář

en: Show Booking Form for Accommodation Type with id 777
cs_CZ: Zobrazit rezervační formulář pro typ ubytování s ID 777

en: Accommodation Rates List
cs_CZ: Seznam cen za ubytování

en: ID of accommodation type.
cs_CZ: ID typu ubytování

en: Show Accommodation Rates List for accommodation type with id 777
cs_CZ: Zobrazit seznam cen za typ ubytování s ID 777

en: Display booking and payment details.
cs_CZ: Zobrazit detaily rezervace a platby.

en: Use this shortcode on Booking Confirmed and Reservation Received pages
cs_CZ: Použijte tento odkaz (shortcode) pro stránky  "Rezervace potvrzena" a "Rezervace přijata"

en: Shortcodes
cs_CZ: Krátké kódy

en: Shortcode
cs_CZ: Kráký kód

en: Parameters
cs_CZ: Parametry

en: Example
cs_CZ: Příklad

en: Deprecated since %s
cs_CZ: Zastaralé od %s

en: Values:
cs_CZ: Hodnoty:

en: Default:
cs_CZ: Výchozí:

en: Optional.
cs_CZ: Volitelné.

en: Required
cs_CZ: Požadovaná

en: Taxes and fees saved.
cs_CZ: Daně a poplatky byly uloženy

en: Taxes & Fees
cs_CZ: Daně a poplatky

en: Fees
cs_CZ: Poplatky

en: No fees have been created yet.
cs_CZ: Dosud nebyly vytvořeny žádné poplatky.

en: Add new
cs_CZ: Přidat nový

en: Label
cs_CZ: Popis

en: New fee
cs_CZ: Nový poplatek

en: Per guest / per day
cs_CZ: Za hosta / za den

en: Per accommodation / per day
cs_CZ: Za ubytování / za den

en: Accommodation Taxes
cs_CZ: Poplatky za ubytování

en: No taxes have been created yet.
cs_CZ: Poplatky zatím nebyly vytvořeny

en: New tax
cs_CZ: Nový poplatek

en: Per accommodation (%)
cs_CZ: Za ubytování (%)

en: Service Taxes
cs_CZ: Servisní poplatky

en: Percentage
cs_CZ: Procentuelní

en: Fee Taxes
cs_CZ: Daně z poplatků

en: Bookings
cs_CZ: Rezervace

en: External Calendars
cs_CZ: Externí kalendáře

en: Sync External Calendars
cs_CZ: Synchronizovat externí kalendáře

[ctx: Placeholder for empty accommodation title]
en: (no title)
cs_CZ: (bez názvu)

en: Download Calendar
cs_CZ: Stáhnout si kalendář

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Success
cs_CZ: Úspěch

en: Info
cs_CZ: Informace

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: Waiting
cs_CZ: Čekejte

en: Processing
cs_CZ: Zpracovávaní

[ctx: Total number of processed bookings]
en: Total
cs_CZ: Celkové

en: Succeed
cs_CZ: Povedlo se

en: Skipped
cs_CZ: Přeskočeno

en: Failed
cs_CZ: Nepovedlo se

en: Removed
cs_CZ: Odstraněno

en: Description
cs_CZ: Popis

en: No bookings found for your request.
cs_CZ: Žádná rezervace neodpvídá Vašemu požadavku.

en: Uploads directory is not writable.
cs_CZ: Adresář pro nahrávání není zapisovatelný

en: No enough data
cs_CZ: Nedostatek dat

en: An error has occurred
cs_CZ: Došlo k chybě

en: Please complete all required fields and try again.
cs_CZ: Vyplňte prosím všechna požadovaná pole a zkuste to znovu.

en: An error has occurred, please try again later.
cs_CZ: Došlo k chybě. Zkuste to prosím znovu později.

en: An error has occurred. Please try again later.
cs_CZ: Došlo k chybě. Zkuste to prosím znovu později.

en: Sorry, the minimum allowed payment amount is %s to use this payment method.
cs_CZ: Je nám líto, minimální povolená částka platby je %s, pokud chcete použít tento způsob platby.

en: Chosen payment method is not available. Please refresh the page and try one more time.
cs_CZ: Zvolený způsob platby není dostupný. Obnovte prosím stránku a zkuste to ještě jednou.

en: Coupon applied successfully.
cs_CZ: Kupón byl úspěšně uplatněn.

en: Coupon is not valid.
cs_CZ: Kupón je neplatný

en: Booking Information
cs_CZ: Informace o rezervaci

en: Check-in Date
cs_CZ: Datum příjezdu

en: Check-out Date
cs_CZ: Datum odjezdu

en: Customer Information
cs_CZ: Informace o zákazníkovi

en: First Name
cs_CZ: Jméno

en: Last Name
cs_CZ: Příjmení

en: Phone
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Country
cs_CZ: Země

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: City
cs_CZ: Město

en: State / County
cs_CZ: Stát / Země

en: Postcode
cs_CZ: PSČ

en: Customer Note
cs_CZ: Poznámka pro zákazníka

en: Additional Information
cs_CZ: Dodatečné informace

en: Coupon
cs_CZ: Kupón

en: Total Booking Price
cs_CZ: Celková cena za rezervaci

en: Notes
cs_CZ: Poznámky

en: Based on your search parameters
cs_CZ: Na základě vašich parametrů vyhledávání

en: Year
cs_CZ: Rok

en: Custom
cs_CZ: Zákaznický

[ctx: Booking status]
en: Confirmed
cs_CZ: Potvrzeno

en: Show
cs_CZ: Zobrazit

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Booked
cs_CZ: Rezervováno

en: Pending
cs_CZ: Čeká na vyřízení

en: Blocked
cs_CZ: Blokováno

en: Search results for accommodations that have bookings with status "%s" from %s until %s
cs_CZ: Výsledky vyhledávání pro ubytování, která mají status "%s" od %s do %s

en: Free
cs_CZ: Bezplatná

en: Locked (Booked or Pending)
cs_CZ: Zamčeno (rezervováno nebo čeká)

en: Until
cs_CZ: Od

en: Period:
cs_CZ: Doba:

en: &lt; Prev
cs_CZ: &lt; Předchozí

en: Next &gt;
cs_CZ: Další &gt;

en: No accommodations found.
cs_CZ: Nebylo nalazeno žádné ubytvání.

en: Check-out #%d
cs_CZ: Odjezd #%d

en: Check-in #%d
cs_CZ: Příjezd #%d

en: Booking #%d
cs_CZ: Rezervace #%d

[ctx: Availability]
en: Free
cs_CZ: k dispozici

en: Adults: %s
cs_CZ: Dospělí: %s

en: Children: %s
cs_CZ: Děti: %s

en: Booking imported with UID %s.
cs_CZ: Rezervace importována s UID %s.

en: Imported booking.
cs_CZ: Importované rezervace.

en: Description: %s.
cs_CZ: Popis: %s.

en: Source: %s.
cs_CZ: Zdroj: %s.

en: Afghanistan
cs_CZ: Afghánistán

en: Albania
cs_CZ: Albánie

en: Algeria
cs_CZ: Alžírsko

en: American Samoa
cs_CZ: Americká Samoa

en: Antarctica
cs_CZ: Antarktida

en: Antigua and Barbuda
cs_CZ: Antigua a Barbuda

en: Armenia
cs_CZ: Arménie

en: Australia
cs_CZ: Austrálie

en: Austria
cs_CZ: Rakousko

en: Azerbaijan
cs_CZ: Ázerbajdžán

en: Bahamas
cs_CZ: Bahamské ostrovy

en: Bahrain
cs_CZ: Bahrajn

en: Bangladesh
cs_CZ: Bangladéš

en: Belarus
cs_CZ: Bělorusko

en: Belgium
cs_CZ: Belgie

en: Bermuda
cs_CZ: Bermudy

en: Bhutan
cs_CZ: Bhútán

en: Bolivia
cs_CZ: Bolívie

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
cs_CZ: Bonaire, Svatý Eustach a Saba

en: Bosnia and Herzegovina
cs_CZ: Bosna a Hercegovina

en: Bouvet Island
cs_CZ: Bouvetův ostrov

en: Brazil
cs_CZ: Brazílie

en: British Indian Ocean Territory
cs_CZ: Britské území v Indickém oceánu

en: British Virgin Islands
cs_CZ: Britské Panenské ostrovy

en: Brunei
cs_CZ: Brunej

en: Bulgaria
cs_CZ: Bulharsko

en: Cambodia
cs_CZ: Kambodža

en: Cameroon
cs_CZ: Kamerun

en: Canada
cs_CZ: Kanada

en: Cape Verde
cs_CZ: Kapverdy

en: Cayman Islands
cs_CZ: Kajmanské ostrovy

en: Central African Republic
cs_CZ: Středoafrická republika

en: China
cs_CZ: Čína

en: Christmas Island
cs_CZ: Vánoční ostrov

en: Cocos (Keeling) Islands
cs_CZ: Kokosové (Keelingovy) ostrovy

en: Colombia
cs_CZ: Kolumbie

en: Comoros
cs_CZ: Komory

en: Congo (Brazzaville)
cs_CZ: Kongo - Brazzaville

en: Congo (Kinshasa)
cs_CZ: Kongo (Kinshasa)

en: Cook Islands
cs_CZ: Cookovy ostrovy

en: Costa Rica
cs_CZ: Kostarika

en: Croatia
cs_CZ: Chorvatsko

en: Cuba
cs_CZ: Kuba

en: Cyprus
cs_CZ: Kypr

en: Czech Republic
cs_CZ: Česká republika

en: Denmark
cs_CZ: Dánsko

en: Djibouti
cs_CZ: Džibutsko

en: Dominica
cs_CZ: Dominika

en: Dominican Republic
cs_CZ: Dominikánská republika

en: Ecuador
cs_CZ: Ekvádor

en: Equatorial Guinea
cs_CZ: Rovníková Guinea

en: Estonia
cs_CZ: Estonsko

en: Ethiopia
cs_CZ: Etiopie

en: Falkland Islands
cs_CZ: Falklandské ostrovy

en: Faroe Islands
cs_CZ: Faerské ostrovy

en: Fiji
cs_CZ: Fidži

en: Finland
cs_CZ: Finsko

en: France
cs_CZ: Francie

en: French Guiana
cs_CZ: Francouzská Guyana

en: French Polynesia
cs_CZ: Francouzská Polynésie

en: French Southern Territories
cs_CZ: Francouzská jižní území

en: Gambia
cs_CZ: Gambie

en: Georgia
cs_CZ: Gruzie

en: Germany
cs_CZ: Německo

en: Greece
cs_CZ: Řecko

en: Greenland
cs_CZ: Grónsko

en: Heard Island and McDonald Islands
cs_CZ: Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy

en: Hong Kong
cs_CZ: Hongkong

en: Hungary
cs_CZ: Maďarsko

en: Iceland
cs_CZ: Island

en: India
cs_CZ: Indie

en: Indonesia
cs_CZ: Indonésie

en: Iran
cs_CZ: Írán

en: Iraq
cs_CZ: Irák

en: Ireland
cs_CZ: Irsko

en: Isle of Man
cs_CZ: Ostrov Man

en: Israel
cs_CZ: Izrael

en: Italy
cs_CZ: Itálie

en: Ivory Coast
cs_CZ: Pobřeží slonoviny

en: Jamaica
cs_CZ: Jamajka

en: Japan
cs_CZ: Japonsko

en: Jordan
cs_CZ: Jordán

en: Kazakhstan
cs_CZ: Kazachstán

en: Kenya
cs_CZ: Keňa

en: Kuwait
cs_CZ: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
cs_CZ: Kyrgyzstán

en: Latvia
cs_CZ: Lotyšsko

en: Lebanon
cs_CZ: Libanon

en: Liberia
cs_CZ: Libérie

en: Libya
cs_CZ: Libye

en: Liechtenstein
cs_CZ: Lichtenštejnsko

en: Lithuania
cs_CZ: Litva

en: Luxembourg
cs_CZ: Lucembursko

en: Macao S.A.R., China
cs_CZ: Macao SAR, Čína

en: Macedonia
cs_CZ: Makedonie

en: Madagascar
cs_CZ: Madagaskar

en: Malaysia
cs_CZ: Malajsie

en: Maldives
cs_CZ: Maledivy

en: Marshall Islands
cs_CZ: Marshallovy ostrovy

en: Martinique
cs_CZ: Martinik

en: Mauritania
cs_CZ: Mauritánie

en: Mexico
cs_CZ: Mexiko

en: Micronesia
cs_CZ: Mikronésie

en: Moldova
cs_CZ: Moldavsko

en: Monaco
cs_CZ: Monako

en: Mongolia
cs_CZ: Mongolsko

en: Montenegro
cs_CZ: Černá Hora

en: Morocco
cs_CZ: Maroko

en: Mozambique
cs_CZ: Mosambik

en: Namibia
cs_CZ: Namibie

en: Nepal
cs_CZ: Nepál

en: Netherlands
cs_CZ: Nizozemsko

en: New Caledonia
cs_CZ: Nová Kaledonie

en: New Zealand
cs_CZ: Nový Zéland

en: Nicaragua
cs_CZ: Nikaragua

en: Nigeria
cs_CZ: Nigérie

en: Norfolk Island
cs_CZ: Norfolk

en: Northern Mariana Islands
cs_CZ: Severní Mariany ostrovy

en: North Korea
cs_CZ: Severní Korea

en: Norway
cs_CZ: Norsko

en: Oman
cs_CZ: Omán

en: Pakistan
cs_CZ: Pákistán

en: Palestinian Territory
cs_CZ: Palestinské území

en: Papua New Guinea
cs_CZ: Papua-Nová Guinea

en: Philippines
cs_CZ: Filipíny

en: Poland
cs_CZ: Polsko

en: Portugal
cs_CZ: Portugalsko

en: Puerto Rico
cs_CZ: Portoriko

en: Qatar
cs_CZ: Katar

en: Reunion
cs_CZ: Réunion

en: Romania
cs_CZ: Rumunsko

en: Russia
cs_CZ: Rusko

en: Saint Barth&eacute;lemy
cs_CZ: Svatý Bartoloměj &eacute;lemy

en: Saint Helena
cs_CZ: Svatá Helena

en: Saint Kitts and Nevis
cs_CZ: Svatý Kryštof a Nevis

en: Saint Lucia
cs_CZ: Svatá Lucie

en: Saint Martin (French part)
cs_CZ: Svatý Martin (francouzská část)

en: Saint Martin (Dutch part)
cs_CZ: Svatý Martin (nizozemská část)

en: Saint Pierre and Miquelon
cs_CZ: Saint-Pierre a Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
cs_CZ: Svatý Vincent a Grenadiny

en: Saudi Arabia
cs_CZ: Saudská arábie

en: Serbia
cs_CZ: Srbsko

en: Seychelles
cs_CZ: Seychely

en: Slovakia
cs_CZ: Slovensko

en: Slovenia
cs_CZ: Slovinsko

en: Solomon Islands
cs_CZ: Šalamounovy ostrovy

en: Somalia
cs_CZ: Somálsko

en: South Africa
cs_CZ: Jižní Afrika

en: South Georgia/Sandwich Islands
cs_CZ: Jižní Georgie/Jižní Sandwichovy ostrovy

en: South Korea
cs_CZ: Jižní Korea

en: South Sudan
cs_CZ: Jižní Súdán

en: Spain
cs_CZ: Španělsko

en: Sri Lanka
cs_CZ: Srí Lanka

en: Sudan
cs_CZ: Súdán

en: Suriname
cs_CZ: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
cs_CZ: Svalbard a Jan Mayen

en: Swaziland
cs_CZ: Svazijsko

en: Sweden
cs_CZ: Švédsko

en: Switzerland
cs_CZ: Švýcarsko

en: Syria
cs_CZ: Sýrie

en: Taiwan
cs_CZ: Tchaj-wan

en: Tajikistan
cs_CZ: Tádžikistán

en: Tanzania
cs_CZ: Tanzánie

en: Thailand
cs_CZ: Thajsko

en: Timor-Leste
cs_CZ: Východní Timor

en: Trinidad and Tobago
cs_CZ: Trinidad a Tobago

en: Tunisia
cs_CZ: Tunisko

en: Turkey
cs_CZ: Turecko

en: Turkmenistan
cs_CZ: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
cs_CZ: Turks a Caicos Islands

en: Ukraine
cs_CZ: Ukrajina

en: United Arab Emirates
cs_CZ: Spojené arabské emiráty

en: United Kingdom (UK)
cs_CZ: Spojené království (UK)

en: United States (US)
cs_CZ: Spojené státy americké (USA)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
cs_CZ: Spojené státy americké (USA) Menší odlehlé ostrovy

en: United States (US) Virgin Islands
cs_CZ: Spojené státy americké (USA) Americké Panenské ostrovy

en: Uzbekistan
cs_CZ: Uzbekistán

en: Vatican
cs_CZ: Vatikán

en: Wallis and Futuna
cs_CZ: Wallis a Futuna

en: Western Sahara
cs_CZ: Západní Sahara

en: Yemen
cs_CZ: Jemen

en: Zambia
cs_CZ: Zambijská republika

en: Zimbabwe
cs_CZ: Zimbabwská republika

en: United States (US) dollar
cs_CZ: Americký dolar

en: Pound sterling
cs_CZ: libry šterlinky

en: United Arab Emirates dirham
cs_CZ: Dirham Spojené arabské emiráty

en: Afghan afghani
cs_CZ: Afghánský afghání

en: Albanian lek
cs_CZ: Albánský lek

en: Armenian dram
cs_CZ: Arménský dram

en: Netherlands Antillean guilder
cs_CZ: Nizozemský antilejský gulden

en: Angolan kwanza
cs_CZ: Angolská kwanza

en: Argentine peso
cs_CZ: Agentinské peso

en: Australian dollar
cs_CZ: Australský dolar

en: Aruban florin
cs_CZ: Arubanský florin

en: Azerbaijani manat
cs_CZ: Ázerbájdžánský manát

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
cs_CZ: Bosna a Hercegovina konvertibilní marka

en: Barbadian dollar
cs_CZ: Barbadiánský dolar

en: Bangladeshi taka
cs_CZ: Bangladéšská taka

en: Bulgarian lev
cs_CZ: Bulharský Lev

en: Bahraini dinar
cs_CZ: Bahrajnský dinár

en: Burundian franc
cs_CZ: Burundský frank

en: Bermudian dollar
cs_CZ: Bermudský dolar

en: Brunei dollar
cs_CZ: Brunejský dolar

en: Bolivian boliviano
cs_CZ: Bolivijský boliviano

en: Brazilian real
cs_CZ: Brazilský real

en: Bahamian dollar
cs_CZ: Bahamský dolar

en: Bhutanese ngultrum
cs_CZ: Bhutánský ngultrum

en: Botswana pula
cs_CZ: Botswanská pula

en: Belarusian ruble (old)
cs_CZ: Běloruský rubl (starý)

en: Belarusian ruble
cs_CZ: Běloruský rubl

en: Belize dollar
cs_CZ: Belizejský dolar

en: Canadian dollar
cs_CZ: Kanadský dolar

en: Congolese franc
cs_CZ: Konžský frank

en: Swiss franc
cs_CZ: Švycarský Frank

en: Chilean peso
cs_CZ: Chilské peso

en: Chinese yuan
cs_CZ: Čínský jüan

en: Colombian peso
cs_CZ: Kolumbijské peso

en: Costa Rican col&oacute;n
cs_CZ: Kostarický col&oacute;n

en: Cuban convertible peso
cs_CZ: Kubánské konvertibilní peso

en: Cuban peso
cs_CZ: Kubánské peso

en: Czech koruna
cs_CZ: Česká koruna

en: Djiboutian franc
cs_CZ: Džibutský frank

en: Danish krone
cs_CZ: Dánská koruna

en: Dominican peso
cs_CZ: Dominikánské peso

en: Algerian dinar
cs_CZ: Alžírský dinár

en: Egyptian pound
cs_CZ: Egyptská libra

en: Ethiopian birr
cs_CZ: Etiopský birr

en: Fijian dollar
cs_CZ: Fidžijský dolar

en: Falkland Islands pound
cs_CZ: Falklandské ostrovy libra

en: Georgian lari
cs_CZ: Gruzínské lari

en: Guernsey pound
cs_CZ: Guernseyova libra

en: Gibraltar pound
cs_CZ: Gibraltarská libra

en: Gambian dalasi
cs_CZ: Gambijský dalasi

en: Guinean franc
cs_CZ: Guinejský frank

en: Guatemalan quetzal
cs_CZ: Guatemalský quetzal

en: Guyanese dollar
cs_CZ: Guyanský dolar

en: Hong Kong dollar
cs_CZ: Hongkongský dolar

en: Honduran lempira
cs_CZ: Honduraská lempira

en: Croatian kuna
cs_CZ: Chorvatská kuna

en: Haitian gourde
cs_CZ: Haitský gourde

en: Hungarian forint
cs_CZ: Maďarský forint

en: Indonesian rupiah
cs_CZ: Iindonéská rupie

en: Israeli new shekel
cs_CZ: Nový izraelský šekel

en: Manx pound
cs_CZ: Manská libra

en: Indian rupee
cs_CZ: Indická rupie

en: Iraqi dinar
cs_CZ: Irácký dinár

en: Iranian rial
cs_CZ: Íránský riál

en: Iranian toman
cs_CZ: Íránský riál

en: Icelandic kr&oacute;na
cs_CZ: Islandská koruna

en: Jersey pound
cs_CZ: Jerseyská libra

en: Jamaican dollar
cs_CZ: Jamajský dolar

en: Jordanian dinar
cs_CZ: Jordánský dinár

en: Japanese yen
cs_CZ: Japonský jen

en: Kenyan shilling
cs_CZ: Keňský šilink

en: Kyrgyzstani som
cs_CZ: Kyrgyzský som

en: Cambodian riel
cs_CZ: Kambodžský riel

en: Comorian franc
cs_CZ: Komorský frank

en: North Korean won
cs_CZ: Severokorejský won

en: South Korean won
cs_CZ: Jihokorejský won

en: Kuwaiti dinar
cs_CZ: Kuvajtský dinár

en: Cayman Islands dollar
cs_CZ: Kajmanský dolar

en: Kazakhstani tenge
cs_CZ: Tenge

en: Lao kip
cs_CZ: Lao Kip

en: Lebanese pound
cs_CZ: Libanonská libra

en: Sri Lankan rupee
cs_CZ: Srílanská rupie

en: Liberian dollar
cs_CZ: Liberijský dolar

en: Lesotho loti
cs_CZ: Lesothský loti

en: Libyan dinar
cs_CZ: Libyjský dinár

en: Moroccan dirham
cs_CZ: Marocký dirham

en: Moldovan leu
cs_CZ: Moldavské leu

en: Malagasy ariary
cs_CZ: Malgašský ariary

en: Macedonian denar
cs_CZ: Makedonský denár

en: Burmese kyat
cs_CZ: Myanmarský kyat

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
cs_CZ: Tugrik

en: Macanese pataca
cs_CZ: Macajská pataca

en: Mauritanian ouguiya
cs_CZ: Mauritánská ukíjá

en: Mauritian rupee
cs_CZ: Mauricijská rupie

en: Maldivian rufiyaa
cs_CZ: Maledivská rupie

en: Malawian kwacha
cs_CZ: Malawijská kwacha

en: Mexican peso
cs_CZ: Mexické peso

en: Malaysian ringgit
cs_CZ: Malajsijský ringgit

en: Mozambican metical
cs_CZ: Mosambický metical

en: Namibian dollar
cs_CZ: Namibijský dolar

en: Nigerian naira
cs_CZ: Nigerijský Naira

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
cs_CZ: Nikaragujská c&oacute;rdoba

en: Norwegian krone
cs_CZ: Norská koruna

en: Nepalese rupee
cs_CZ: Nepálská rupie

en: New Zealand dollar
cs_CZ: Novozélandský dolar

en: Omani rial
cs_CZ: Ománský rial

en: Panamanian balboa
cs_CZ: Panamská balboa

en: Papua New Guinean kina
cs_CZ: Papuánská nová kina

en: Philippine peso
cs_CZ: Filipínské peso

en: Pakistani rupee
cs_CZ: Pákistánská rupie

en: Polish z&#x142;oty
cs_CZ: Polský z&#x142;otý

en: Transnistrian ruble
cs_CZ: Podněsterský rubl

en: Paraguayan guaran&iacute;
cs_CZ: Paraguayský guaran&iacute;

en: Qatari riyal
cs_CZ: Katarský riál

en: Romanian leu
cs_CZ: Rumunský leu

en: Serbian dinar
cs_CZ: Srbský dinár

en: Russian ruble
cs_CZ: Ruský rubl

en: Rwandan franc
cs_CZ: Rwandský frank

en: Saudi riyal
cs_CZ: Saudský riál

en: Solomon Islands dollar
cs_CZ: Šalamounský dolar

en: Seychellois rupee
cs_CZ: Seychelská rupie

en: Sudanese pound
cs_CZ: Súdánská libra

en: Swedish krona
cs_CZ: Švédská koruna

en: Singapore dollar
cs_CZ: Singapurský dolar

en: Saint Helena pound
cs_CZ: Svatohelenská libra

en: Sierra Leonean leone
cs_CZ: Sierro-Leonský leone

en: Somali shilling
cs_CZ: Somálský šilink

en: Surinamese dollar
cs_CZ: Surinamský dolar

en: South Sudanese pound
cs_CZ: Jihosúdánská libra

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
cs_CZ: Svatotomášská dobra

en: Syrian pound
cs_CZ: Syrská libra

en: Swazi lilangeni
cs_CZ: Svazijský lilangeni

en: Thai baht
cs_CZ: Thaiský baht

en: Tajikistani somoni
cs_CZ: Tádžické somoni

en: Turkmenistan manat
cs_CZ: Turkmenistánská manata

en: Tunisian dinar
cs_CZ: Tuniský dinár

en: Tongan pa&#x2bb;anga
cs_CZ: Tonžská ppa&#x2bb;anga

en: Turkish lira
cs_CZ: Turecká lira

en: Trinidad and Tobago dollar
cs_CZ: Dolar Trinidadu a Tobaga

en: New Taiwan dollar
cs_CZ: Nový tchajwanský dolar

en: Tanzanian shilling
cs_CZ: Tanzánský šilink

en: Ukrainian hryvnia
cs_CZ: Ukrajinská hřivna

en: Ugandan shilling
cs_CZ: Ugandský šilink

en: Uruguayan peso
cs_CZ: Uruguayské peso

en: Uzbekistani som
cs_CZ: Uzbekistánský sum

en: Venezuelan bol&iacute;var
cs_CZ: Venezuelský bol&iacute;var

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
cs_CZ: Vietnamský dong

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
cs_CZ: Samojská tala

en: Central African CFA franc
cs_CZ: Středoafrický CFA frank

en: East Caribbean dollar
cs_CZ: Východokaribský dolar

en: West African CFA franc
cs_CZ: Západoafrický CFA frank

en: CFP franc
cs_CZ: CFP frank

en: Yemeni rial
cs_CZ: Jemenský rial

en: South African rand
cs_CZ: Jihoafrický rand

en: Zambian kwacha
cs_CZ: Zambijská kwacha

en: Before
cs_CZ: Před

en: After
cs_CZ: Po

en: Before with space
cs_CZ: Dříve s prostorem

en: After with space
cs_CZ: Poté s prostorem

en: First name is required.
cs_CZ: Je vyžadováno jméno.

en: Last name is required.
cs_CZ: Je vyžadováno příjmení.

en: Email is required.
cs_CZ: Je vyžadován email.

en: Phone is required.
cs_CZ: Je vyžadováno telefonní číslo.

en: Country of residence
cs_CZ: Země trvalého pobytu

en: Country is required.
cs_CZ: Je vyžadována země.

en: Address is required.
cs_CZ: Vaše adresa je požadována.

en: City is required.
cs_CZ: Město je požadováno.

en: State is required.
cs_CZ: Region je vyžadován.

en: Postcode is required.
cs_CZ: Poštovní směrovací číslo je požadováno.

en: Note is required.
cs_CZ: Poznámka je požadována.

en: Check-in
cs_CZ: Příjezd

en: Check-out
cs_CZ: Odjezd

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rate
cs_CZ: Hodnocení

en: Adults/Guests
cs_CZ: Dospělých/Hostů

en: Full Guest Name
cs_CZ: Celé jméno

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Paid
cs_CZ: Zaplaceno

en: Payment Details
cs_CZ: Podrobnosti o platbě

en: Square Meter
cs_CZ: Metr čtvereční

en: Square Foot
cs_CZ: Čtvereční stopa

en: Square Yard
cs_CZ: čtvereční yard

en: User Approval Time setted in Hotel Booking Settings
cs_CZ: Doba čekání na schválení uživatelem, která je nastavena v Nastaveních rezervace hotelu

en: Pending Payment Time set in Hotel Booking Settings
cs_CZ: Doba čekání na platbu, která je nastavena v Nastaveních rezervace hotelu

en: Interval for automatic cleaning of synchronization logs.
cs_CZ: Interval pro automatické čištění a synchronizaci logů.

en: x %d guest | x %d guests
cs_CZ[0]: x %d host
cs_CZ[1]: x %d hosté
cs_CZ[2]: x %d hostů

en: x %d time | x %d times
cs_CZ[0]: x %d
cs_CZ[1]: x %d krát
cs_CZ[2]: x %d krát

en: Please select columns to export.
cs_CZ: Vyberte sloupce, které chcete exportovat.

en: Disable this email notification
cs_CZ: Deaktivovat oznámení o tomto e-mailu

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Header
cs_CZ: Hlavička

en: Email Template
cs_CZ: Šablona e-mailu

en: "%s" email will not be sent: there is no customer email in the booking.
cs_CZ: "%s" e-mail nebude odeslán: klientův email nebyl uveden.

en: Deprecated tags in header of %s
cs_CZ: Zastaralé tagy v záhlaví %s

en: Deprecated tags in subject of %s
cs_CZ: Zastaralé tagy v předmětu %s

en: Deprecated tags in template of %s
cs_CZ: Zastaralé tagy v šabloně %s

en: Recipients
cs_CZ: Příjemci

en: You can use multiple comma-separated emails
cs_CZ: Můžete použít více e-mailů oddělených čárkami

en: "%s" mail was sent to admin.
cs_CZ: "%s" e-mail byl odeslán administrátoru.

en: "%s" mail sending to admin is failed.
cs_CZ: "%s" E-Mail pro administrátora není odeslán.

en: Booking Cancelled
cs_CZ: Rezervace je zrušena

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Cancelled
cs_CZ: %site_title% - Rezervace #%booking_id% Cancelled

en: Email that will be sent to Admin when customer cancels booking.
cs_CZ: Email, který obdrží administrátor, pokud klient stornuje rezervaci.

en: Cancelled Booking Email
cs_CZ: Email Zrušení rezervace

en: Booking Confirmed
cs_CZ: Rezervace je potvrzena

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Confirmed
cs_CZ: %site_title% - Rezervace #%booking_id% potvrzena

en: Email that will be sent to Admin when payment is completed.
cs_CZ: Email, který bude odeslán administrátorovi, když je platba hotová.

en: Approved Booking Email (via payment)
cs_CZ: Potvrzovací email o rezervaci (přes platbu)

en: Email that will be sent to Admin when customer confirms booking.
cs_CZ: Email, který obdrží administrátor, pokud klient potvrdí rezervaci.

en: Approved Booking Email
cs_CZ: Email Rezervace je schválená

en: Confirm new booking
cs_CZ: Potvrdit novou rezervaci

en: %site_title% - New booking #%booking_id%
cs_CZ: %site_title% - Nová rezervace #%booking_id%

en: Email that will be sent to administrator after booking is placed.
cs_CZ: Email, který obdrží administrátor, pokud je rezervace provedena.

en: Pending Booking Email
cs_CZ: Email Rezervace čeká na potvrzení

en: Your booking is approved
cs_CZ: Vaše rezervace je schválená

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is approved
cs_CZ: %site_title% - Vaše rezervace #%booking_id je schválená

en: Email that will be sent to customer when booking is approved.
cs_CZ: Email, který obdrží klient, pokud je rezervace je schválená.

en: "%s" mail was sent to customer.
cs_CZ: "%s" e-mail byl odeslán zákazníkovi.

en: "%s" mail sending is failed.
cs_CZ: "%s" Odeslání e-mailu se nezdařilo.

en: Your booking is cancelled
cs_CZ: Vaše rezervace je zrušena

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is cancelled
cs_CZ: %site_title% - Vaše rezervace #%booking_id je zrušena

en: Email that will be sent to customer when booking is cancelled.
cs_CZ: Email, který obdrží klient, když stornuje rezervaci.

en: Confirm your booking
cs_CZ: Potvrdit svou rezervaci

en: %site_title% - Confirm your booking #%booking_id%
cs_CZ: %site_title% - Potvrdit svou rezervaci #%booking_id%

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Customer confirmation via email.
cs_CZ: Tento e-mail se odešle, když je „Režim potvrzení rezervace“ nastaven na potvrzení zákazníka e-mailem.

en: Email that will be sent to customer after booking is placed.
cs_CZ: Email, který obdrží klient, pokud je rezervace provedena.

en: New Booking Email (Confirmation by User)
cs_CZ: Email Nová rezervace (Potvrzení uživatelem)

en: Your booking is placed
cs_CZ: Vaše rezervace je provedena

en: %site_title% - Booking #%booking_id% is placed
cs_CZ: %site_title% - Rezervace #%booking_id% je provedena

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Admin confirmation.
cs_CZ: E-mail bude odeslán, pokud "Způsob potvrzení rezervace" je nastaven jako Ptvrzení adminem.

en: New Booking Email (Confirmation by Admin)
cs_CZ: Email Nová rezervace (Potvrzení administrátorem)

en: Possible tags:
cs_CZ: Případně tagy:

en: Deprecated.
cs_CZ: Zastaralé.

en: none
cs_CZ: žádný

en: User Cancellation Link
cs_CZ: Zrušení uživatelem Odkaz

en: Site title (set in Settings > General)
cs_CZ: Nadpis stránky (nastavit v nastaveních > Všeobecná)

en: Booking ID
cs_CZ: ID rezervace

en: Booking Edit Link
cs_CZ: Editace rezervace Odkaz

en: Booking Total Price
cs_CZ: Celková cena za rezervaci

en: Customer First Name
cs_CZ: Jméno zákazníka

en: Customer Last Name
cs_CZ: Příjmení zákazníka

en: Customer Email
cs_CZ: Email zákazníka

en: Customer Phone
cs_CZ: Telefonní číslo zákazníka

en: Customer Country
cs_CZ: Země zákazníka

en: Customer Address
cs_CZ: Adresa zákazníka

en: Customer City
cs_CZ: Město zákazníka

en: Customer State/County
cs_CZ: Stát zákazníka

en: Customer Postcode
cs_CZ: PSČ zákazníka

en: Reserved Accommodations Details
cs_CZ: Podrobnosti o rezervovaných ubytováních

en: Booking Details
cs_CZ: Detaily rezervace

en: Confirmation Link
cs_CZ: Potvrzovací odkaz

en: Confirmation Link Expiration Time ( UTC )
cs_CZ: Potvrzovací odkaz je platný do ( UTC )

en: Cancellation Details (if enabled)
cs_CZ: Podrobnosti o zrušení (pokud je povoleno)

en: The total price of payment
cs_CZ: Celková částka platby

en: The unique ID of payment
cs_CZ: Unikátní ID platby

en: The method of payment
cs_CZ: Platební metoda

en: Payment instructions
cs_CZ: Platební instrukce

en: Accommodation Type Link
cs_CZ: Typ ubytování Odkaz

en: Accommodation Type Title
cs_CZ: Typ ubytování Nadpis

en: Accommodation Type Categories
cs_CZ: Typ ubytování kategorie

en: Accommodation Type Bed
cs_CZ: Ubytování typ postele

en: Accommodation Rate Title
cs_CZ: Hodnocení ubytování Nadpis

en: Accommodation Rate Description
cs_CZ: Hodnocení ubytování Opis

en: Sequential Number of Accommodation
cs_CZ: Sekvenční počet ubytování

en: This coupon has expired.
cs_CZ: Kupón již vypršel

en: Sorry, this coupon is not applicable to your booking contents.
cs_CZ: Omlouváme se, kupón nelze uplatnit na rezervační obsah.

en: Coupon usage limit has been reached.
cs_CZ: Limit použití kupónu byl dosažen.

en:  &#215; %d night |  &#215; %d nights
cs_CZ[0]:  &#215; %d noc
cs_CZ[1]:  &#215; %d noci
cs_CZ[2]:  &#215; %d nocí

en: %d adult | %d adults
cs_CZ[0]: %d dospělý
cs_CZ[1]: %d dospělé
cs_CZ[2]: %d dospělých

en: %d guest | %d guests
cs_CZ[0]: %d host
cs_CZ[1]: %d hosté
cs_CZ[2]: %d hostů

en:  &#215; %d time |  &#215; %d times
cs_CZ[0]: &#215; %d
cs_CZ[1]: &#215; %d krát
cs_CZ[2]: &#215; %d krát

en: Per Instance
cs_CZ: Za instanci

en: Maximum execution time is set to %d seconds.
cs_CZ: Maximální doba realizace je nastavena na %d sekund.

en: %d URL pulled for parsing. | %d URLs pulled for parsing.
cs_CZ[0]: %d URL adresa byla zaslána na analýzu.
cs_CZ[1]: %d URL adresy byly zaslány na analýzu.
cs_CZ[2]: %d URL adres bylo zasláno na analýzu.

en: Skipped. No URLs found for parsing.
cs_CZ: Přeskočeno. Nebyla nalezena žádná URL adresa k analýze.

en: Cannot read uploaded file
cs_CZ: "Nelze přečíst nahraný soubor

en: We will need to check %d previous booking after importing and remove it if the booking is outdated. | We will need to check %d previous bookings after importing and remove the outdated ones.
cs_CZ[0]: Po importu budeme muset zkontrolovat %d předchozí rezervaci a pokud je rezervace zastaralá, odstranit ji.
cs_CZ[1]: Po importu budeme muset zkontrolovat %d předchozí rezervace a pokud jsou rezervace zastaralé, odstranit je.
cs_CZ[2]: Po importu budeme muset zkontrolovat %d předchozích rezervací a pokud jsou rezervace zastaralé, odstranit je.

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: %1$d event found in calendar %2$s | %1$d events found in calendar %2$s
cs_CZ[0]: %1$d Událost nebyla nalezena v kalendáři %2$s
cs_CZ[1]: %1$d Události nebyly nalezeny v kalendáři %2$s
cs_CZ[2]: %1$d Události nebyly nalezeny v kalendáři %2$s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar source is empty (%s)
cs_CZ: Zdrojový kalendář je prázdný (%s)

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar file is not empty, but there are no events in %s
cs_CZ: Soubor kalendáře není prázdný, ale nejsou v %s žádné události

en: Error while loading calendar (%1$s): %2$s
cs_CZ: Došlo k chybě při načítání kalendáře (%1$s): %2$s

[ctx: %s - error description]
en: Parse error. %s
cs_CZ: Rozbor chyby. %s

en: Skipped. Outdated booking #%d already removed.
cs_CZ: Přeskočeno. Zastaralá rezervace #%d již byla odebrána.

en: Skipped. Booking #%d updated with new data.
cs_CZ: Přeskočeno. Rezervace #%d byla aktualizována.

en: The outdated booking #%d has been removed.
cs_CZ: Zastaralá rezervace #%d byla odebrána.

en: Skipped. Event has passed.
cs_CZ: Přeskočeno. Událost již proběhla.

en: Success. New booking #%d.
cs_CZ: Úspěch. Nová rezervace #%d.

en: Success. Booking #%d updated with new data.
cs_CZ: Úspěch. Rezervace #%d byla aktualizována.

en: Skipped. The dates from %1$s to %2$s are already blocked.
cs_CZ: Přeskočeno. Data od  %1$s do %2$s jsou již blokována.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated booking. | Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated bookings.
cs_CZ[0]: Úspěch. Rezervace #%1$d byla aktualizována o nová data. Odebrána %2$d zastaralá rezervace.
cs_CZ[1]: Úspěch. Rezervace #%1$d byla aktualizována o nová data. Odebrány %2$d zastaralé rezervace.
cs_CZ[2]: Úspěch. Rezervace #%1$d byla aktualizována o nová data. Odebráno %2$d zastaralých rezervací.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data.
cs_CZ: Úspěch. Rezervace #%1$d byla aktualizována.

en: Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by booking %3$s. | Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by bookings %3$s.
cs_CZ[0]: Nelze importovat novou událost. Data od %1$s do %2$s jsou částečně blockována jinou rezervací %3$s.
cs_CZ[1]: Nelze importovat novou událost. Data od %1$s do %2$s jsou částečně blockována jinými rezervacemi %3$s.
cs_CZ[2]: Nelze importovat novou událost. Data od %1$s do %2$s jsou částečně blockována jinými rezervacemi %3$s.

en: Booking imported with UID %1$s.<br />Summary: %2$s.<br />Description: %3$s.<br />Source: %4$s.
cs_CZ: Rezervace importována s UID %1$s.<br />Celkem: %2$s.<br />Popis: %3$s.<br />Zdroj: %4$s.

en: Process Information
cs_CZ: Informace o zpracování

en: Total bookings: %s
cs_CZ: Celkem rezervací: %s

en: Success bookings: %s
cs_CZ: úspěšné rezervace: %s

en: Skipped bookings: %s
cs_CZ: Přeskočené rezervace: %s

en: Failed bookings: %s
cs_CZ: Neúspěšné rezervace: %s

en: Removed bookings: %s
cs_CZ: Odebrat rezervace: %s

en: Expand All
cs_CZ: Rozbalit všechno

en: Collapse All
cs_CZ: Sbalit všechno

en: All done! %1$d booking was successfully added. | All done! %1$d bookings were successfully added.
cs_CZ[0]: Všechno je hotovo! %1$d rezervace byla úspěšně přidána.
cs_CZ[1]: Všechno je hotovo! %1$d rezervace byly úspěšně přidány.
cs_CZ[2]: Všechno je hotovo! %1$d rezervace byly úspěšně přidány.

en:  There was %2$d failure. |  There were %2$d failures.
cs_CZ[0]: Došlo k %2$d selhání.
cs_CZ[1]: Došlo k %2$d selháním.
cs_CZ[2]: Došlo k %2$d selháním.

en: Dismiss
cs_CZ: Propustit

en: Your License Key is not active. Please, <a href='%s'>activate your License Key</a> to get plugin updates
cs_CZ: Licenční klíč není aktivní. Prosím, <a href='%s'>aktivujte licenční klíč</a> pro přijímání pravidelných aktualizací pluginu

en: Your database is being updated in the background.
cs_CZ: Vaše databáze se aktualizuje na pozadí.

en: Taking a while? Click here to run it now.
cs_CZ: Dlouho čekáte? Klikněte zde pro spuštění.

en: Add "Booking Confirmation" shortcode to your "Booking Confirmed" and "Reservation Received" pages to show more details about booking or payment.<br/>Click "Update Pages" to apply all changes automatically or skip this notice and add "Booking Confirmation" shortcode manually.<br/><b><em>This action will replace the whole content of the pages.</em></b>
cs_CZ: Vložte odkaz (shortcode) na stránku "Potvrzení rezervace" na stránku "Rezervace potvrzena" a "Rezervace přijata" pro zobrazení detailů o rezervaci a platbě.<br/>Klikněte na "Aktualizace stránek" pro použití všech změn automaticky nebo přeskočte toto upozornění a přidejte odkaz na  "Potvrzení rezervace" manuálně.<br/><b><em>Tato akce nahradí celý obsah těchto stránek.</em></b>

en: Update Pages
cs_CZ: Aktualizovat stránky

en: Skip
cs_CZ: Přeskočit

en: Direct Bank Transfer
cs_CZ: Přímý bankovní převod

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Booking ID as the payment reference.
cs_CZ: Proveďte platbu přímo na náš bankovní účet. Jako variabilní symbol uveďte číslo Vaší rezervace.

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s and a valid expiration date to test a payment.
cs_CZ: Uveďte číslo karty %1$s s CVC %2$s platné datum vypršení platnosti pro ověření platby.

en: Pay by Card (Beanstream)
cs_CZ: Zaplatit kartou (Beanstream)

en: Pay with your credit card via Beanstream.
cs_CZ: Zaplatit kreditní kartou přes Beanstream.

en: %1$s is enabled, but the <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
cs_CZ: %1$s je aktivován, ale volba <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> je deaktivována. Aktivujte SSL a ujistěte se, že váš server má platný certifikát SSL. V opačném případě %1$s budete pracovat v testovacím režimu.

en: The <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
cs_CZ: Stripe je povolen, ale možnost <a href="%2$s"> Platné Bezpečné platby </a> je zakázána. Povolte SSL a ujistěte se, že váš server má platný certifikát SSL. V opačném případě %1$s bude fungovat pouze v testovacím režimu.

en: Merchant ID
cs_CZ: ID obchodníka

en: Your Merchant ID can be found in the top-right corner of the screen after logging in to the Beanstream Back Office
cs_CZ: Své ID obchodníka naleznete v pravém horním rohu obrazovky po přihlášení do Beanstream Back Office

en: Payments Passcode
cs_CZ: Přístupový kód pro platbu

en: To generate the passcode, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication
cs_CZ: Pokud si chcete vygenerovat přístupový kód, přejděte na sekci Administrace > Nastavení účtu > Nastavení objednávky v postranním panelu, pak přejděte na sekci Platební brána > Bezpečnost/Ověření

en: Beanstream Payment Error: %s
cs_CZ: Chyba při platbě přes Beanstream: %s

en: Payment single use token is required.
cs_CZ: Pro jednorázovou platbu je vyžadován token.

en: Webhooks Destination URL: %s
cs_CZ: Cílové URL adresy Webhooks: %s

en: Pay by Card (Braintree)
cs_CZ: Platit kartou (Braintree)

en: Pay with your credit card via Braintree.
cs_CZ: Platit kreditní kartou přes Braintree.

en: Braintree gateway cannot be enabled due to some problems: %s
cs_CZ: Brána Braintree nemůže být aktivována z důvodu některých problémů: %s

en: In your Braintree account select Account > My User > View Authorizations.
cs_CZ: Ve svém účtu v Braintree vybrte Účet> Můj uživatel> Zobrazit oprávnění.

en: Public Key
cs_CZ: Veřejný klíč

en: Private Key
cs_CZ: Soukromý klíč

en: Merchant Account ID
cs_CZ: ID účtu obchodníka

en: In case the site currency differs from default currency in your Braintree account, you can set specific merchant account to avoid <a href="%s">complications with currencty conversions</a>. Otherwise leave the field empty.
cs_CZ: Pokud se měna webu stránky liší od výchozí měny v účtu Braintree, můžete nastavit speciální účet pro obchodníka, abyste se vyhnuli <a href="%s">komplikacím při měnových konverzích</a>. V opačném případě nechte pole prázdné.

en: Braintree submitted for settlement (Transaction ID: %s)
cs_CZ: Braintree vypořádání odevzdáno (ID transakce: %s)

en: Braintree Payment Error: %s
cs_CZ: Chyba při platbě přes Braintree: %s

en: Payment method nonce is required.
cs_CZ: Způsob platby není vyžadován.

en: Payment dispute opened
cs_CZ: Spor o platbu byl otevřen

en: Payment dispute lost
cs_CZ: Spor o platbu byl prohrán

en: Payment dispute won
cs_CZ: Spor o platbu byl vyhrán

en: Payment refunded in Braintree
cs_CZ: Platba přes Braintree byla vrácena

en: Braintree transaction voided
cs_CZ: Transakce přes Braintree byla anulována.

en: Pay on Arrival
cs_CZ: Platba při příjezdu

en: Pay with cash on arrival.
cs_CZ: Platba hotově při příjezdu

en: %s is a required field.
cs_CZ: %s je povinné pole.

en: %s is not a valid email address.
cs_CZ: %s není platná e-mailová adresa.

note: translators: %s is the payment gateway title.
en: Enable "%s"
cs_CZ: Povolit "%s"

en: Test Mode
cs_CZ: Testovací režim

en: Enable Sandbox Mode
cs_CZ: Povolit režim Sandbox

en: Sandbox can be used to test payments.
cs_CZ: Sandbox může být použit pro testování plateb.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
cs_CZ: Název platební metody, který zákazník uvidí na webu.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
cs_CZ: Popis platební metody, který zákazník uvidí na webu

en: Instructions
cs_CZ: Instrukce

en: Instructions for a customer on how to complete the payment.
cs_CZ: Instrukce pro zákazníka, jak provést platbu.

en: Reservation #%d
cs_CZ: Rezervace #%d

en: Accommodation(s) reservation
cs_CZ: Rezervace ubytování

en: Manual Payment
cs_CZ: Ruční platba

en: Pay via PayPal
cs_CZ: Platit přes PayPal

en: Disable IPN Verification
cs_CZ: Zakázat IPN ověření

en: Specify an IPN listener for a specific payment instead of the listeners specified in your PayPal Profile.
cs_CZ: Upšesněte IPN posluchače pro specifickou platbu namísto posluchačů uvedených ve Vašem účtu PayPal.

en: Payment %s via IPN.
cs_CZ: Platba %s přes IPN.

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
cs_CZ: Platba se nezdařila. Obchodní email PayPal je neplatný.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
cs_CZ: Platba se nezdařila. Neplatná měna v PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
cs_CZ: Platba se nezdařila. Neplatná částka peněz v PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
cs_CZ: Platba se nezdařila. Nákupní klíč PayPal IPN není platný.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days.
cs_CZ: Platba je provedena přes eCheck a bude dokončena automaticky během in 5-8 dnů.

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal.
cs_CZ: Pro tuto platbu musí mít zákazník potvrzený email. Platba musí být přijatá manuálně přes PayPal.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations.
cs_CZ: Platba zpracována ručně přes PayPal, což je nutné v souladu mezinárodními předpisy.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal.
cs_CZ: Pro tuto platbu musí mít zákazník potvrzený email. Platba musí být přijatá manuálně přes PayPal.

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations.
cs_CZ: Platbu zpracovává PayPal tým jako vysoce rizikovou nebo možného porušení vládních předpisů.

en: Payment was sent to unconfirmed or non-registered email address.
cs_CZ: Platba byla poslána na nepotvrzenou nebo neregistrovanou email adresu.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted.
cs_CZ: PayPal účet musí být aktualizován než přijmeme Vaši platbu.

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment.
cs_CZ: PayPal účet není ověřen. Ověřte účet, abychom přijali vaší platbu.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance.
cs_CZ: Platba čeká na vyřízení z neznámých důvodů. Kontaktujte technickou podporu PayPal, pokud potřebujete pomoc.

en: Partial PayPal refund processed: %s
cs_CZ: částečné vrácení peněz PayPal se zpracovává: %s

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
cs_CZ: PayPal Peníze byly #%s vráceny z důvodu: %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
cs_CZ: PayPal Transakce vrácení peněz ID: %s

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.
cs_CZ: Použijte číslo karty %1$s s CVC %2$s, s termínem vypršení platnosti karty a náhodným 5ti místným PSČ pro test platby

en: Pay by Card (Stripe)
cs_CZ: Platit kartou (Stripe)

en: Pay with your credit card via Stripe.
cs_CZ: Platit kreditní kartou přes Stripe.

en: Euro is the only acceptable currency for the selected payment methods. Change your currency to Euro in General settings.
cs_CZ: Euro je jedinou přijatelnou měnou pro vybrané platební metody. Změňte svou měnu na Euro v obecném nastavení.

en: Secret Key
cs_CZ: Tajný klíč

en: Payment Methods
cs_CZ: Platební metody

en: Card Payments
cs_CZ: Platby kartou

en: Checkout Locale
cs_CZ: Lokalita checkoutu

en: Display Checkout in the user's preferred language, if available.
cs_CZ: Zobrazit objednávku v jazyku který, uživatel používá, pokud je to možné.

en: The payment method is not selected.
cs_CZ: Platební metoda není vybrána.

en: Payment intent ID is not set.
cs_CZ: ID platebního záměru není nastaveno.

en: Source ID is not set.
cs_CZ: Zdrojové ID není nastaveno.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s succeeded.
cs_CZ: Platba pro PaymentIntent %s úspěšná.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s is processing.
cs_CZ: Platba pro PaymentIntent %s se zpracovává.

en: Failed to process Card payment. %s
cs_CZ: Platba kartou selhala. %s

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Payment source %s is waiting for customer confirmation.
cs_CZ: Zdroj platby %s čeká na potvrzení zákazníkem.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Pending source %s received, but the redirect URL is empty.
cs_CZ: Čeká se zdroj %s, ale adresa URL přesměrování je prázdná.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Payment source %s was cancelled by customer.
cs_CZ: Zdroj platby %s byl zrušen zákazníkem.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Payment source %s failed and couldn't be processed.
cs_CZ: Zdroj platby %s selhal a nelze jej zpracovat.

note: translators: %1$s - Stripe Source ID; %2$s - Stripe Source status
en: Failed to process payment source %1$s: unsupported status - "%2$s".
cs_CZ: Nepodařilo se zpracovat zdroj platby %1$s: nepodporovaný stav - „%2$s“.

en: Failed to process Source payment. %s
cs_CZ: Nepodařilo se zpracovat platbu ze zdroje. %s

en: Can't charge the payment again: payment's flow already completed.
cs_CZ: Platbu nelze znovu účtovat: tok platby je již téměř dokončen.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s succeeded.
cs_CZ: Účtování %s úspěšné.

note: translators: %1$s - Stripe Charge ID; %2$s - payment price
en: Charge %1$s for %2$s created.
cs_CZ: Účtování %1$s pro %2$s vytvořeno.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s failed.
cs_CZ: Účtování %s selhalo.

en: Charge error. %s
cs_CZ: Chyba v účtování. %s

en: Argentinean
cs_CZ: Argentinský

en: Simplified Chinese
cs_CZ: Zjednodušená čínština

en: Danish
cs_CZ: Dánština

en: Dutch
cs_CZ: Nizozemština

en: English
cs_CZ: Angličtina

en: Finnish
cs_CZ: Finština

en: French
cs_CZ: Francouzština

en: German
cs_CZ: Němčina

en: Italian
cs_CZ: Italština

en: Japanese
cs_CZ: Japonština

en: Norwegian
cs_CZ: Norština

en: Polish
cs_CZ: Polsky

en: Russian
cs_CZ: Rusky

en: Spanish
cs_CZ: Španělština

en: Swedish
cs_CZ: Švédština

en: Card
cs_CZ: Karta

en: Credit or debit card
cs_CZ: Kreditní nebo debetní karta

en: Select iDEAL Bank
cs_CZ: Vyberte banku iDEAL

en: You will be redirected to a secure page to complete the payment.
cs_CZ: Budete přesměrování na zabezpečenou stránku pro dokončení platby.

en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing this merchant and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
cs_CZ: Poskytnutím svého čísla IBAN a potvrzením této platby zmocňujete tohoto obchodníka a společnost Stripe, našeho poskytovatele platebních služeb, k zasílání pokynů do vaší banky k inkasu z vašeho účtu a vaší bance k inkasování z vašeho účtu v souladu s těmito pokyny. Máte právo na vrácení peněz od banky podle podmínek vaší dohody s vaší bankou. Vrácení peněz musí být požadováno do 8 týdnů ode dne, kdy byl váš účet odepsán.

note: translators: %s - event type, like "source.chargeable"
en: Webhook "%s" skipped: payment's flow already completed.
cs_CZ: Webhook "%s" přeskočen: tok platby je téměř dokončen.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. The source %s is chargeable.
cs_CZ: Webhook přijat. Zdroj %s je zpoplatnitelný.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s was cancelled by customer.
cs_CZ: Webhook přijat. Zdroj platby %s byl zrušen zákazníkem.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s failed and couldn't be processed.
cs_CZ: Webhook přijat. Poplatek %s selhal a nemůže být zprocesován.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s succeeded.
cs_CZ: Webhook přijat. Poplatek %s úspěšný.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s failed.
cs_CZ: Webhook přijat. Poplatek %s selhal.

en: Test Payment
cs_CZ: Testovat platbu

en: To setup the callback process for 2Checkout to automatically mark payments completed, you will need to
cs_CZ: Pokud chcete nastavit zpětné volání pro 2Checkout a označit platbu jako zaplacenou, budete potřebovat

en: Login to your 2Checkout account and click the Notifications tab
cs_CZ: Přihlašte se na svůj 2Checkout účet na Klikněte na záložku Oznámení

en: Click Enable All Notifications
cs_CZ: Klikněte na Aktivovat Všechna oznámení

en: In the Global URL field, enter the url %s
cs_CZ: V globálním poli URL, zadejte adresu URL %s

en: Click Apply
cs_CZ: Klikněte na tlačítko Použít

en: Account Number
cs_CZ: Číslo účtu

en: Secret Word
cs_CZ: Vybrat si slovo

en: 2Checkout "Order Created" notification received.
cs_CZ: 2Checkout oznámení "Objednávka byla vytvořena" bylo obdrženo.

en: Payment refunded in 2Checkout
cs_CZ: 2Checkout kontrola proti fraudu je ukončena

en: 2Checkout fraud review passed
cs_CZ: 2Checkout kontrola proti fraudu se podařila

en: 2Checkout fraud review failed
cs_CZ: 2Kontrola proti fraudu se nepodařila

en: 2Checkout fraud review in progress
cs_CZ: 2Checkout kontrola proti fraudu se zpracovává

en: Attribute
cs_CZ: Atribut

[ctx: Add New Attribute]
en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add New Attribute
cs_CZ: Přidat nový atribut

en: Edit Attribute
cs_CZ: Upravit atribut

en: New Attribute
cs_CZ: Nový atribut

en: View Attribute
cs_CZ: Zobrazit atributy

en: Search Attribute
cs_CZ: Vyhledat atribut

en: No Attributes found
cs_CZ: Atributy nenalezeny

en: No Attributes found in Trash
cs_CZ: Žádné atributy v koši nejsou

en: Insert into attribute description
cs_CZ: Vložit do popisu atributu

note: translators: %s: attribute name
en: Search %s
cs_CZ: Hledat %s

note: translators: %s: attribute name
en: All %s
cs_CZ: Vše %s

note: translators: %s: attribute name
en: Edit %s
cs_CZ: Upravit %s

note: translators: %s: attribute name
en: Update %s
cs_CZ: Aktualizovat %s

note: translators: %s: attribute name
en: Add new %s
cs_CZ: Přidat nový %s

note: translators: %s: attribute name
en: New %s
cs_CZ: Nový %s

note: translators: %s: attribute name
en: No &quot;%s&quot; found
cs_CZ: &quot;%s&quot; nenalezeno

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Name (numeric)
cs_CZ: Jméno (číselné)

en: Term ID
cs_CZ: ID termínu

en: Enable Archives
cs_CZ: Povolit archivy

en: Link the attribute to an archive page with all accommodation types that have this attribute.
cs_CZ: Propojte atribut s archivní stránkou se všemi typy ubytování, které mají tento atribut.

en: Visible in Details
cs_CZ: Viditelné v detailu

en: Display the attribute in details section of an accommodation type.
cs_CZ: Zobrazit atributy v části s podrobnostmi o typu ubytování.

en: Default Sort Order
cs_CZ: Výchozí pořadí řazení

en: Default Text
cs_CZ: Výchozí text

en: Select
cs_CZ: Vyberte

en: Edit Dates
cs_CZ: Upravit datumy

en: Note
cs_CZ: Poznámka

[ctx: Add New Booking]
en: Add New Booking
cs_CZ: Přidat novou rezervaci

en: View Booking
cs_CZ: Zobrazit rezervaci

en: Search Booking
cs_CZ: Hledat rezervaci

en: No bookings found
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná rezervace

en: No bookings found in Trash
cs_CZ: V koši nebyla nalezena žádná rezervace

en: All Bookings
cs_CZ: Všechny rezervace

en: Insert into booking description
cs_CZ: Vložit do popisu rezervace

en: Uploaded to this booking
cs_CZ: Nahrano do této rezervace

[ctx: Booking status]
en: Pending User Confirmation
cs_CZ: Čeká na potvrzení uživatelem

en: Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Čeká na potvrzení uživatelem <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Čeká na potvrzení uživatelem <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Čeká na potvrzení uživatelem <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Payment
cs_CZ: Čeká na zaplacení

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Čeká na zaplacení <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Čekají na zaplacení <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Čekají na zaplacení <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Admin
cs_CZ: Čeká na schválení administrátorem

en: Pending Admin <span class="count">(%s)</span> | Pending Admin <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Čeká na schválení administrátora <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Čekají na schválení administrátora <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Čekají na schválení administrátora <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Abandoned
cs_CZ: Opuštěná

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Opuštěná <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Opuštěné <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Opuštěných <span class="count">(%s)</span>

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Potvrzená <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Potvrzené <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Potvrzených <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Cancelled
cs_CZ: Zrušeno

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Zrušená <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Zrušené <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Zrušených <span class="count">(%s)</span>

en: Status changed from %s to %s.
cs_CZ: Status se změnil z %s na %s.

en: Coupon Information
cs_CZ: Informace o kupónu

en: Fixed per accommodation per stay
cs_CZ: Pevná za ubytování a pobyt

en: Fixed per accommodation per day
cs_CZ: Pevná za ubytování a den

en: Coupon Amount
cs_CZ: Množství kupónů

en: Expiration Date
cs_CZ: Datum vypršení platnosti

en: Check-in After
cs_CZ: Příjezd po

en: Check-out Before
cs_CZ: Odjezd před

en: Minimum Days
cs_CZ: Minimální počet dnů

en: Maximum Days
cs_CZ: Maximální počet dnů

en: Usage Limit
cs_CZ: Limit využití

en: Usage Count
cs_CZ: Počet využití

en: Coupons
cs_CZ: Kupóny

[ctx: Add New Coupon]
en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add New Coupon
cs_CZ: Přidat nový kupón

en: Edit Coupon
cs_CZ: Editovat kupón

en: New Coupon
cs_CZ: Nový kupón

en: View Coupon
cs_CZ: Prohlédnout si kupón

en: Search Coupon
cs_CZ: Hledat kupón

en: No coupons found
cs_CZ: Žádný kupón nebyl nalezen

en: No coupons found in Trash
cs_CZ: V koši nebyl nalezen žádný kupón

en: All Coupons
cs_CZ: Všechny kupóny

en: Payment History
cs_CZ: Historie plateb

en: Payment
cs_CZ: Platba

[ctx: Add New Payment]
en: Add New
cs_CZ: Přidat novou

en: Add New Payment
cs_CZ: Přidat novou platbu

en: Edit Payment
cs_CZ: Upravit platbu

en: New Payment
cs_CZ: Nová platba

en: View Payment
cs_CZ: Zobrazit platbu

en: Search Payment
cs_CZ: Hledat platbu

en: No payments found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné platby

en: No payments found in Trash
cs_CZ: V koši nebyla nalezena žádná platba

en: Payments
cs_CZ: Platby

en: Insert into payment description
cs_CZ: Vložit do popisu platby

en: Uploaded to this payment
cs_CZ: Nahrano do této platby

en: Payments.
cs_CZ: Platby

en: Gateway Mode
cs_CZ: Platební Brána

en: Fee
cs_CZ: Bezplatná

en: Payment Type
cs_CZ: Typ platby

en: Billing Info
cs_CZ: Fakturační údaje

en: Address 1
cs_CZ: Adresa 1

en: Address 2
cs_CZ: Adresa 2

en: Postal Code (ZIP)
cs_CZ: Poštovní směrovací číslo (PSČ)

[ctx: Payment status]
en: Pending
cs_CZ: Čeká na vyřízení

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Čeká na vyřízení <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Čekají na vyřízení <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Čekají na vyřízení <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Completed
cs_CZ: Dokončená

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Dokončen <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Dokončena <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Dokončeno <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Failed
cs_CZ: Neúspěšná

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Neúspěšná <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Neúspěšné <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Neúspěšných <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Abandoned
cs_CZ: Opuštěná

[ctx: Payment status]
en: On Hold
cs_CZ: Odložená

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Odložená <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Odložené <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Odložených <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Refunded
cs_CZ: Vrácena

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Vráceno <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Vráceno <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Vráceno <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Cancelled
cs_CZ: Zrušeno

en: Payment (#%s) for this booking is on hold
cs_CZ: Platba (#%s) pro tuto rezervaci je odložena

en: Rate Info
cs_CZ: Informace o hodnocení

en: Season
cs_CZ: Sezóna

en: Move price to top to set higher priority.
cs_CZ: Přetáhnout cenu nahoru a nastavit vyšší prioritu.

en: Add New Season Price
cs_CZ: Přidat novou cenu

en: Will be displayed on the checkout page.
cs_CZ: Zobrazí se na stránce pro objednávku.

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rates
cs_CZ: Částky

[ctx: Add New Rate]
en: Add New
cs_CZ: Přidat novou

en: Add New Rate
cs_CZ: Přidat novou částku

en: Edit Rate
cs_CZ: Upravit částku

en: New Rate
cs_CZ: Nová částka

en: View Rate
cs_CZ: Zobrazit částku

en: Search Rate
cs_CZ: Hledat částku

en: No rates found
cs_CZ: Sazby nenalezeny

en: No rates found in Trash
cs_CZ: Žádné sazby v koši

en: Insert into rate description
cs_CZ: Vložit popis sazby

en: Uploaded to this rate
cs_CZ: Nahráno do této sazby

en: This is where you can add new rates.
cs_CZ: Zde můžete přidávat nové sazby.

en: Reserved Accommodation
cs_CZ: Rezervované ubytování

[ctx: Add New Accommodation]
en: Add New
cs_CZ: Přidat nové

en: Add New Accommodation
cs_CZ: Přidat nové ubytování

en: Edit Accommodation
cs_CZ: Upravit ubytování

en: New Accommodation
cs_CZ: Nové ubytování

en: View Accommodation
cs_CZ: Prohlédnout si ubytování

en: Search Accommodation
cs_CZ: Hledat ubytování

en: No accommodations found
cs_CZ: Nebylo nalezeno žádné ubytování

en: No accommodations found in Trash
cs_CZ: V koši nebylo nalezeno žádné ubytování

en: Insert into accommodation description
cs_CZ: Vložit do popisu ubytování

en: Uploaded to this accommodation
cs_CZ: Nahráno do tohoto ubytování

en: This is where you can add new accommodations to your hotel.
cs_CZ: Zde můžete přidat nové ubytování ve vašem hotelu.

[ctx: Add New Accommodation Type]
en: Add Accommodation Type
cs_CZ: Přidat typ ubytování

en: Add New Accommodation Type
cs_CZ: Přidat nový typ ubytování

en: Edit Accommodation Type
cs_CZ: Editovat typ ubytování

en: New Accommodation Type
cs_CZ: Nový typ ubytování

en: View Accommodation Type
cs_CZ: Prohlédnout si typy ubytování

en: Search Accommodation Type
cs_CZ: Hledat typ ubytování

en: No Accommodation types found
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný typ ubytování

en: No Accommodation types found in Trash
cs_CZ: V koši nebyl nalezen žádný typ ubytování

en: Insert into accommodation type description
cs_CZ: Vložit do popisu typu ubytování

en: Uploaded to this accommodation type
cs_CZ: Nahráno do tohoto typu ubytování

en: Accommodation Categories
cs_CZ: Kategorie ubytování

en: Accommodation Category
cs_CZ: Kategorie ubytování

en: Search Accommodation Categories
cs_CZ: Hledat kategorie ubytování

en: Popular Accommodation Categories
cs_CZ: Populární kategorie ubytování

en: All Accommodation Categories
cs_CZ: Všechny kategorie ubytování

en: Parent Accommodation Category
cs_CZ: Hlavní kategorie ubytování

en: Parent Accommodation Category:
cs_CZ: Hlavní kategorie ubytování:

en: Edit Accommodation Category
cs_CZ: Upravit kategorii ubytování

en: Update Accommodation Category
cs_CZ: Aktualizovat kategorii ubytování

en: Add New Accommodation Category
cs_CZ: Přidat novou kategorii ubytování

en: New Accommodation Category Name
cs_CZ: Název nové kategorie ubytování

en: Separate categories with commas
cs_CZ: Kategorie oddělit čárkami

en: Add or remove categories
cs_CZ: Přidat nebo smazat kategorie

en: Choose from the most used categories
cs_CZ: Vyberte si jednu z nejpoužívanějších kategorií

en: No categories found.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná kategorie.

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Accommodation Tags
cs_CZ: Štítky ubytování

en: Accommodation Tag
cs_CZ: Štítek ubytování

en: Search Accommodation Tags
cs_CZ: Vyhledat štítky ubytování

en: Popular Accommodation Tags
cs_CZ: Oblíbené štítky ubytování

en: All Accommodation Tags
cs_CZ: Všechny štítky ubytování

en: Parent Accommodation Tag
cs_CZ: Nadřazený štítek ubytování

en: Parent Accommodation Tag:
cs_CZ: Nadřazený štítek ubytování

en: Edit Accommodation Tag
cs_CZ: Uravit štítek ubytování

en: Update Accommodation Tag
cs_CZ: Aktualizovat štítek ubytování

en: Add New Accommodation Tag
cs_CZ: Přidat nový štítek ubytování

en: New Accommodation Tag Name
cs_CZ: Jméno nového štítku ubytování

en: Separate tags with commas
cs_CZ: Oddělte štítky čárkami

en: Add or remove tags
cs_CZ: Přidat nebo odebrat štítky

en: Choose from the most used tags
cs_CZ: Vyberte si z nejpoužívanějších štítků

en: No tags found.
cs_CZ: Štítky nenalezeny

en: Tags
cs_CZ: Štítky

en: Amenities
cs_CZ: Příslušenství

en: Amenity
cs_CZ: Příslušenství

en: Search Amenities
cs_CZ: Hledat příslušenství

en: Popular Amenities
cs_CZ: Populární příslušenství

en: All Amenities
cs_CZ: Veškeré příslušenství

en: Parent Amenity
cs_CZ: Rodičovské vybavení

en: Parent Amenity:
cs_CZ: Rodičovské vybavení:

en: Edit Amenity
cs_CZ: Editovat příslušenství

en: Update Amenity
cs_CZ: Aktualizovat příslušenství

en: Add New Amenity
cs_CZ: Přidat nové příslušenství

en: New Amenity Name
cs_CZ: Název nového příslušenství

en: Separate amenities with commas
cs_CZ: Vybavení oddělit čárkami

en: Add or remove amenities
cs_CZ: Přidat nebo smazat vybavení

en: Choose from the most used amenities
cs_CZ: Vyberte si jedno z nejpoužívanějších vybavení

en: No amenities found.
cs_CZ: Nebylo nalezeno žádné vybavení.

en: State the age or disable children in <a href="%s">settings</a>.
cs_CZ: V <a href="%s">nastavení</a> uveďte věk nebo deaktivujte děti.

en: Leave this option empty to calculate total capacity automatically to meet the exact number of adults AND children set above. This is the default behavior. Configure this option to allow any variations of adults OR children set above at checkout so that in total it meets the limit of manually set "Capacity". For example, configuration "adults:5", "children:4", "capacity:5" means the property can accommodate up to 5 adults, up to 4 children, but up to 5 guests in total (not 9).
cs_CZ: Ponechte tuto možnost prázdnou, chcete-li automaticky vypočítat celkovou kapacitu, aby vyhovovala výše uvedenému počtu dospělých a dětí. Toto je výchozí chování. Nakonfigurujte tuto možnost tak, aby při pokladně umožňovala jakékoli výše uvedené variace dospělých nebo dětí, aby celkově splňovaly limit ručně nastavený na „Kapacita“. Například konfigurace „dospělí: 5“, „děti: 4“, „kapacita: 5“ znamená, že se v objektu může ubytovat až 5 dospělých, až 4 děti, ale celkem až 5 hostů (ne 9).

en: Size, %s
cs_CZ: Velikost, %s

en: Leave blank to hide.
cs_CZ: Nevyplněné se skryje.

en: Other
cs_CZ: Jiný

en: City view, seaside, swimming pool etc.
cs_CZ: Výhled na město, moře, bazén atd.

en: Bed type
cs_CZ: Typ postele

en: Set bed types list in <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.
cs_CZ: Nastavte typ postele v <a href="%link%" target="_blank">nastaveních</a>.

en: Photo Gallery
cs_CZ: Fotogalerie

en: Available Services
cs_CZ: Dostupné služby

en: Season Info
cs_CZ: Informace o sezóně

en: Start date
cs_CZ: Datum začátku

en: End date
cs_CZ: Datum ukončení

en: Applied for days
cs_CZ: Požádal o pobyt  v délce

en: Hold Ctrl / Cmd to select multiple.
cs_CZ: Chcete-li vybrat několik sezón,držte klávesy Ctrl a Cmd

[ctx: Add New Season]
en: Add New
cs_CZ: Přidat novou

en: Add New Season
cs_CZ: Přidat novou sezónu

en: Edit Season
cs_CZ: Upravit sezónu

en: New Season
cs_CZ: Nová sezóna

en: View Season
cs_CZ: Zobrazit sezónu

en: Search Season
cs_CZ: Vyhledávání sezóny

en: No seasons found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné sezóny

en: No seasons found in Trash
cs_CZ: V koši nebyla nalezena žádná sezóna

en: Insert into season description
cs_CZ: Vložit do popisu služby

en: Uploaded to this season
cs_CZ: Nahráno do této sezóny

en: This is where you can add new seasons.
cs_CZ: Zde můžete přidat nové sezóny.

en: Service
cs_CZ: Služba

[ctx: Add New Service]
en: Add New
cs_CZ: Přidat novou

en: Add New Service
cs_CZ: Přidat novou službu

en: Edit Service
cs_CZ: Upravit službu

en: New Service
cs_CZ: Nová služba

en: View Service
cs_CZ: Zobrazit službu

en: Search Service
cs_CZ: Vyhledat služby

en: No services found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné služby

en: No services found in Trash
cs_CZ: V koši nebyla nalezena žádná služba

en: Insert into service description
cs_CZ: Vložit do popisu služby

en: Uploaded to this service
cs_CZ: Nahrano do této služby

en: How many times the customer will be charged.
cs_CZ: Kolikrát bude klient platit.

en: Empty means unlimited
cs_CZ: Prázdný znamená neomezeně

en: Apply
cs_CZ: Uplatnit

note: translators: %s - original Rate title
en: %s - copy
cs_CZ: %s - kopie

en: Accommodation Type Gallery
cs_CZ: Galerie pro typ ubytování

en: Add Gallery To Accommodation Type
cs_CZ: Vytvořte galerii, která ukáže tento typ ubytování

en: Display imported bookings.
cs_CZ: Zobrazit importované rezervace.

en: Processing...
cs_CZ: Zpracovává se...

en: Cancelling...
cs_CZ: Ruší se...

en: Not available
cs_CZ: Není dostupný

en: This is earlier than allowed by our advance reservation rules.
cs_CZ: To je dříve, než povolují naše pravidla pro předběžnou rezervaci.

en: This is later than allowed by our advance reservation rules.
cs_CZ: To je později, než povolují naše pravidla předběžné rezervace.

en: Day in the past
cs_CZ: Poslední den

en: Check-in date
cs_CZ: Datum příjezdu

en: Less than min days stay
cs_CZ: Méně, než minimální doba pobytu

en: More than max days stay
cs_CZ: Více, než maximální doba pobytu

en: Later than max date for current check-in date
cs_CZ: Po uplynutí lhůty pro přihlášení

en: Rules:
cs_CZ: Pravidla:

en: Tokenisation failed: %s
cs_CZ: Tokenizace se nepodařila: %s

en: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; has been added to your reservation. | %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; have been added to your reservation.
cs_CZ[0]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; bylo přidáno k vaší rezervaci.
cs_CZ[1]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; byla přidána k vaší rezervaci.
cs_CZ[2]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; byla přidána k vaší rezervaci.

en: %s accommodation selected. | %s accommodations selected.
cs_CZ[0]: Bylo vybráno %s ubytování.
cs_CZ[1]: Bylo vybráno %s ubytování.
cs_CZ[2]: Bylo vybráno %s ubytování.

en: Coupon code is empty.
cs_CZ: Kód kupónu je prázdný.

en: Dark Blue
cs_CZ: Tmavě modrá

en: Dark Green
cs_CZ: Tmavě zelená

en: Dark Red
cs_CZ: Tmavě červená

en: Grayscale
cs_CZ: Odstíny šedé

en: Light Blue
cs_CZ: Světle modrá

en: Light Coral
cs_CZ: Světle korálová

en: Light Green
cs_CZ: Světle zelená

en: Light Yellow
cs_CZ: Světle žlutá

en: Minimal Blue
cs_CZ: Bledě modrá

en: Minimal Orange
cs_CZ: Bledě oranžová

en: Minimal
cs_CZ: Minimální

en: Sky Blue
cs_CZ: Modrá obloha

en: Slate Blue
cs_CZ: Modrá břidlice

en: Turquoise
cs_CZ: Tyrkysový

en: Payment:
cs_CZ: Platba:

en: Payment Method:
cs_CZ: Platební metoda:

en: Status:
cs_CZ: Stav:

en: Checkout data is not valid.
cs_CZ: Data pro objednávku nejsou platná.

en: Payment method is not valid.
cs_CZ: Tento způsob platby není možné využít.

en: Accommodation count is not valid.
cs_CZ: Počet ubytování není správný.

en: Accommodation is already booked.
cs_CZ: Toto ubytování je již rezervováno.

en: Reservation submitted
cs_CZ: Rezervace byla odeslána

en: Details of your reservation have just been sent to you in a confirmation email. Please check your inbox to complete booking.
cs_CZ: Poslali jsme Vám potvrzující e-mail se všemi detaily Vaší rezervace. Zkontrolujte svou schránku a dokončete rezervaci.

en: We received your booking request. Once it is confirmed we will notify you via email.
cs_CZ: Obdrželi jsme Vaši žádost o rezervaci. Budeme Vás informovat e-mailem, jakmile bude rezervace potvrzena.

en: Choose dates to see relevant prices
cs_CZ: Vyberte si datum pro rezervaci a uvidíte ceny na vámi zvolený termíny

en: Select from available accommodations.
cs_CZ: Vyberte si z dostupných ubytování.

en: Confirm Reservation
cs_CZ: Potvrďte rezervaci

en: Recommended for %d adult | Recommended for %d adults
cs_CZ[0]: Doporučuje se pro %d dospělého
cs_CZ[1]: Doporučuje se pro %d dospělé
cs_CZ[2]: Doporučuje se pro %d dospělých

en:  and %d child |  and %d children
cs_CZ[0]: a %d dítě
cs_CZ[1]: a %d děti
cs_CZ[2]: a %d děti

en: Recommended for %d guest | Recommended for %d guests
cs_CZ[0]: Doporučeno pro %d hosta
cs_CZ[1]: Doporučeno pro %d hosty
cs_CZ[2]: Doporučeno pro %d hostů

en: Max occupancy:
cs_CZ: Maximální obsazenost:

en: %d child | %d children
cs_CZ[0]: %d dítě
cs_CZ[1]: %d děti
cs_CZ[2]: %d děti

en: Reserve
cs_CZ: Rezervovat

en: of %d accommodation available. | of %d accommodations available.
cs_CZ[0]: %d Ubytování k dispozici
cs_CZ[1]: %d Ubytování k dispozici
cs_CZ[2]: %d Ubytování k dispozici

note: translators: Verb. To book an accommodation.
en: Book
cs_CZ: Zarezervovat

en: Sunday
cs_CZ: Neděle

en: Monday
cs_CZ: Pondělí

en: Tuesday
cs_CZ: Úterý

en: Wednesday
cs_CZ: Středa

en: Thursday
cs_CZ: Čtvrtek

en: Friday
cs_CZ: Pátek

en: Saturday
cs_CZ: Sobota

en: Check-out date cannot be earlier than check-in date.
cs_CZ: Datum odjezdu nesmí mít dříve než datum příjezdu.

en: Adults number is not valid
cs_CZ: Počet dospělých není platný

en: Children number is not valid
cs_CZ: Počet dětí není platný

en: Expand
cs_CZ: Rozšířit

en: Rate: %s
cs_CZ: Hodnocení: %s

en: Dates
cs_CZ: Datumy:

en: Dates Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet

en: Discount
cs_CZ: Sleva

en: Accommodation Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet ubytování

en: Accommodation Taxes Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet daní z ubytování

en: Details
cs_CZ: Podrobnosti

en: Services Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet za služby

en: Service Taxes Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet daně ze služeb

en: Fees Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet poplatků

en: Fee Taxes Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet daně z poplatků

en: Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet

en: Coupon: %s
cs_CZ: Kupón: %s

en: Coupon Code:
cs_CZ: Kód kupónu:

en: New Booking Details
cs_CZ: Detaily nové rezervace

en: Original Booking Details
cs_CZ: Detaily původní rezervace

en: Accommodation:
cs_CZ: Ubytování:

en: Children %s
cs_CZ: Děti %s

en: Additional Services
cs_CZ: Doplňkové služby:

en: Accommodation pagination
cs_CZ: Stránkování při výpisu objektů ubytování

en: Services pagination
cs_CZ: Stránkování při výpisu služeb

en: Categories:
cs_CZ: Kategorie:

en: Amenities:
cs_CZ: Příslušenství:

en: Guests:
cs_CZ: Hosté:

en: Bed Type:
cs_CZ: Typ postele:

en: View:
cs_CZ: Prohlédnout si:

en: Prices start at:
cs_CZ: Cena začína na:

en: Price:
cs_CZ: Cena:

en: x %d adult | x %d adults
cs_CZ[0]: x %d dospělý
cs_CZ[1]: x %d dospělé
cs_CZ[2]: x %d dospělých

en: Accommodation #%d
cs_CZ: Ubytování #%d

en: Accommodation Type:
cs_CZ: Typ ubytování:

en: Choose Rate
cs_CZ: Ohodnoťte

en: Choose Additional Services
cs_CZ: Vyberte si doplňkové služby:

en: for
cs_CZ: pro

[ctx: Example: Breakfast for X guest(s)]
en:  guest(s)
cs_CZ: Hosta/hostů

en: time(s)
cs_CZ: čas(y)

[ctx: I've read and accept the terms & conditions]
en: terms & conditions
cs_CZ: všeobecnými obchodními podmínkami

[ctx: I've read and accept the <tag>terms & conditions</tag>]
en: I've read and accept the %s
cs_CZ: Četl/a jsem a souhlasím s %s

en: Your Information
cs_CZ: Vaše informace

en: Required fields are followed by %s
cs_CZ: Povinná pole jsou označena %s

en: Payment Method
cs_CZ: Platební metoda

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods.
cs_CZ: Omlouváme se, ale zdá se, že nejsou k dispozici žádné způsoby platby.

en: Total Price:
cs_CZ: Celková cena:

en: Deposit:
cs_CZ: Záloha:

en: Check-in:
cs_CZ: Příjezd:

[ctx: from 10:00 am]
en: from
cs_CZ: od

en: Check-out:
cs_CZ: Odjezd:

[ctx: until 10:00 am]
en: until
cs_CZ: do

en: Book Now
cs_CZ: Zarezervovat teď

en: Availability
cs_CZ: Dostupnost

en: Reservation Form
cs_CZ: Rezervační formulář

en: Display Accommodation Types
cs_CZ: Zobrazit Typy ubytování

en: Featured Image
cs_CZ: Hlavní obrázek

en: Excerpt (short description)
cs_CZ: Výňatek (stručný popis)

en: Book Button
cs_CZ: Tlačítko rezervace

en: Search Availability
cs_CZ: Vyhledání aktuálně dostupných možností ubytování

en: Search Availability Form
cs_CZ: Formulář pro vyhledání aktuálně dostupných možností ubytování

en: Title:
cs_CZ: Nadpis:

en: Check-in Date:
cs_CZ: Datum příjezdu:

[ctx: Date format tip]
en: Preset date. Formatted as %s
cs_CZ: Nastavení datumu. Formát dátumu %s

en: Check-out Date:
cs_CZ: Datum odjezdu:

en: Preset Adults:
cs_CZ: Nastavení počtu dospělých:

en: Preset Children:
cs_CZ: Nastavení počtu dětí:

en: Attributes:
cs_CZ: Atributy:

en: Booking Confirmation and Search Results pages are required to handle bookings. Press "Install Pages" button to create and set up these pages. Dismiss this notice if you already installed them.
cs_CZ: Stránky “Odjezd” a “Výsledky vyhledávání” musí zpracovat data o rezervaci hotelu. Klikněte na tlačítko "Nainstalovat stránky", pokud si chcete si vytvořit a nastavit tyto stránky. Pokud to máte nainstalováno, přeskočte tuto sekci.

en: Install Pages
cs_CZ: Nainstalovat stránky

en: Booking Canceled
cs_CZ: Rezervace zrušena

en: Your reservation is canceled.
cs_CZ: Vaše rezervace je zrušena.

en: Reservation Received
cs_CZ: Rezervace obdržena

en: Transaction Failed
cs_CZ: Transakce selhala

en: Unfortunately, your transaction cannot be completed at this time. Please try again or contact us.
cs_CZ: Vaše transakce bohužel v tuto chvíli nelze dokončit. Zkuste to prosím znovu nebo nás kontaktujte.

en: Prices start at: %s
cs_CZ: Cena začíná na: %s

en: View Details
cs_CZ: Zobrazit více

[ctx: Date format tip]
en: Formatted as %s
cs_CZ: Formát datumu %s

en: Check Availability
cs_CZ: Ověřit dostupnost

en: Reserve %1$s of %2$s available accommodations.
cs_CZ: Rezervujte si %1$s z %2$s dostupného ubytování.

en: %s is available for selected dates.
cs_CZ: %s je ve vybraném období dostupné.

en: Rate:
cs_CZ: Sazba:

en: Services:
cs_CZ: Služby:

en: Guest:
cs_CZ: Hosté:

en: Payment ID
cs_CZ: ID Platby

en: Total Paid
cs_CZ: Celkem zaplaceno

en: To Pay
cs_CZ: Zaplatit

en: Add Payment Manually
cs_CZ: Ručně přidat platbu

en: Base price
cs_CZ: Základní cena

en: %s accommodation found | %s accommodations found
cs_CZ[0]: %s možnost ubytování nalezeno
cs_CZ[1]: %s možnosti ubytování nalezeno
cs_CZ[2]: %s možností ubytování nalezeno

en:  from %s - till %s
cs_CZ:  od %s - do %s

en: Add Accommodation
cs_CZ: Přidat ubytování

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Choose new dates to check availability of reserved accommodations in the original booking.
cs_CZ: Vyberte nové datumy pro prověření dostupnosti rezervovaného ubytování v původní rezervaci.

en: Add, remove or replace accommodations in the original booking.
cs_CZ: Přidat, odebrat nebo změnit ubytování v původní rezervaci.

en: Not Available
cs_CZ: Není dostupné

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Source accommodation
cs_CZ: Zdrojové ubytování

en: Target accommodation
cs_CZ: Cílové ubytování

en: Booking #%s is cancelled by customer.
cs_CZ: Rezervace #%s byla zrušena zákazníkem.

en: Details of booking
cs_CZ: Podrobnosti rezervace

en: Check-in: %1$s, from %2$s
cs_CZ: Příjezd: %1$s, od %2$s

en: Check-out: %1$s, until %2$s
cs_CZ: Odjezd: %1$s, do %2$s

en: Name: %1$s %2$s
cs_CZ: Jméno: %1$s %2$s

en: Phone: %s
cs_CZ: Telefonní číslo: %s

en: Note: %s
cs_CZ: Poznámka: %s

en: Booking #%s is confirmed by customer.
cs_CZ: Rezervace #%s je potvrzená zákazníkem.

en: Booking #%s is confirmed by payment.
cs_CZ: Rezervace #%s je potvrzena platbou.

en: Details of payment
cs_CZ: Podrobnosti o platbě

en: Payment ID: #%s
cs_CZ: ID platby: #%s

en: Amount: %s
cs_CZ: Částka: %s

en: Method: %s
cs_CZ: Metoda: %s

en: Booking #%s is pending for Administrator approval.
cs_CZ: Rezervace #%s čeká na schválení od Správce.

en: Click the link below to cancel your booking.
cs_CZ: Pro zrušení rezervace klikněte na odkaz níže.

en: Cancel your booking
cs_CZ: Zrušit svou rezervaci

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is approved!
cs_CZ: Vážený/á %1$s %2$s, vaše rezervace je schválena!

en: Thank you!
cs_CZ: Děkujeme!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is cancelled!
cs_CZ: Vážený/á %1$s %2$s, Vaše rezervace je zrušena!

en: Dear %1$s %2$s, we received your request for reservation.
cs_CZ: Vážený/á %1$s %2$s, obdrželi jsme Váš požadavek na rezervaci.

en: Click the link below to confirm your booking.
cs_CZ: Klikněte na odkaz níže a potvrďte svou rezervaci.

en: Confirm
cs_CZ: Potvrdit

en: Note: link expires on
cs_CZ: Pozor: odkaz platí do

en: If you did not place this booking, please ignore this email.
cs_CZ: Pokud jste nedělal rezervaci, ignorujte prosím tento e-mail.

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is pending.
cs_CZ: Vážený/á %1$s %2$s, Vaše rezervace čeká na schválení

en: We will notify you by email once it is confirmed by our staff.
cs_CZ: Budeme Vás informovat e-mailem, jakmile bude rezervace potvrzena.

en: Accommodation #%s
cs_CZ: Ubytování #%s

en: Accommodation: <a href="%1$s">%2$s</a>
cs_CZ: Ubytování: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Accommodation Rate: %s
cs_CZ: Cenové zařazení: %s

en: Bed Type: %s
cs_CZ: Typ postele: %s

en: Required fields are followed by
cs_CZ: Povinná pole jsou označena

en: Invalid request.
cs_CZ: Neplatný požadavek.

en: Booking is already confirmed.
cs_CZ: Rezervace je již potvrzena.

en: Your booking is confirmed. Thank You!
cs_CZ: Vaše rezervace je potvrzena. Děkujeme!

en: Your booking request is expired. Please start a new booking request.
cs_CZ: Platnost této žádosti již vypršela. Vytvořte novou žádost o rezervaci.

en: Confirmation of your booking request is not possible for some reason. Please start a new booking request.
cs_CZ: Není možné potvrdit rezervaci z nějakého důvodu. Odešlete novou žádost o rezervaci.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received and confirmed.
cs_CZ: S potěšením vám oznamujeme, že vaše žádost o rezervaci byla přijata a potvrzena.

en: Booking:
cs_CZ: Rezervace:

en: Details:
cs_CZ: Detaily:

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed.
cs_CZ: Děkujeme za Vaši platbu. Transakce je kompletní.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received.
cs_CZ: Dovolujeme si Vás informovat, že jsme obdrželi Vaši žádost o rezervaci.

en: from %s
cs_CZ: od %s

en: No accommodations matching criteria.
cs_CZ: Dle zadaných kritérií nebyla nalezena žádná nabídka ubytování.

en: No services matched criteria.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné služby, které by splňovaly tato kritéria.

en: Nothing found.
cs_CZ: Nebylo nic nalezeno.

en: Children %s:
cs_CZ: Děti %s:

en: Preset date. Formatted as %s
cs_CZ: Přednastavené datum. Formátováno jako %s

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: View Button
cs_CZ: Zobrazit tlačítko

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: Order By
cs_CZ: Seřadit podle

en: No order
cs_CZ: Bez pořadí

en: Post ID
cs_CZ: ID příspěvku

en: Post author
cs_CZ: Autor příspěvku

en: Post title
cs_CZ: Název příspěvku

en: Post name (post slug)
cs_CZ: Jméno příspěvku (post slug)

en: Post date
cs_CZ: Datum příspěvku

en: Last modified date
cs_CZ: Datum poslední úpravy

en: Parent ID
cs_CZ: Mateřské ID

en: Random order
cs_CZ: Náhodné pořadí

en: Number of comments
cs_CZ: Počet komentářů

en: Page order
cs_CZ: Pořadí stránky

en: Meta value
cs_CZ: Meta hodnota

en: Numeric meta value
cs_CZ: Číselná met hodnota

en: Ascending (1, 2, 3)
cs_CZ: Vzestupně (1, 2, 3)

en: Descending (3, 2, 1)
cs_CZ: Sestupně (3, 2, 1)

en: Meta Name
cs_CZ: Meta jméno

en: Meta Type
cs_CZ: Meta typ

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with "orderby" = "meta_value".
cs_CZ: Specifikovaný typ vlastního pole. Lze použít ve spojení s "orderby" = "meta_value".

en: Any
cs_CZ: Jakýkoliv

en: Numeric
cs_CZ: Numerický

en: Binary
cs_CZ: Binární

en: String
cs_CZ: Výraz

en: Time
cs_CZ: Čas

en: Date and time
cs_CZ: Datum a čas

en: Decimal number
cs_CZ: Desetinné číslo

en: Signed number
cs_CZ: Přiřazené číslo

en: Unsigned number
cs_CZ: Nepřiřazené číslo

en: Query Settings
cs_CZ: Nastavení dotazu

en: Relation
cs_CZ: Vztah

en: Values: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
cs_CZ: Hodnoty: celé číslo, -1 pro zobrazení všech, výchozí: „Blogové stránky se zobrazují nejvýš“
